MTO – make to order – produkcja według specyfikacji klienta

MTO – make to order – produkcja według specyfikacji klienta

Wymagania rynku sprawiają, że firmy z branży produkcyjnej muszą jeszcze bardziej dostosowywać swoje działania do rosnących potrzeb klientów. Z tego powodu wiele z nich stara się wdrażać nowe rozwiązania. Jednym z nich jest model MTO.

Spis treści:

Co to jest MTO (Make To Order)?

MTO to jedna z form współpracy firmy produkcyjnej z klientem, która umożliwia mu wpływ na ostateczny produkt poprzez wybór różnych komponentów gotowego wyrobu w dowolnej konfiguracji.

Można powiedzieć, że produkcja zależy w pełni od klienta – przekazuje on firmie specyfikację, na jakiej mu zależy, a ta dostosowuje proces realizacji pod te wymagania. Produkcja MTO charakteryzuje się więc wysokim poziomem personalizacji, co z jednej strony pozwala oferować producentom zupełnie nowy zakres usług, z drugiej zaś wymaga od nich wprowadzenia zmian w swojej organizacji. Dotyczy to nie tylko potrzeby uniwersalizacji parku maszynowego, ale również modyfikacji procesów produkcyjnych.

Dlaczego MTO jest coraz bardziej popularne?

Z punktu widzenia klienta podstawową zaletą MTO jest możliwość realizacji zamówienia zgodnie z dostarczoną specyfikacją, co oznacza wyrób dopasowany do konkretnych potrzeb zamawiającego. Eliminuje to m.in. koszty związane z koniecznością magazynowania gotowych towarów, a także zmniejsza praktycznie do zera ryzyko związane z ich przeterminowaniem.

Dotyczy to zarówno perspektywy producenta, jak i samego klienta, który nie musi już zamawiać towarów na zapas, martwiąc się o ich odpowiednie składowanie i wykorzystanie w czasie, gdy produkt zapewnia 100% swojej funkcjonalności. Otrzymuje on serię gotowych wyrobów, które od razu po dostarczeniu jest w stanie wykorzystać zgodnie z przyjętą strategią.

Kto powinien rozważyć implementację modelu MTO?

Model współpracy oparty o Make To Order jest świetnym wyborem m.in. dla branż, które potrzebują konkretnych elementów w zaplanowanych i ściśle wyliczonych seriach (np. branży budowlanej, automotive, produkcji maszyn).

Producent końcowy wspomnianych powyżej rozwiązań najczęściej potrzebuje odpowiednich komponentów do swoich produktów dostosowanych dokładnie do właściwości samego produktu oraz wytwarzanej właśnie serii. Przykładowo w przypadku branży automotive do złożenia każdej sztuki samochodu potrzebne są komponenty, m.in. silnik, karoseria, zestaw świateł itd.

Wszystkie te elementy zamówić może w określonej przez siebie liczbie, kształcie i funkcjonalności właśnie dzięki modelowi MTO. Aby następnie – po otrzymaniu zamówień od współpracujących podmiotów – złożyć pełnoprawny produkt końcowy.

Współpraca w ramach modelu MTO jest dla takiej firmy zdecydowanie najlepszym wyjściem, zwłaszcza gdy wytworzenie danych komponentów „na zapas” mogłoby wiązać się nie tylko ze znacznie większymi wydatkami, ale również koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków do ich przechowywania.

Czytaj także: BOM (Bill of materials) – co to jest?

Kluczowe elementy procesu MTO

Aby producent konkretnego podzespołu działający w modelu Make To Order był w stanie wykonywać swoją pracę w odpowiedniej jakości i zakładanych terminach, musi skupić się na zbudowaniu odpowiedniego procesu umożliwiającego taką formę współpracy.

Możemy podzielić go na kilka etapów:

 • zamówienie – moment, gdy do firmy produkcyjnej trafia prawidłowo złożone zamówienie wraz z odpowiednią specyfikacją produktową,
 • stworzenie projektu – na podstawie dostarczonej specyfikacji tworzony jest projekt gotowego wyrobu zgodnie z możliwościami produkcyjnymi posiadanego parku maszynowego,
 • uzyskanie potwierdzenia klienta – klient akceptuje projekt, a ten trafia następnie do działu produkcyjnego,
 • zamówienie materiałów – dział odpowiedzialny za logistykę materiałową zamawia u dystrybutorów odpowiednie materiały i surowce niezbędne do wykonania zamówionej partii produktu,
 • skonfigurowanie linii produkcyjnej – dział produkcji konfiguruje maszyny w taki sposób, aby były one w stanie przeprowadzić wszelkie prace związane z realizacją zamówienia,
 • produkcja elementów – proces produkcyjny pozwalający na realizację zamówienia,
 • wysyłka i rozliczenie – wystawienie faktur i dokumentów przewozowych dla klienta docelowego.
enova365 umożliwia efektywne zarządzanie procesem produkcji na każdym jej etapie

Zalety i wady modelu MTO

Model Make To Order jest rozwiązaniem ciekawym z punktu widzenia zarówno producenta, jak i klienta. Do zasadniczych zalet zaliczyć możemy:

 • lepsze zaspokojenie potrzeb klienta poprzez danie mu możliwości zamówienia dokładnie takiej ilości produktu, na jakiej mu zależy i w określonej przez niego specyfikacji,
 • oszczędność zasobów naturalnych niezbędnych do produkcji – producent wykorzystuje tylko taką ilość surowca, jaka jest niezbędna do wykonania zlecenia,
 • oszczędność energii, ponieważ cykl produkcyjny trwa jedynie przez określony czas, co znacznie ogranicza jej zużycie,
 • brak dodatkowych kosztów wynikających z nadprodukcji komponentów i konieczności ich późniejszego składowania,
 • możliwość optymalizacji wewnętrznych procesów, co pozwala na dalsze redukowanie kosztów produkcji.

Jednocześnie produkcja w modelu MTO wiąże się z potencjalnymi wyzwaniami spowodowanymi przez:

 • trudność w planowaniu procesu produkcji – wszystko w tej materii zależy tak naprawdę od wielkości i częstotliwości zamówień klienta,
 • konieczność zapewnienia uniwersalnego parku maszynowego, który będzie w stanie obsłużyć możliwie największą ilość produktów zgodnych ze specyfikacją klienta,
 • koszt wyposażenia hali we wspomniane wyżej maszyny, które z racji swojej uniwersalności mogą kosztować więcej niż sprzęty o konkretnym zastosowaniu.

Przykłady zastosowania modelu MTO

Model Make To Order chętnie stosowany jest przez firmy, które potrzebują gotowych komponentów do tworzonych przez siebie serii produktowych. Sprawdza się on doskonale m.in. 

 • w branży budowlanej, gdy u danego producenta klient może zamówić okna i drzwi spełniające konkretne wymagania projektowanego budynku,
 • w branży automotive, gdzie producent w modelu MTO dostarcza klientowi serię gotowych silników do produkowanego przez niego modelu samochodu,
 • w branży RTV/AGD, gdy zamawiany jest identyczny zestaw podzespołów montowanych następnie w konkretnej linii urządzeń.

Już na powyższych przykładach widać, że model MTO jest ważny w różnych branżach i można wykorzystywać go na szeroką skalę w rozmaitych sytuacjach.

Działanie w modelu MTO wymaga dostosowania procesów związanych z jego wydajną obsługą. Pomóc w tym może system ERP zapewniający sprawne działanie zespołów produkcyjnych. System enova365 wyposażony w moduł Produkcja jest dobrym przykładem rozwiązania informatycznego, które będzie idealnym wsparciem we wdrożeniu i kontrolowaniu MTO w Twojej firmie.

Współpraca z innymi modułami wchodzącymi w skład enova365 pozwala na dbanie o każdy etap procesu – od zamówienia, przez logistykę materiałową, po produkcję i późniejsze rozliczenie.

Moduł Produkcja zapewnia szereg niezbędnych funkcji pozwalających planować pracę, a następnie analizować jej efekty w dowolnej wielkości przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Jeśli chcesz poznać pełen zakres funkcji enova365, zapraszamy do umówienia się na darmową prezentację, w czasie której chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie. Na naszej stronie udostępniamy też wersję demo enova365 z możliwością samodzielnego przetestowania funkcjonalności całego systemu.

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365