Zmiany w przepisach w systemie ERP enova365

Jednolity Plik Kontrolny, JPK

enova365 - program do wysyłania JPK zawsze zgodny z wymogami Ministerstwa Finansów

Zmiany w pliku JPK w 2020 roku

  • Nowy plik JPK

Zmiany w pliku JPK w 2020 roku miały wejść w życie od 1 kwietnia, jednak termin obowiązywania nowego wymogu w sprawozdawczości podatkowej został przesunięty, ze względu na pandemię COVID-19 na 1 października 2020

  • JPK_V7 co to jest?

JPK_V7 to comiesięczna lub kwartalna informacja, która zastępuje składane do tej pory JPK_VAT i eDeklaracje VAT. Od 1 października każdy podatnik, bez względu na wielkość firmy zobligowany jest złożyć informację podatkową w postaci piku JPK_V7. 

  • Nowy plik a programy do fakturowania z JPK

Nowe przepisy wymagają od przedsiębiorców zaktualizowania swoich narzędzi księgowych i zweryfikowania, czy aktualnie używany program do wysyłania JPK pozwoli na spełnienie nowego obowiązku.

JPK_V7 od kiedy wchodzi w życie nowych obowiązek?

Zmiany w systemie deklaracji VAT pierwotnie zaplanowane były na 1 kwietnia 2020 roku i miały objąć dużych przedsiębiorców. Ze względu na okoliczności związane z pandemią COVID-19 termin wejścia w życie nowych przepisów został odroczony początkowo na 1 lipca 2020 roku, natomiast wg najnowszych informacji Ministerstwa Finansów z dn. 28 maja 2020, obowiązek sporządzania nowego pliku JPK_V7 przeniesiono na 1 października 2020 roku dla wszystkich przedsiębiorców. 

schemat nowy plik JPK_V7 w systemie erp enova365

Warianty JPK_V7:

Nowy JPK_V7 obowiązuje w dwóch wariantach – w zależności od tego w jaki sposób rozliczają się podatnicy:

  • JPK_V7M - dla podatników rozliczających się miesięcznie
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie

Pamiętaj aby sprawdzić, czy Twoja aplikacja JPK jest zgodna w wytycznymi Ministerstwa Finansów.

JPK_V7 kogo dotyczą zmiany?

Pierwotnie nowy obowiązek składania jednej deklaracji JPK_V7 miał wejść w życie stopniowo, obejmując najpierw duże przedsiębiorstwa (firmy, zatrudniające ponad 250 osób i mające obroty przekraczające 50 mln euro lub zatrudniające ponad 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro), a następnie mniejszych podatników. W świetle zmian wprowadzonych z związku z pandemią COVID-19 termin wejścia w życie obowiązku zmienił się i od 1 października obejmie wszystkich podatników, bez względu na wielkość firmy,

Zmiany w przepisach: JPK bezpłatnie w systemie enova365

Obowiązek przesyłania JPK przyspieszył cyfryzację biznesu w Polsce. Ministerstwo Finansów obowiązek dostosowania się do nowych wymogów, przesyłania plików elektronicznie postawiło przed podatnikiem, stąd każdy z nich musiał przeanalizować funkcjonalności programu księgowego, którego używa lub dopiero wdrożyć takie programy do fakturowania JPK.

Użytkownicy enova365 nie musieli uruchamiać dodatkowych funkcjonalności, ponieważ mechanizm generowania i wysyłania plików umieściliśmy natywnie w naszym systemie. W ramach ważnej gwarancji na system Klienci enova365 zyskują dostęp do aktualizacji, które publikujemy również w związku ze zmianami w przepisach, modyfikując nasze oprogramowanie tak, aby było zawsze zgodne z przepisami.

Naszym Klientom gwarantujemy system ERP zawsze zgodny z przepisami i wymaganiami naszego ustawodawcy w cenie gwarancji na oprogramowanie.

system erp enova365 zawsze zgodny z przepisami - mockup urządzeń z emblematem gwarancja zgody z przepisami prawa

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

JPK

Jednolity Plik Kontrolny to plik o uzgodnionej strukturze logicznej, w którym podatnik zobowiązany jest przekazywać do organów skarbowych księgi oraz dowody księgowe. W Polsce obowiązek składania JPK wszedł w życie w latach 2016-2018 (stopniowo zostali objęci nim wszyscy podatnicy, rozpoczynając od dużych firm w styczniu 2016 roku, kończąc na mikro przedsiębiorcach w lipcu 2018 roku).

Struktury logiczne JPK

Jednolity Plik Kontrolny obejmuje 7 struktur logicznych. Są to: JPK_KR (z danymi z ksiąg rachunkowych), JPK_WB (z danymi z wyciągów bankowych), JPK_MAG (z danymi z magazynów), JPK_VAT (z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT), JPK_FA (z danymi o fakturach VAT), JPK_PKPIR (z danymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów), JPK_EWP (z danymi z ewidencji przychodów),

JPK_VAT 

Szczególny rodzaj plików kontrolnych, zawierający informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. W odróżnieniu od innych formatów, przedsiębiorcy muszą go wysyłać obligatoryjnie co miesiąc na bramkę Ministerstwa Finansów. Obowiązek wysyłki JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników od 1 stycznia 2018 roku: dużych, średnich oraz małych przedsiębiorców.

Wysyłanie JPK – program enova365 jest gotowy do realizowania obowiązku tworzenia i przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych

Wraz z nowym obowiązkiem na rynku pojawiły się programy do fakturowania z JPK. Funkcjonalność JPK w systemie enova365 jest jego integralną częścią. Natomiast wszystkie mechanizmy wspierające wysyłkę JPK są w enova365 natywnie osadzone. Użytkownicy generują je automatycznie, a program do faktur JPK dodatkowo zawiera mechanizm zapewniający weryfikację spójności i poprawności danych. Sprawdź jak działa mechanizm JPK w enova365:

Konfigurator plików JPK

Mechanizm tworzenia plików JPK

Ewidencja plików JPK

Kompresja i wysyłanie plików do Ministerstwa Finansów

Przechowywanie plików JPK

Porównywanie plików JPK

Konfigurator plików JPK

Aplikacja JPK w enova365 składa się przede wszystkim z konfiguratora plików JPK. Służy do definiowania lub modyfikowania struktury i zawartości plików, które będą tworzone. Zawiera gotowe definicje utworzone na podstawie szablonów plików opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Konfigurator pozwala na dokonywanie zmian w definicjach istniejących już schematów oraz na tworzenie nowych, jeśli w przyszłości pojawią się kolejne specyfikacje. Daje to dużą elastyczność w zakresie modyfikacji mechanizmu według wytycznych, które MF może wprowadzić. 

tworzenie pliku JPK w systemie ERP enova365

Mechanizm tworzenia plików JPK

Dzięki mechanizmowi tworzenia plików JPK, program umożliwia fizyczne wyodrębnienie plików dla następujących obszarów danych z systemu ERP enova365: Handel, Faktury, Magazyn, Ewidencja Środków Pieniężnych, Rejestr VAT, Księga Handlowa, Podatkowa Księga Przych365odów i Rozchodów, Ewidencja Ryczałt (Ewidencja przychodów). 

tworzenie pliku JPK w systemie ERP enova365

Ewidencja plików JPK

Nasz program do faktur JPK zawiera również repozytorium plików JPK utworzonych na potrzeby e-kontroli, do przesłania za pośrednictwem e-bramki przygotowanej przez MF lub do przekazania na dysk kontrolera. 

Ewidencja plików przechowuje następujące informacje: 

  • lokalizacja pliku; 
  • informacje o operatorze, który przygotował plik; 
  • okres, którego plik dotyczy (data i godzina jego utworzenia); 
  • UPO: urzędowe potwierdzenie odbioru dla plików przekazanych do kontroli drogą elektroniczną; - załączniki w formie skanów protokołów przekazania plików, w przypadku przekazania na dysk kontrolera; 
  • dane podsumowujące, specyficzne dla danego pliku (np. ilość dokumentów, ilość zapisów księgowych itp.). 

wysyłka pików JPK w enova365

Kompresja i wysyłanie plików do Ministerstwa Finansów

Kompresja 

W związku z ograniczeniami w zakresie rozmiaru danych przesyłanych drogą internetową do bramki MF pliki muszą być kompresowane. Program do fakturowania z JPK enova365 posiada mechanizm kompresji plików JPK przed wysyłką.

Wysyłanie pliku JPK z enova365

Przygotowane i skompresowane pliki JPK, program enova365 prześle do bramki Ministerstwa Finansów po weryfikacji ich poprawności. Taki mechanizm poprawności struktury danych zapewnia spójność i bezpieczeństwo całej operacji. Po przesłaniu dokumentu należy pobrać i zapisać w systemue plik UPO.

Przechowywanie plików JPK

W enova365 Użytkownicy decydują, gdzie przechowywać zapisane pliki JPK wygenerowane w systemie. 

W ustawieniach programu wybierają miejsce, w którym archiwizowane są dokumenty. Konfiguracja modułu pozwala na przechowywanie plików JPK w bazie danych systemu, w innym miejscu na dysku czy serwerze lokalnym lub w chmurze. Ty decydujesz gdzie będą znajdować się Twoje dane.

wysyłka pików JPK w enova365

Porównywanie plików JPK

enova365 udostępnia możliwość porównania wersji zapisanych już plików JPK. 

Mechanizm zestawiania Jednolitych Plików Kontrolnych w enova365 pozwala na wyświetlenie różnic w plikach, które wymagały korekt. To wygodne rozwiązanie umożliwi szybką weryfikację zmian w zapisanych dokumentach.

screen z modułu BI w Pulpitach w systemie ERP enova365

Przekonaj się sam!

Sprawdź jak działa wysyłka JPK w enova365, testuj bezpłatnie DEMO systemu przez 14 dni!

enova365 – program do fakturowania z JPK ale nie tylko! Zobacz co wyróżnia nasz system:

ikona komputer pobierający aktualizację systemu ERP enova365

Gwarancja zgodności z przepisami

System enova365 jest na bieżąco aktualizowany – zgodnie ze wszystkimi zmianami w przepisach. Również jeśli chodzi o faktury JPK – program aktualizujemy na bieżąco. Jak ustawodawca wprowadzi aktualizacje w strukturach plików JPK, wszystkie one znajdą odzwierciedlenie w systemie. Twoja firma otrzyma je bezpłatnie – w ramach aktualizacji systemu.

ikona funkcjonalności enova365 webserwis

Bezpieczeństwo aplikacji

enova365 zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych biznesowych, również dzięki wykorzystaniu rozwiązań chmurowych. Skorzystaj z opcji archiwizacji danych w chmurze dzięki Archiwizatorowi Azure lub wybierz instalację w modelu SaaS.

ikona mobilny system ERP

Praca mobilna

Dzięki możliwości zainstalowania enova365 w chmurze możesz wybrać miejsce i urządzenie z którego chcesz pracować. Dostęp do pełnej funkcjonalności systemu masz niezależnie od urządzenia na którym pracujesz. Program do faktur JPK będziesz mieć zawsze pod ręką. Bez wysiłku korzystając z tabletu czy smartfona uruchomisz program, faktury JPK będziesz mógł zatem wystawić gdziekolwiek jesteś!

Integracje

Dopasowanie do potrzeb

enova365 to nie tylko program do fakturowania z JPK, to kompleksowy system ERP dopasowany do potrzeb. Niezależnie od branży i sposobu pracy z systemu ERP enova365 mogą korzystać wszyscy Twoi pracownicy. Skalowalność i modułowość pozwala dopasować go do aktualnych potrzeb – daje także przestrzeń na rozwój. Istnieje możliwość poszerzenia funkcjonalności wraz ze wzrostem firmy – bez konieczności wymiany systemu.

Proponowane rozwiązania

Finanse i księgowość
Finanse i księgowość

Księgowość zgodna z aktualnymi przepisami prawa


Handel i magazyn
Handel i magazyn

Rozwijaj się w wielu krajach świata, dzięki obsłudze eksportu i oddziałów rozproszonych

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365