Kody kreskowe – do czego przydadzą się w firmie?

Kody kreskowe – do czego przydadzą się w firmie?

Kody kreskowe przy ich odpowiednim zastosowaniu w firmie mogą nieść ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Dzięki nim praca szybko stanie się dużo łatwiejsza. W jaki sposób się tak dzieje?

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

 • Zastosowanie kodów kreskowych pozwala usprawnić inwentaryzację środków trwałych w firmie.
 • Technologia kodów kreskowych pozwala na automatyzację wielu procesów magazynowych, co redukuje błędy, oszczędza czas i zwiększa przejrzystość operacji.
 • W e-commerce kodów kreskowych używa się do identyfikacji produktów, śledzenia zapasów oraz usprawnienia procesów realizacji zamówień.
 • Kody kreskowe można zeskanować na przykład za pośrednictwem smartfonów. Trzeba w tym celu zainstalować aplikację mobilną enova365, która wykorzystuje wbudowany skaner kodów.

Kody kreskowe w inwentaryzacji środków trwałych

Kody kreskowe są skutecznym narzędziem usprawniającym inwentaryzację środków trwałych w firmie. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest szybkie i precyzyjne identyfikowanie oraz śledzenie aktywów, co przyczynia się do znacznego zwiększenia efektywności i dokładności całego procesu inwentaryzacyjnego.

Zalety tego rozwiązania są wielorakie. Zaliczyć do nich możemy:

 • szybkość i efektywność – skany kodów kreskowych można wykonać znacznie szybciej niż ręczne wpisywanie danych, co skraca czas potrzebny na inwentaryzację,
 • dokładność danych – dzięki automatyzacji procesu, można zminimalizować pomyłki związane z ręcznym wprowadzaniem numerów identyfikacyjnych do systemu,
 • śledzenie i zarządzanie aktywami – kody kreskowe umożliwiają łatwe śledzenie lokalizacji, stanu i historii serwisowania każdego środka trwałego.

Doskonałym przykładem wykorzystania kodów kreskowych w firmie jest inwentaryzacja sprzętu komputerowego. Każdy komputer, drukarka, skaner i inne urządzenia biurowe można oznakować unikalnym kodem, który wykorzystywany jest w procesie remanentu. Pracownik skanuje kod, a system automatycznie rejestruje lokalizację i stan urządzenia.

Inny przykład wykorzystania tego rozwiązania dotyczyć może śledzenia narzędzi w warsztacie. Narzędzia i sprzęty dzięki indywidualnym kodom możemy skanować w momencie wypożyczenia oraz zwrotu, co ułatwia śledzenie ich lokalizacji oraz aktualnego użytkownika.

Czytaj także: Inwentaryzacja w magazynie – jak ją usprawnić z enova365?

Zarządzanie magazynem przy pomocy kodów kreskowych

Kody kreskowe mogą być również integralną częścią nowoczesnego zarządzania magazynem. Technologia kodów kreskowych pozwala na automatyzację wielu procesów magazynowych, co redukuje błędy, oszczędza czas i zwiększa przejrzystość operacji. Możemy je wykorzystać m.in. podczas:

 • identyfikacji towarów – każdy produkt w magazynie jest oznakowany unikalnym kodem kreskowym, który zawiera szczegółowe informacje o produkcie, takie jak numer identyfikacyjny, nazwa czy data przydatności,
 • śledzenia przepływu towarów – kod kreskowy pozwala na precyzyjne śledzenie ruchu towarów w magazynie, od momentu przyjęcia, poprzez przechowywanie, aż po wydanie,
 • kontroli zapasów – regularne skanowanie kodów kreskowych pozwala na szybkie i dokładne określenie stanu magazynowego, co m.in. przyspiesza inwentaryzację,
 • przyjęcia towarów – po dostarczeniu towaru, pracownicy skanują kody kreskowe na opakowaniach, co automatycznie rejestruje przyjęcie w systemie WMS,
 • wydania towarów – pracownicy skanują kody kreskowe produktów, które mają być wydane, co automatycznie aktualizuje stan zapasów w systemie,
 • przenoszenia towarów – zeskanowany kod kreskowy przedmiotów przy przenoszeniu ich z jednej lokalizacji do innej informuje o ich nowym położeniu.

Kody kreskowe a e-commerce

Kody kreskowe odgrywają również kluczową rolę w sprzedaży internetowej i zarządzaniu zamówieniami, przyczyniając się do poprawy szybkości działania sklepu, dokładności oraz zadowolenia klientów. W e-commerce kody kreskowe są używane do identyfikacji produktów, śledzenia zapasów oraz usprawnienia procesów realizacji zamówień.

Każdy produkt w ofercie sklepu internetowego posiadający unikalny kod kreskowy można w szybki sposób zidentyfikowany, co pozwala m.in. na sprawne wprowadzanie produktów do systemu e-commerce i integrację z bazami danych producentów i dostawców.

Sklep internetowy wykorzystuje kody kreskowe produktów również do precyzyjnego śledzenia stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. Każdy ruch towaru rejestruje się za pomocą skanowania kodu kreskowego, a połączenie z systemem ERP automatycznie aktualizacje ich ilości w sklepie sprawiając, że informacje o dostępności produktów są zawsze aktualne, co zapobiega oversellingowi.

Mobilne czytniki kodów kreskowych

Popularność wykorzystania technologii kodów kreskowych wiąże się m.in. z możliwościami wsparcia, jakie dają obecnie urządzenia mobilne. Smartfony wyposażone w aplikacje do skanowania kodów stają się coraz popularniejszym narzędziem w zarządzaniu magazynem, sprzedażą, i wieloma innymi obszarami biznesu. Dzięki zaawansowanej technologii wbudowanych kamer oraz oprogramowania, smartfony mogą pełnić funkcję profesjonalnych czytników kodów kreskowych, co zwiększa elastyczność i obniża koszty operacyjne.

Potrzebna jest do tego jedynie dedykowana aplikacja. Kody kreskowe mogą być skanowane na przykład za pośrednictwem aplikacji mobilnej enova365, zainstalowanej na smartfonach. Wykorzystuje ona wbudowany skaner kodów, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Skanowanie kodu kreskowego telefonem
Po przyciśnięciu przycisku skanera uruchamia się aparat fotograficzny telefonu w trybie czytnika kodów kreskowych

Przy uruchomionej aplikacji mobilnej enova365 naciśnięcie przycisku na urządzeniu i zeskanowanie kodu kreskowego powoduje automatyczne wyszukanie w systemie kodu przypisanego do kartoteki obiektu lub wstawienie kodu w wybranym polu (np. na dokumencie handlowym). Więcej o tym jak działa czytnik kodów kreskowych w aplikacji mobilnej enova365 przeczytasz w bazie wiedzy.

Wykorzystanie aplikacji mobilnej enova365 do odczytywania i przekazywania do systemu kodów kreskowych w firmie może przynieść szereg korzyści, spośród których warto wymienić m.in.:

 • niższe koszty sprzętu – smartfony są powszechnie używane i często tańsze niż inny automatyczny czytnik kodów kreskowych
 • oszczędność na konserwacji – aktualizacje aplikacji mobilnych są zazwyczaj prostsze i tańsze niż serwisowanie czytników,
 • mobilność – smartfony są lekkie, przenośne i łatwe w użyciu w różnych środowiskach pracy,
 • intuicyjność – większość pracowników jest już zaznajomiona z obsługą smartfonów, co minimalizuje czas i koszty szkolenia,
 • łatwe wdrożenie – aplikacje mobilne mogą być szybko wdrożone i skonfigurowane, co przyspiesza rozpoczęcie korzystania z nowego systemu.

Nietypowe zastosowanie kodów kreskowych

Poza wykorzystaniem w logistyce, magazynowaniu i sprzedaży, swoje zastosowanie technologia kodów kreskowych znajduje również w innych branżach:

 • w kampaniach promocyjnych – drukowanie kodów kreskowych na opakowaniach produktów można wykorzystać w kampaniach marketingowych, wiążąc ich skanowanie z możliwością wzięcia udziału w konkursie lub uzyskania rabatów,
 • do przekazywania treści multimedialnych – firmy mogą umieścić kod kreskowy na swoim produkcie, który po zeskanowaniu prowadzi do filmów instruktażowych, recenzji produktów lub informacji o firmie,
 • do archiwizacji dokumentów – każdy dokument można oznaczyć kodem kreskowym, który zawiera informacje o jego zawartości i lokalizacji w archiwum.
 • do analizy danych zakupowych – sklepy mogą analizować dane z kodów kreskowych, aby lepiej zrozumieć zachowania zakupowe klientów, preferencje i trendy, co pomoże w optymalizacji układu sklepu, zarządzaniu zapasami i tworzeniu spersonalizowanych ofert,
 • w programach lojalnościowych – klienci mogą zbierać punkty poprzez skanowanie kodów na paragonach lub kartach lojalnościowych.

Dowiedz się, jak firma Ziel-Plast wykorzystuje kody kreskowe do śledzenia surowców – od ich przyjęcia do sprzedaży wyprodukowanego z nich wyrobu gotowego.

Wdrażanie systemu kodów kreskowych w firmie

Odpowiednia implementacja systemu kodów kreskowych w firmie może znacznie poprawić efektywność operacyjną, zmniejszyć błędy i zwiększyć przejrzystość zarządzania zasobami. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik w kilku prostych krokach.

Krok 1: ocena potrzeb i celów

Ma on na celu identyfikację obszarów zastosowania, gdzie określimy, w których procesach i działach firmy kody kreskowe mogą przynieść największe korzyści. Na tym etapie definiujemy również konkretne cele, które chcemy osiągnąć poprzez wdrożenie systemu kodów kreskowych.

Krok 2: planowanie i projektowanie systemu

Tutaj następuje wybór typu kodów kreskowych. Kody 1D (jednowymiarowe) najczęściej stosowane do prostych zastosowań, takich jak identyfikacja produktów. Kody 2D (dwuwymiarowe) z kolei mogą przechowywać więcej informacji i są bardziej odpowiednie dla bardziej złożonych aplikacji.

Krok 3: wybór sprzętu

Na tym etapie decydujemy, jakiego sprzętu potrzebujemy do efektywnego wdrożenia kodów kreskowych w firmie. Czy będą to stacjonarne skanery, kolektory czy może skorzystamy z mobilnych czytników kodów kreskowych. Warto też pamiętać, że do pracy z kodami niezbędne będą specjalne drukarki etykiet pozwalające na ich bezproblemowy wydruk. Możliwe jest drukowanie etykiet bezpośrednio z poziomu enova365.

Krok 4: wybór oprogramowania

Decyzje dotyczące sprzętu z poprzedniego kroku de facto definiują późniejszy wybór oprogramowania. Dotyczy to zarówno narzędzi do generowania kodów, jak i systemów zarządzania zapasami (WMS) oraz systemów ERP zarządzających pracą całego działu magazynu. Ważne są również aplikacje mobilne, które zainstalujemy na wybranych urządzeniach w celu usprawnienia pracy.

Krok 5: implementacja i testowanie

Na tym etapie partner wdrożeniowy przygotowuje w praktyce cały wybrany system do współpracy z procesami firmowymi. Następuje to poprzez instalację oprogramowania, zaprojektowanie i stworzenie odpowiednich etykiet oraz gruntowne przetestowanie systemu.

Krok 6: szkolenie pracowników

Na przedostatnim etapie szkoli się pracowników. W ramach szkolenia pracownicy poznają funkcje wszystkich aplikacji, a także zmiany w procedurach, jakie zostały wprowadzone poprzez implementację kodów kreskowych.

Krok 7: monitorowanie i optymalizacja

Ostatnim elementem układanki jest stałe monitorowanie jakości wdrożenia, poprawności procesów oraz ich ewentualna optymalizacja, by doprowadzić do zwiększenia efektywności pracy.

Zarządzanie firmą przy pomocy kodów kreskowych może być świetnym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie wydajności oraz minimalizowanie błędów. Dlatego warto rozważyć wdrożenie tej technologii w swojej organizacji.

Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem, w jakim stopniu system ERP enova365 pomoże Ci na tym polu, przetestuj wersję demo programu lub umów się na prezentację.

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365