Co to jest system ERP

System ERP - co to jest?

Poznaj szerokie możliwości, jakie oprogramowanie ERP oferuje dla biznesu

Elastyczny

System ERP – co to?

System ERP – Enterprise Resource Planning – to oprogramowanie, które służy do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Pomoże Ci gromadzić, przechowywać i interpretować dane pochodzące z podejmowanych procesów biznesowych. Oprogramowanie ERP charakteryzuje się wspólną bazą danych dla najważniejszych informacji w firmie. Z kolei spójny interfejs umożliwi Ci wygodną pracę we wszystkich obszarach programu ERP.

enova365 pulpit kierownika

Na czym opiera się oprogramowanie ERP?

Oprogramowanie ERP opiera się na automatyzacji procesów wewnętrznych i usprawnieniu przepływu danych w obrębie przedsiębiorstwa. Dzięki zróżnicowanym poziomom uprawnień każdy pracownik ma dostęp do niezbędnych informacji w ramach zajmowanego stanowiska.

otwarty na integracje

Proces wdrożenia ERP

System ERP w firmie pozwala na zdefiniowanie potrzeb i precyzyjne dopasowanie funkcji systemu do charakterystyki firmy. Dzięki temu otrzymasz unikatową konfigurację programu oraz interfejs bez zbędnych narzędzi. Elastyczna budowa modułowa pozwala na rozszerzanie dostępnych funkcji wraz z rozwojem firmy i jej nowymi potrzebami. Oznacza to, że system ERP może rosnąć razem z Twoim przedsiębiorstwem.

Inne

Jak rozbudować system ERP?

Kiedy oprogramowanie ERP enova365 zostanie wdrożone, nadal masz możliwość rozszerzenia instalacji o dodatkowe moduły. Nie musisz przy tym wymieniać całego systemu, wystarczy wybrać odpowiednie narzędzia i dodać je do obecnej wersji programu. Korzystasz z tych funkcji, których potrzebujesz, a rozbudowa dotyczy tylko nowych! 

Kamienie milowe rozwoju systemu ERP

Z naszego punktu widzenia oprogramowanie ERP to produkt, który ma za zadanie wspierać wszystkie obszary biznesowe. 

Historia naszego ERP-a zaczyna się od pomysłu trzech inżynierów działających w branży IT. Priorytetem było utworzenie systemu dla dużego i wymagającego Klienta – systemu, który usprawniłby pracę na minimum 100 stanowiskach komputerowych. 

Oprogramowanie ERP w takiej wersji ma pełną funkcjonalność i udostępnia użytkownikowi wszystkie narzędzia. 

Tak powstała wersja platynowa, a następnie złota i srebrna. Każdy z tych wariantów odpowiada na inne potrzeby przedsiębiorstwa. Modułowa budowa umożliwia dostosowanie aktywnych funkcji do etapu rozwoju firmy. Oznacza to, że system ERP rośnie wraz z przedsiębiorstwem. Nie ma konieczności inwestowania w kolejne programy. Dzięki temu można zminimalizować koszty. 

Przełom lat 50/60 

Opracowanie przez pozarządowe Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami (American Production and Inventory Control Society) standardu oprogramowania MRP (Material Requirements Planning), czyli Planowania Zapotrzebowania Materiałowego. 

Lata 70.

Oprogramowanie typu MRP ułatwia planowanie i organizowanie surowców do produkcji przemysłowej. 

Rok 1989

Utworzenie standardu oprogramowania MRP II generacji. Do głównych zadań należała pomoc w zarządzaniu produkcją oraz logistyką. 

Lata 90.

Powstanie systemów ERP I generacji – Enterprise Resource Planning, czyli Zarządzanie Zasobami Przedsiębiorstwa. Oprócz zarządzania produkcją wspierają także pracę back office (głównie księgowości). 

Rok 2000

Pojawienie się systemów ERP II generacji. 

Jest to oprogramowanie podłączone do sieci, co umożliwia dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Funkcjonalności z poprzedniej wersji zostają poszerzone o obszary związane z dystrybucją i łańcuchem dostaw CSM – Chain Supply Management – oraz sprzedażą CRM – Customer Relationship Management. 

Koniec pierwszej dekady XXI wieku

System klasy ERP rozwija się w kierunku integracji z chmurą obliczeniową. 

Funkcje i możliwości systemu ERP

system ERP z modułową budową na życzenie Klienta

Oprogramowanie ERP dla biznesu na każdym etapie rozwoju

Business Intelligence

Finanse i księgowość

Sprzedaż i CRM

Kadry i Płace

Handel i Magazyn

Oprogramowanie ERP dla biznesu na każdym etapie rozwoju

System ERP może zaoferować Ci dokładnie tyle możliwości, ile potrzebuje Twoja firma. Składa się z różnych modułów, czyli narzędzi odpowiadających za konkretne obszary zarządzania firmą. Dzięki nim możesz rozbudować oprogramowanie ERP w dowolny sposób. 

Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w dynamicznie rosnącym biznesie, średniej, jak i dużej firmie. System ERP enova365 jest obsługiwany przez wiele urządzeń: smartfony, tablety czy też komputery. Dzięki niemu Twoja firma wzniesie się na wyższy poziom. 

system ERP enova365

Business Intelligence

Największe ryzyko, jakie ponoszą nowe firmy, wiąże się z planowanymi inwestycjami. Bez wątpienia możliwość obliczenia, w jaką gałąź przemysłu warto zainwestować, mogłaby dużo ułatwić. Z kolei przewidzenie ryzyka na kilka lat do przodu ograniczy ryzyko niemal do minimum.

Do takich predykcji i analiz danych służy również system ERP. Co to oznacza? Moduł Business Intelligence umożliwi Ci podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie wykresów i raportów. Możesz je umieścić w dowolnym miejscu oprogramowania. Doskonale sprawdzą się na przykład w sekcjach: kadry i płace, sprzedaż, produkcja, handel oraz finanse.  

System Business Intelligence

Finanse i księgowość

Jest to jeden z podstawowych obszarów, które wspiera system ERP. Pozwala na prowadzenie rozrachunków księgowych zgodnie z obowiązującymi przepisami handlowymi. Dodatkowo stanowi wsparcie dla osób zajmujących się finansami w Twojej firmie.  Automatyzacja niektórych procesów pozwoli Ci na poprawienie efektywności przedsiębiorstwa. To tylko niektóre z korzyści, jakie gwarantuje system ERP enova365.

Prezentacja programu do księgowości enova365

Sprzedaż i CRM

System ERP wzbogacony o CRM – Customer Relationship Management – umożliwia dokładną analizę sprzedaży oraz kolejnych etapów transakcji. Najważniejsze dane Twojej firmy są gromadzone w jednym bezpiecznym miejscu. System CRM ułatwia codzienną pracę dyrektorom handlowym, specjalistom ds. sprzedaży i marketingu. Zastosowań tego modułu jest tyle, ile znajdziesz na nie pomysłów. Sam decydujesz, jak wykorzystasz oprogramowanie ERP i jego możliwości. 

System CRM

Kadry i Płace

Funkcjonalność obszaru Kadry i płace jest przydatna w każdej firmie niezależnie od jej wielkości. Umożliwi Ci sprawną ewidencję pracowników, tworzenie wirtualnych kartotek oraz poprawi obieg dokumentów personalnych. Dzięki temu system ERP enova365 pozwala na rozliczanie nie tylko pracowników zatrudnionych na etat, ale także zleceń, zgodnie z obowiązującym prawem. Ponadto automatyzuje rutynowe działania pracowników HR. System ERP z przejrzystą i funkcjonalną ewidencją pracowniczą ułatwia organizację i zarządzanie kadrami w firmie. 

prezentacja programu kadrowego

Handel i Magazyn

Obszar odpowiada za zarządzanie łańcuchem dostaw oraz kontrolę stanów magazynowych w firmie. Dodatkowo program ERP ułatwia dokładną analizę rozchodu towarów. Dzięki niemu zautomatyzujesz również rejestrację zamówień pochodzących ze zintegrowanych systemów, na przykład sklepu internetowego. Ten obszar jest szczególnie przydatny dla sprzedawców, dystrybutorów oraz pracowników magazynu. 

System ERP enova365 - magazyn

Najczęściej zadawane pytania o programy klasy ERP

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

Zanim zdecydujesz się na system ERP enova365, powinieneś zapoznać się z podstawowymi możliwościami programu. Kiedy dowiesz się, jakie narzędzia otrzymasz do dyspozycji, przeanalizuj potrzeby Twojej firmy. W wyborze modułów pomoże Ci Autoryzowany Partner enova365. Kolejnym etapem jest sam proces wdrożenia ERP, który powinien odpowiadać działaniom podejmowanym w przedsiębiorstwie.

To od Ciebie zależy, z jakich funkcji skorzystasz. Możesz kupić licencję systemu ERP na własność lub wybrać poszczególne moduły w ramach abonamentu i korzystać z nich w chmurze. Sam decydujesz i dopasowujesz oprogramowanie ERP do swoich potrzeb. Przed przystąpieniem do pracy w programie powinieneś zadbać o przeszkolenie pracowników. Dzięki temu poprawisz komunikację i organizację pracy w firmie.

Należy jednak podkreślić, że na tym nie kończy się wsparcie enova365 dla Twojej firmy. Otrzymujesz dostęp do aktualizacji oprogramowania, dostosowanych do zmieniających się przepisów prawa. Jeśli natomiast będziesz potrzebował pomocy, możesz liczyć na wsparcie Autoryzowanego Partnera. W każdej chwili możesz również wzbogacić system ERP o kolejne moduły i rozbudować swoją instalację. 

Ile trwa wdrożenie programu ERP?

Proces wdrożenia ERP składa się zatem z kilku etapów. Każdy z nich jest tak samo ważny. Dlatego nie da się określić konkretnego i uniwersalnego czasu realizacji. Wiele zależy od wielkości firmy, liczby  modułów, a także potrzeb przedsiębiorstwa. Każda firma jest traktowana indywidualnie, a system ERP enova365 może obejmować wszystkie narzędzia i obszary lub kilka wybranych. 

Proces wdrożenia może trwać od kilku dni nawet do kilkunastu miesięcy. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Ci Autoryzowany Partner. Należy również podkreślić, że rozwój systemu ERP nie kończy się na wdrożeniu i trwa przez cały okres korzystania z programu. 

Od czego zależy cena wdrożenia systemu ERP?

System ERP enova365 jest dostępny w kilku różnych wersjach. Możesz zdecydować się na zakup licencji na własność lub wygodny abonament, czyli program ERP w chmurze. To pierwszy z czynników, który wpływa na cenę programu. Oprogramowanie ERP zostanie dostosowane do potrzeb i wielkości Twojej firmy, od czego również zależy jego cena. Ważną kwestią jest również liczba modułów, których potrzebujesz.

System ERP i proces wdrożenia to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej firmie. Korzystają z niego zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Cena może się jednak różnić w zależności od tego, w jaki sposób skomponujesz system ERP enova365 dla własnej firmy.

Co zyskasz dzięki ERP w chmurze?

Oprogramowanie ERP enova365 umieszczone w chmurze – SaaS, czyli Software as a service – umożliwia Ci dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb firmy. Jedną z największych zalet tej metody licencjonowania jest mobilność. Wszystkie dane są gromadzone i przechowywane na bezpiecznym serwerze zewnętrznym. Dzięki temu możesz uzyskać do nich swobodny dostęp z wielu urządzeń podłączonych do Internetu. 

W jakich firmach najlepiej sprawdzi się program ERP enova365?

System klasy ERP sprawdzi się doskonale nie tylko w dużych, ale również małych i średnich przedsiębiorstwach. Elastyczna budowa systemu umożliwia modyfikację i dostosowanie do potrzeb. W każdej chwili możesz uzupełnić oprogramowanie ERP enova365 o dodatkowe narzędzia. Dziś przedsiębiorcy z niemal każdej branży wspierają swoją działalność systemem klasy ERP.

Oprogramowanie ERP umożliwia automatyzację procesów z zakresu księgowości, finansów, kadr i płac, magazynowania, a także sprzedaży. Znajdziesz w nim wszystko to, czego potrzebuje Twoja firma.

Czy system ERP można zintegrować z innymi narzędziami?

System ERP enova365 obsługuje Klientów prowadzących firmy w wielu branżach. Aby sprostać potrzebom każdego, otwiera się na integracje z narzędziami zewnętrznymi. Moduł Integrator zagwarantuje Ci dostęp do najważniejszych danych w jednym miejscu, niezależnie od charakteru Twojej działalności. Wśród narzędzi, z którymi możesz zintegrować własny system klasy ERP enova365, znajdziesz między innymi: pocztę Outlook, kalendarze Google, e-sklepy Shoper, Magento PrestaShop czy też 4Trans do rozliczania czasy pracy kierowców.

Co możesz zyskać dzięki integracjom z systemem ERP?

System ERP enova365 ułatwi Ci przede wszystkim zarządzanie ważnymi informacjami. Jeżeli zdecydujesz się na włączenie integracji, dane z innych programów będą automatycznie przesyłane do Twojego panelu w enova365. Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie pomoże Ci zaoszczędzić czas. Unikniesz ręcznego wprowadzania i przesyłania informacji dotyczących czasu pracy, harmonogramów zadań, zleceń przewozowych, listy nowych zamówień i wielu innych. System enova365 zrobi to za Ciebie.

Warto zaznaczyć, że program ERP enova365 gwarantuje dostęp do integracji, które ułatwią pracę niemal każdego działu w Twojej firmie. Znajdziesz korzystne rozwiązania zarówno dla pracowników HR, Księgowości, jak i Handlu.  

męzczyzna i kobiera przeglądają dane na tablecie w restauracji

Sprawdź, kto wdrożył system ERP enova365

Ponad 70 stron z case studies

Różne możliwości licencjonowania.

Model zakupu odpowiedni dla Twoich możliwości i potrzeb

Zakup oprogramowania ERP na własność
Zakup systemu na własność

Standardowa forma, dzięki której stajesz się dożywotnim właścicielem licencji z możliwością aktualizacji oprogramowania do nowych wersji. W cenie zakupu otrzymujesz 12-miesięczną gwarancję. To rozwiązanie dla tych, którzy preferują formę zakupu na własność lub otrzymują dotację bądź leasing na system klasy ERP.

System ERP na abonament

Wynajem modułów w abonamencie to wygodna opcja korzystania z systemu ERP jako usługi w dowolnej chmurze (prywatnej lub publicznej). Dodatkowo w ramach miesięcznej opłaty otrzymasz dostęp do aktualizacji i backupów. Mobilny system ERP sprawdzi się w każdej firmie, również w przypadku firm, które nie chcą inwestować w zaplecze IT. 

8 korzyści z wdrożenia systemu ERP do firmy

enova365 księga podatkowa
Zauważalna redukcja kosztów
enova365 pulpit kierownika
Efektywne zarządzanie czasem pracy
enova365 crm
Skalowalność systemu
enova365 wyporzyczalnia
Wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych
enova365 platforma managera
Możliwość rozbudowy pakietu
enova365 rozrachunki koszty projektow
Wygodny miesięczny abonament
enova365 importy ksiegowe
Szybki dostęp do analiz biznesowych
enova365 ksiega handlowa
Eliminacja ryzyka błędu

Jak wybrać system ERP?

wypełnij ankietę a uzyskasz odpowiedzi

Mężczyzna i kobieta przeglądają dane na tablecie używając systemu ERP

Otrzymasz kompletny poradnik pliku pdf, z którego dowiesz się:

  • jakie programy klasy ERP sprawdzają się w firmach w Twojej branży,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania,
  • jak rozliczyć zwrot z inwestycji.

Wyniki przygotowane są na podstawie raportów przedsiębiorstw oraz badania zrealizowanego przez firmę Soneta wśród firm używających systemów ERP. 

System ERP enova365 w wersji demo

Demo

Otrzymaj dostęp do demo. Sprawdź jak działa integracja z KSeF. Bezpłatnie.

  • Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

  • Ta strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA. Więcej: Polityka prywatności.