ERP i ekologia, czyli jak łączyć ekonomię i ekologię

Zastanawiasz się czasem nad tym, w jaki sposób cyfryzacja firmy, oprócz oczywistych korzyści biznesowych, może nieść również długotrwałe skutki ekologiczne?

ERP i ekologia, czyli jak łączyć ekonomię i ekologię

Przede wszystkim racjonalna gospodarka zasobami pozwala uniknąć wielu strat. Do tego brak konieczności przechowywania wszystkich dokumentów w formie papierowej oszczędza nie tylko nasz czas, ale też papier i miejsce. Dowiedz się, jakie jeszcze proekologiczne skutki niesie wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie. ERP i ekologia w parze — to możliwe!

Moda na bycie eko?

Ekologia z perspektywy przedsiębiorstwa to nie tylko pole do wdrożenia programu CSR (Corporate Social Responsibility) – ale także palący problem, wymagający głębokiej zmiany w sposobie prowadzenia biznesu. W ochronie środowiska może pomóc wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju i narzędzi Przemysłu 4.0. Jaką rolę pełni więc system ERP w gospodarce obiegu zamkniętego?

Pojęcia takie, jak eko, zero waste oraz bycie sustainable – to już nie moda a realna potrzeba współczesnych czasów. Coraz głośniej mówi się o konieczności wypracowania postaw proekologicznych nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biznesie. Zmiana będzie dotyczyła sektora energetycznego (i źródeł pozyskiwania coraz czystszej energii), motoryzacyjnego czy budownictwa – ale na tym nie koniec. Docelowo, będzie to bowiem zadanie dla wszystkich funkcjonujących na co dzień organizacji. By móc je przeprowadzać, niezbędne stanie się wdrożenie do firm narzędzi, pomagających w optymalizacji działań.

Procesy takie jak np. ocieplenie klimatu mają wpływ nie tylko na środowisko naturalne. Nie da się ukryć, że zmiany klimatyczne oddziałują również na ekonomię. Według raportu, opublikowanego w 2018 roku w magazynie „Earth’s Future” przez Toma Kompasa, Pham Van Ha i Tuong Nhu Che (Tom Kompas, Pham Van Ha, Tuong Nhu Che, The Effects of Climate Change on GDP by Country and the Global Economic Gains from Complying with the Paris Climate Accord, „Earth’s Future”, 2018 r.):

Zatrzymanie ocieplenia klimatu do 2 stopni w porównaniu z erą przedindustrialną przyniosłoby roczną oszczędność w wysokości 17 bilionów dolarów do 2100 roku.

Ekonomia zrównoważonego rozwoju

Co sami możemy zrobić, by zapobiec niekorzystnym zmianom klimatu? Oprócz rozbudowanej edukacji i propagowania postaw proekologicznych na poziomie biznesu, jednym z postulowanych współcześnie rozwiązań jest tzw. circular economy, czyli gospodarka obiegu zamkniętego (lub inaczej ekonomia zrównoważonego rozwoju).

Jest to system, w którym produkcję nowych dóbr można porównać do układu naczyń połączonych. Zakłada on tworzenie pętli procesów, gdzie produkty uboczne z jednych działań wykorzystywane są jako surowce do kolejnych. Główny cel? Minimalizacja zużycia surowców i energii, potrzebnej na ich przetworzenie.

Circular economy przenosi recykling na jeszcze wyższy poziom, minimalizując składowanie śmieci i ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest przeciwieństwem gospodarki liniowej, która wraz z rozwojem i wzrostem przetwarzanych surowców zwiększa góry zbędnych odpadów. W związku z coraz wyraźniejszą polityką UE dotyczącą ochrony klimatu, w najbliższych latach możemy spodziewać się jeszcze większej liczby przepisów, nawiązujących do circular economy, których adresatami będą właśnie przedsiębiorstwa.

Gospodarka obiegu zamkniętego stanowi obecnie postulat i punkt dojścia, do którego potrzeba modernizacji przebiegu procesów wytwórczych na niespotykaną dotąd skalę. By tego dokonać, niezbędna jest dokładna analiza złożonych zestawów danych. Mają w tym pomóc narzędzia informatyczne i oprogramowanie wspierające biznes, jak systemy ERP (ang. Enterprise Resource  Planning). Umożliwiają bowiem racjonalizację wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Jak robić to podczas codziennej pracy?

ERP i ekologia w parze, czyli koniec z drukowaniem

Zanim z dostępnych opcji wybierzesz przycisk „Drukuj”, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Przecież wszystkie faktury, deklaracje, dane możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Już nie tylko na swoim służbowym komputerze, ale także na tablecie, smartfonie, niezależnie skąd pracujesz i jaka odległość dzieli Cię od firmy.

Skomplikowane wykresy, analizy, przetwarzanie danych, które są podstawą podejmowania decyzji biznesowych, nie wymagają już dawno godzin pracy na rozpisywanie wszystkiego ręcznie w formie papierowej. Pojawia się tu aspekt ekologiczny, ale również ekonomiczny. Digitalizacja usług, dokumentów i baz danych nie tylko pomaga w codziennej pracy, ale staje się koniecznością. A co gdyby te wszystkie działania jeszcze bardziej zautomatyzować i uprościć? I tutaj pojawiają się właśnie systemy ERP!

Firmy funkcjonują na zasadzie wzajemnych zależności i relacji między sobą, dlatego lepsze zarządzanie ma odzwierciedlenie na wielu płaszczyznach. Kontrahenci, partnerzy, klienci, a nawet konkurenci czerpią inspirację i biorą przykład z innych liderów rynkowych. Dlaczego? Działania związane z ekologią wskazują nie tylko na wartościowy produkt, ale także na troskę o naszą planetę i środowisko, co zyskuje coraz większe znaczenie dla konsumentów. Przedsiębiorstwa uczą się od siebie nawzajem wprowadzać innowacje i przenosić wiele zadań do sfery wirtualnej. Cyfryzacja ten proces przyspiesza, więc ERP i ekologia jeszcze nigdy nie były tak blisko.

Ku odnawialnej przyszłości

Energia odnawialna to przyszłość, w którą firmy chcą inwestować. Dzięki systemom ERP możliwe jest odpowiednie zarządzanie nią, automatyzacja wielu procesów oraz bieżące wykrywanie awarii czy naruszeń bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa powinny właściwie zarządzać bazami danych i, w zależności od aktualnych potrzeb, umożliwiać to poszczególnym pracownikom w części odpowiedniej do ich kompetencji. System ERP, dzięki modułom pozwala analizować dane w czasie rzeczywistym, co przekłada się na szybsze i efektywniejsze podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

ERP i ekologia = ERPologia

Systemy ERP służą wspomaganiu wszystkich procesów zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki ich elastyczności i konfiguralności pełnienie funkcji kierowniczych staje się bardziej skuteczne. Dotyczy to różnych obszarów – od produkcji, przez usługi, aż po handel. Warto zainteresować się oprogramowaniem klasy ERP. Pozwala ono bowiem lepiej wykorzystywać firmowe zasoby, doskonalić procesy, usprawniać pracę, a w konsekwencji prowadzi do wzrostu efektywności całego przedsiębiorstwa.

System ERP jako wielofunkcyjne i rozbudowane narzędzie daje możliwość nadzorowania pracy wielu działów firmy z poziomu jednej aplikacji. Digitalizacja procesów i obiegu dokumentów nigdy nie były więc prostsze, a proekologiczna świadomość łatwiejsza do wykorzystania.

Inteligentna analiza

Analiza aktualnych wskaźników biznesowych i raportów to codzienność pracy nie tylko managerów, ale również pracowników poszczególnych działów. Konieczność zagregowania, przetworzenia, uporządkowania, analizy i wizualizacji dotyczy niezliczonej już obecnie ilości danych. Business Intelligence pomaga przekształcić je w konkretne informacje, a te na wiedzę rynkową. To na jej podstawie należy wyciągać wnioski, aby zwiększyć konkurencyjność swoich działań. Coraz bardziej istotna staje się świadomość opierania decyzji na szczegółowych analizach.

Filozofia zero waste – Federacja Polskich Banków Żywności

System ERP enova365 odnajduje się świetnie nie tylko w biznesie komercyjnym, ale również w przypadku organizacji pozarządowych. Jego wykorzystanie w Bankach Żywności w całej Polsce pozwoliło na uporządkowanie realizowanych procesów magazynowych oraz bardziej wydajną organizację pracy. Dzięki temu Federacja mogła skupić się na swojej prawdziwej misji i efektywnie ratować żywność przed zmarnowaniem.
Z ekologicznego punktu widzenia istotne staje się zagospodarowanie jedzenia w zbędnej ilości. Nadwyżki zakupów żywności to coraz poważniejszy problem w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie. Właśnie dlatego projekty takie stają się odpowiedzią na realne potrzeby społeczeństwa. Dzięki oprogramowaniu klasy ERP, które automatyzuje wiele procesów, można skupić się na tym, co naprawdę wpisuje się w wartości organizacji.

Zastanawiasz się jak przebiegało wdrożenie systemu enova365 przez grupę DR IT w praktyce? Co ma wspólnego ERP i ekologia? Zobacz case study na naszej stronie.

ERP i ekologia w służbie naturze — e(ko)nova

Nowoczesna technologia może być zatem kluczem do przemodelowania obecnych przedsiębiorstw w kierunku coraz lepszego wykorzystania posiadanych zasobów z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Co więcej, jest ona w zasięgu każdej firmy. Oprogramowanie ERP dostępne na polskim rynku, jak np. System ERP, ma budowę modułową, przez co organizacja precyzyjnie dopasuje niezbędne funkcjonalności do swojego profilu działalności i potrzeb.

Główne korzyści dla środowiska, wynikające z instalacji systemu i zbliżające przedsiębiorstwo do założeń circular economy to m.in:

  • Cyfryzacja zasobów – przeniesienie wszystkich danych biznesowych do postaci elektronicznej, co znacząco redukuje liczbę papieru wykorzystywanego w biurze.
  • Optymalizacja procesów wewnętrznych – ich automatyzacja to nie tylko mniejsze zużycie surowców. To także oszczędność energii, potrzebnej do produkcji.
  • Integracja zasobów i wymiana informacji z zewnętrznymi źródłami – dzięki szybkiemu przepływowi danych pomiędzy organizacjami, produkcja i wysyłka towarów mogą być sprawniej koordynowane.

Kolejnym krokiem na drodze optymalizacji procesów biznesowych i dostosowaniu ich do potrzeb ekonomii zrównoważonego rozwoju będzie jeszcze szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence). Już teraz mechanizmy samouczące się znajdują zastosowanie w projektowaniu, złożonej analizie danych czy prognozowaniu trendów. Zastosowanie inteligentnego oprogramowania wraz z użyciem nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń może przyczynić się do znaczącej redukcji niekorzystnego oddziaływania działalności gospodarczej na środowisko naturalne.

Oprogramowanie ERP enova365 wpisuje się doskonale w najnowsze trendy związane z ekologią i lepszym zarządzaniem zasobami. Dostępne jest dla każdego, w każdym miejscu. Zawsze na czas zgodne z obowiązującymi przepisami. Daje szeroką możliwość wyboru, zatem to Ty decydujesz czy interesuje Cię:

  • wersja multi czy standard,
  • opcja srebrna, złota czy platynowa,
  • chmura czy serwer,
  • zakup czy abonament.

Przeanalizuj swoje potrzeby i skontaktuj się z naszym doradcą.

Autor: Gabriela Gil, Specjalista ds. Marketingu enova365

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365