Leasing oprogramowania ERP – jak przebiega procedura?

Leasing oprogramowania ERP – jak przebiega procedura?

Leasing oprogramowania to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą zdobywać przewagę konkurencyjną dzięki nowoczesnym narzędziom, ale nie są w stanie sfinansować jednorazowo dużej inwestycji. Jak wygląda procedura leasingu krok po kroku? Kiedy warto skorzystać z tej opcji? Odpowiadamy!

Spis treści:

Leasing oprogramowania ERP – na czym polega?

Systemy ERP to potężne narzędzia biznesowe, które pozwalają zarządzać efektywnie całym przedsiębiorstwem z poziomu jednej aplikacji. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie i rozwijanie firmy działającej w dowolnej branży, bez względu na roczne przychody oraz liczbę zatrudnianych pracowników.

Modułowa budowa systemów ERP pozwala dopasować je do pracy w każdych warunkach: od małego biura rachunkowego świadczącego usługi wybranym klientom, poprzez firmę handlową wymagającą narzędzi do zarządzania magazynem, po wielkiego producenta zmagającego się z zarządzaniem skomplikowanym cyklem produkcyjnym. Leasing licencji na oprogramowanie ERP dodatkowo pozwala czerpać wszystkie korzyści z systemu, bez ponoszenia dużego kosztu jednorazowego. Na czym to polega? 

Leasing oprogramowania to usługa świadczona przez działające na polskim rynku firmy leasingowe. W jej ramach leasingodawca zakupuje w naszym imieniu dany produkt lub usługę, a następnie na podstawie umowy udostępnia ją firmie – leasingobiorcy – w ramach stałych, miesięcznych rat. Z tej formy finansowania korzysta się już obecnie m.in. przy zakupie pojazdów i urządzeń firmowych. Coraz częściej jednak firmy leasingowe w swojej ofercie mają również leasing oprogramowania komputerowego.

Czytaj także: Dofinansowanie na system ERP – jak sfinansować zakup?

Komu dedykowany jest leasing oprogramowania ERP?

Leasing na oprogramowanie jest usługą skierowaną do firm działających w różnych branżach, bez względu na ich wielkość. Oferta ta dostępna jest zarówno dla jednoosobowych działalności, jak i spółek oraz grup kapitałowych o skomplikowanej strukturze wewnętrznej.

Zamiast płacić jednorazowo całość wymaganej kwoty, rozbijana jest ona na wygodne raty. Dzięki temu firma nie musi lokować jednorazowo dużych środków finansowych w oprogramowanie. Leasing pozwala korzystać z zakupionego systemu oraz jednocześnie rozwijać firmę na innych polach. To również świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw z mniejszymi obrotami, które dzięki leasingowi zaawansowanych systemów mogą efektywnej pracować, a tym samym rozwijać się.

Cechą charakterystyczną leasingu jest fakt, że w przeciwieństwie do zwykłego kredytu, wysokość rat jest dla leasingobiorcy kosztem uzyskania przychodu, a więc faktury otrzymywane każdego miesiąca firma może bez żadnych problemów wliczyć w koszty prowadzenia działalności, zmniejszając tym samym obciążenia podatkowe.

Z tego też powodu leasing oprogramowania komputerowego jest szansą na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku, w ramach którego działa Twój biznes. Dotyczy to zwłaszcza systemów ERP, które swoimi możliwościami zapewniają jeszcze wydajniejsze działanie przedsiębiorstwa.

Procedura leasingu oprogramowania enova365 w GRENKE Leasing

Jak wygląda procedura leasingu oprogramowania ERP?

W przeciwieństwie do kredytów bankowych leasing na oprogramowanie możesz uzyskać stosunkowo łatwo, m.in. dzięki uproszczonej procedurze jego przyznawania. Jednym z systemów ERP, które możesz wziąć w leasing, jest enova365

Sprawdź więcej na ten temat: Finansowanie systemu enova365

Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, możesz wybrać spośród dwóch firm leasingowych: Grenke Leasing oraz EFL (należącej do grupy Crédit Agricole).

W obu przypadkach koszt zakupu oprogramowania w ramach leasingu możliwy jest do podziału na minimum 18, a maksymalnie 36 rat. 

Jak wygląda procedura leasingu krok po kroku?

  1. Skontaktuj się z partnerem wdrożeniowym, aby wybrać niezbędne moduły dla systemu ERP enova365 oraz poznać pełen koszt wdrożenia tego systemu w Twojej firmie.
  2. Jeśli Twoja oferta wdrożeniowa jest gotowa, wypełnij wniosek o leasing na wybraną kwotę (dla GRENKE Leasing minimalną kwotą leasingu jest 3000 zł netto, w przypadku EFL wynosi ona 1000 zł netto).
  3. Przejdź uproszczoną procedurę weryfikacyjną, która obejmuje m.in. przedstawienie wysokości miesięcznych przychodów.
  4. Podpisz umowę leasingową zawierającą wszelkie szczegóły związane z jego spłatą, tj. ewentualną opłatę wstępną, wysokość miesięcznej raty, liczbę rat oraz ewentualne koszty dodatkowe (np. koszty ubezpieczenia, których wymagają niektóre firmy leasingowe).
  5. Sprawdź, czy partner technologiczny rozpoczął procedurę wdrożeniową.

Koszty leasingu oprogramowania ERP

Leasing oprogramowania to wygodna forma zakupu specjalistycznych systemów niezbędnych do rozwoju Twojej firmy. Miej jednak na uwadze dodatkowe koszty, których poniesienie może być konieczne, by uruchomić procedurę leasingową. Należą do nich m.in. opłaty wstępne, koszty przygotowania umowy, czy też oprocentowanie poszczególnych rat.

Jak to wygląda w przypadku firm leasingowych oferujących system ERP enova365? 

  • Grenke Leasing: brak wpłaty początkowej, 300 zł za przygotowanie oferty oraz koszty prowadzenia leasingu,
  • EFL: wpłata początkowa wynosić będzie od 1% do 45% (w zależności od scoringu kredytowego Twojej firmy), dodatkowe opłaty doliczone do miesięcznych rat.

W obu firmach do kosztów zakupu oprogramowania w ramach leasingu doliczyć musimy również koszty wdrożenia systemu przez partnera technologicznego.

Ile wynosi dokładny koszt leasingu oprogramowania ERP? Trudno określić dokładny zakres widełek cenowych, jednakże standardowo przyjmuje się, że w ramach leasingu ostateczny koszt zakupu wynosić będzie od 110% do 120% wartości zakupu gotówkowego. Jego rozbicie na maksymalnie 36 miesięcy oraz możliwość odliczenia pełnej wysokości rat od przychodu sprawiają jednak, że leasing oprogramowania może być doskonałą alternatywą dla innych form zakupu.

Dzięki możliwościom leasingowym nie musisz starać się o droższe kredyty bankowe, czy też odkładać środków na zakup systemu ERP za gotówkę. Możliwość finansowania w wygodnych ratach sprawia, że enova365 może zostać z sukcesem wdrożona w Twojej firmie już w ciągu najbliższych tygodni. Dobrze dobrany i skonfigurowany system ERP to potężne narzędzie, które zoptymalizuje pracę w Twojej firmie i przyspieszy jej rozwój. 

Chcesz poznać szczegółową ofertę produktową oraz warunki finansowania systemu enova365? Skorzystaj z formularza kontaktowego. Za jego pomocą umówisz się na darmową konsultację z naszym specjalistą, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365