System ERP dla branży automotive – co może usprawnić?

System ERP dla branży automotive – co może usprawnić?

W wielu sektorach produkcyjnych nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają skutecznie optymalizować działanie firm, przyczyniając się do ich szybszego rozwoju. Branża automotive nie jest tu wyjątkiem. Jak system ERP pomoże producentom części samochodowych? Czytaj w artykule.

Spis treści:

Branża automotive – problemy producentów

Produkcja części samochodowych w ostatnich latach mierzyła się z niemałymi wyzwaniami. Przyczyniły się do tego dwa kluczowe wydarzenia. Pierwszym z nich była pandemia Covid-19, która zaburzyła funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, zmuszając je do tymczasowego wstrzymania prac w celu ochrony personelu przed działaniami koronawirusa. Drugim wydarzeniem jest wojna w Ukrainie, która w dużej mierze przyczyniła się do ograniczeń pozyskiwania kluczowych dla tego sektora gospodarki surowców.

Branża automotive – co to jest?

Branża automotive to nic innego jak produkcja części samochodów, oraz samych pojazdów, inaczej mówiąc sektor motoryzacyjny. Stanowi on dużą gałąź przemysłu, także w Polsce.

Można więc śmiało powiedzieć, że branża automotive boryka się obecnie z szeregiem rozmaitych problemów, wśród których jednym z najważniejszych jest skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw. Brak możliwości wyprodukowania odpowiednich podzespołów sprawia, że wiele linii produkcyjnych stanęło, a czas oczekiwania na nowy pojazd wzrósł z kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.

Braki w kluczowych elementach rzutują też na inne aspekty. Firmy z branży automotive mają z tego powodu też trudności w zapewnieniu wysokiej jakości produkcji. Niestabilność na rynku i trudności z dostępnością materiałów i części powodują też kłopoty ze skutecznym kontrolowaniem kosztów

Na szczęście istnieją rozwiązania technologiczne, dzięki którym firmy automotive mogą zoptymalizować swoją codzienną pracę na wielu różnych poziomach.

Jak system ERP wspiera branżę automotive?

Systemy ERP to narzędzia informatyczne dedykowane kompleksowemu zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa. Charakteryzują się modułową budową, w której każdy z modułów odpowiada za konkretny obszar działania. 

Moduły odpowiedzialne są za rozliczenia, pracowników, stany magazynowe czy też procesy produkcji i korzystają z jednej wspólnej bazy danych, dzięki czemu umożliwiają dokładną kontrolę niemalże każdego aspektu organizacji.

Systemy ERP świetnie sprawdzą się w przypadku firmy z branży automotive, gdzie wykorzystanie modułów odpowiedzialnych za organizację i kontrolę procesów produkcyjnych przynosi konkretne, mierzalne korzyści.

Kontrola łańcucha dostaw

Produkcja części samochodowych opiera się na konkretnych surowcach. Ich odpowiedni stan magazynowy praktycznie kształtuje możliwości wytwórcze danej firmy. Dlatego niezbędne jest zarządzanie zasobami w taki sposób, aby w magazynach zawsze znajdowała się odpowiednia ilość materiałów, która pozwoli na przygotowanie wszystkich zamówień.

System ERP w takim przypadku sprawdza się idealnie jako rozwiązanie zapewniające dokładną kontrolę łańcucha dostaw. Dzięki posiadanym funkcjom stale kontroluje stany magazynowe, a gdy osiągną krytyczny z punktu widzenia firmy automotive poziom, może samodzielnie złożyć stosowne zamówienie u zdefiniowanych dostawców.

Moduł enova365 Produkcja jest powiązany z modułem Handel w zakresie gospodarki magazynowej, zakupów oraz sprzedaży. Umożliwia między innymi automatyczne generowanie zleceń produkcyjnych na bazie zamówień od odbiorców.

Kontrola jakości produkcji

O sukcesie producentów części samochodowych świadczy m.in. jakość oferowanych przez nią wyrobów. Im jest ona wyższa, tym więcej zamówień od klientów będzie do niej spływać. Z tego też powodu jednym z kluczowych obszarów do wykorzystania systemów ERP jest kontrola jakości.

Dobry system ERP umożliwia łatwą integrację z systemami sterowania maszynami produkcyjnymi, co sprawia, że w prosty sposób jest w stanie przetwarzać otrzymywane dane i na ich podstawie generować raporty dotyczące poszczególnych etapów wytwórczych. To z kolei daje możliwość ingerowania w proces i sprawia, że produkcja podzespołów samochodowych może być ciągle weryfikowana i poprawiana.

Redukcja kosztów

Wyższa jakość często oznacza wyższe koszty produkcji. Z tego też powodu bardzo ważne jest jednoczesne optymalizowanie procesów wewnętrznych w taki sposób, aby generowały jak najmniejsze obciążenia finansowe.

W tym przypadku również wiele zależy od systemów ERP. Kluczowym czynnikiem jest w tym przypadku zwłaszcza automatyzacja. Wspomnieliśmy o niej już wcześniej w kontekście składania zamówień u dostawców, jednak na tym możliwości nowoczesnych systemów ERP się nie kończą. 

Moduły produkcyjne systemu ERP wyposażone są w szereg narzędzi umożliwiających m.in. zarządzanie harmonogramem produkcyjnym, dostępnymi zasobami oraz maszynami w taki sposób, aby możliwie najwydajniej wykorzystać wszystkie posiadane atuty.

Mowa jest tu m.in. o popularnym systemie produkcyjnym just-in-time, który dzięki zautomatyzowanej kontroli nad jego poszczególnymi elementami pozwala na zamawianie materiałów w takiej ilości, w jakiej niezbędne są do wykonania danej serii produktu, co znacząco obniża nie tylko koszty ich zakupu, ale również transportu i składowania.

Wykorzystując informacje o czasie trwania poszczególnych operacji, przypisanych do niej zasobach i wzajemne zależności pomiędzy operacjami, a także wymagane daty realizacji zleceń enova365 przygotowuje harmonogram prac tak, by uniknąć kolizji i zdążyć z produkcją na czas.

ERP dla branży automotive – zalety

Nowoczesne systemy ERP to wielofunkcyjne narzędzia, które sprawdzą się w większości przedsiębiorstw działających w branży produkcyjnej, a więc również w firmach automotive. To nie ciekawostka technologiczna, a niezbędny element ekosystemu organizacji, mający realne przełożenie na szybkość pracy, jej jakość oraz przede wszystkim koszty.

W branży automotive warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest system ERP enova365, w obrębie którego znajdziemy moduł Produkcja, pozwalający skutecznie zarządzać procesami wytwórczymi. Moduł współpracuje z innymi elementami systemu, dzięki czemu możliwa jest kontrola nad każdym aspektem działania firmy z poziomu jednego panelu administracyjnego. To nie jedyna zaleta ERP w produkcji automotive. Funkcjonalność modułu Produkcja w ramach systemu enova365 umożliwia m.in.:

  • efektywne zarządzanie każdym z etapów produkcyjnych,
  • automatyzację procesów i ścisłą kontrolę ich przebiegu,
  • eliminację błędów związanych z czynnikiem ludzkim,
  • kalkulację kosztów wytworzenia produktu w czasie rzeczywistym na podstawie m.in. kosztów zakupu materiału i pracy maszyn,
  • kontrolę nad dokumentami rozchodowymi zużytych materiałów,
  • dostosowanie do specyfiki działania każdej firmy dzięki elastycznej, w pełni konfigurowalnej strukturze.

System ERP enova365 to rozwiązanie, które już w tej chwili wykorzystują biznesy różnej wielkości działające nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Szereg dostępnych modułów sprawia, że jest to rozwiązanie informatyczne dostosowane zarówno do niewielkich biur rachunkowych, jak i dużych zakładów produkcyjnych. Mnogość opcji dostosowania systemu pozwala skutecznie dopasować go do potrzeb każdej organizacji, bez względu na jej strukturę, specyfikę pracy, liczbę oddziałów czy też rodzaj produkowanych towarów.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób podnieść wydajność produkcji w swojej firmie automotive, zapraszamy do wypełnienia formularza. Skontaktujemy się z Tobą, a nasz specjalista umówi prezentację, w czasie której pokażemy Ci, w jaki sposób enova365 jest w stanie zrewolucjonizować Twój biznes i zapewnić mu szybszy rozwój.

testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365