Jak obniżyć koszty magazynowania? Fulfilment – co to jest?

Jak obniżyć koszty magazynowania? Fulfilment – co to jest?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów magazynowania jest fulfilment, czyli przeniesienie działań logistycznych związanych z obsługą zamówień do zewnętrznej firmy. Jakie korzyści możesz czerpać z fulfilementu w swoim biznesie? Podpowiadamy!

Spis treści:

Fulfilment – co to jest?

Prawdopodobnie wiele razy obiło Ci się o uszy hasło „fulfilment” – co to znaczy i na czym dokładnie polega? To nazwa modelu logistycznego, zazwyczaj stosowanego przez biznesy działające na rynku sprzedaży internetowej. Polega on na przeniesieniu działań logistycznych związanych z obsługą zamówień do zewnętrznej firmy. Oznacza to, że biznes e-commerce prowadzi sprzedaż w swoich sklepach internetowych, ale wszystkie zamówienia przekazuje firmie logistycznej, która przechowuje w swoich magazynach towar, pakuje go i przesyła na adres odbiorcy. 

Fulfilment po polsku (w dosłownym tłumaczeniu) oznacza „spełnienie/wypełnienie”, a w odniesieniu do procesów logistycznych znaczy tyle, co wywiązanie się z obowiązku spakowania i wysłania zamówienia klientowi.

W zależności od Twoich potrzeb, fulfilment może przybierać różne formy. Najczęściej firma logistyczna zapewnia opiekę nad:

  • dostawą i przyjęciem Twojego towaru, 
  • magazynowaniem Twoich produktów w wydzielonej części własnego magazynu,
  • przygotowywaniem i pakowaniem zamówień spływających do Twojego sklepu,
  • wysyłką zamówień pod wskazane adresy.

W zależności od umowy, operator logistyczny może przejąć na siebie również obsługę zwrotów i reklamacji.

Jak widzisz, fulfilment to działanie, które zdejmuje z Ciebie konieczność budowania i zarządzania procesem logistycznym w sklepie internetowym. Nowoczesne magazynowanie w tej formie pozwala optymalizować koszty i zapewnia większą elastyczność działania. Czy jednak każdy biznes e-commerce powinien korzystać z takiego modelu działania?

Kto powinien zdecydować się na fulfilment?

Sprzedaż internetowa to specyficzna branża. W przypadku prowadzenia e-sklepu szybko zauważysz, że na jego sukces wpływa wiele rozmaitych czynników, ale kluczowe są odpowiednio zorganizowane procesy logistyczne. Szybkość realizacji zamówień i klarowna polityka magazynowa wspomagają budowanie marki Twojego biznesu jako rzetelnego, uczciwego sprzedawcy. Z tego też powodu pytanie: „jak usprawnić zarządzanie magazynem?” powinno stale Ci towarzyszyć.

Firmy, które chcą szybko realizować zamówienia, bez ponoszenia kosztów magazynowania

Decydując się na własny magazyn, musisz mieć świadomość wiążących się z tym kosztów oraz obowiązków. Potrzebujesz odpowiedniego miejsca na składowanie produktów, odpowiednich regałów, zabezpieczeń antywłamaniowych, a także obsługi, która zapewni ciągłość pracy i szybkość realizacji spływających zamówień.

Jeśli zdecydujesz się wdrożyć fullfilment dla e-commerce, wszystkie te obowiązki przejmie w Twoim imieniu ktoś inny. Ktoś, kto posiada już odpowiednie zaplecze magazynowe oraz zespół wykwalifikowanych pracowników mogących wspomóc Twój biznes w każdej chwili.

Biznesy planujące ekspansję międzynarodową

W branży e-commerce fulfilment klasyfikowany jest pomiędzy działaniami dropshippingowymi, a posiadaniem własnego, w pełni funkcjonalnego magazynu. Zlecenie całej logistyki związanej z wysyłką zamówień to dla Ciebie doskonała opcja, jeśli chcesz rozwinąć sprzedaż prowadzoną już w modelu dropshipping, uniezależniając się od jednego dostawcy, ale jednocześnie nie posiadasz wystarczających środków i zasobów na samodzielne przygotowanie zaplecza magazynowego. To również świetna opcja w momencie, gdy planujesz sprzedaż międzynarodową.

Fulfilment – korzyści

Zwiększenie sprzedaży to jeden z głównych celów biznesowych każdego sklepu internetowego. W związku z tym niezwykle ważne jest zapewnienie sobie odpowiednich możliwości rozwoju – jedną z nich jest właśnie fulfilment. Co to znaczy? To doskonały model logistyczny dla wielu e-sklepów, ponieważ:

  • zmniejsza koszty magazynowania – oszczędza czas i pieniądze, nie musisz ich przeznaczać na wynajem i wyposażenie powierzchni magazynowej, zatrudnienie i przeszkolenie personelu oraz optymalizację wszystkich wewnętrznych procedur;
  • umożliwia skalowalność, m.in. w sytuacji, gdy chcesz wprowadzić do swojej oferty wiele nowych produktów lub szykujesz sklep do pików sprzedażowych (np. okres przedświąteczny, akcje promocyjne typu Black Friday itp.);
  • pozwala otworzyć się na nowe rynki – nawiązując współpracę z firmą logistyczną poza granicami Polski, możesz za jej pośrednictwem obsługiwać inne rynki przy zachowaniu niższych kosztów transportu i krótkiego czasu realizacji zamówień.

Nowoczesne magazynowanie w modelu fulfilment posiada również swoje ograniczenia. Dwie najważniejsze kwestie, o jakich musisz pamiętać, decydując się na to rozwiązanie to:

  • brak kontroli nad procesem logistycznym – nie masz wpływu na sposób pakowania zamówień, a także mogące wystąpić opóźnienia, kluczowe jest więc wybranie rzetelnej firmy logistycznej;
  • konieczność zapewnienia minimalnej liczby zamówień – w wielu firmach oferujących fulfilment jest to warunek współpracy, w związku z czym model ten może nie być dostępny dla małych biznesów e-commerce.

Jak enova365 wspiera fulfilment?

Nowoczesne magazynowanie oraz skuteczne zarządzanie wszystkimi pozostałymi procesami w firmie jest prostsze dzięki zastosowaniu technologii wspierających biznesy. Jedną z nich jest system ERP enova365. System sprawdzi się doskonale także w przypadku e-sklepu.  

Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy masz własne zaplecze magazynowe, jak i takich gdy korzystasz właśnie z fulfilmentu. W tym drugim przypadku integracja z systemem używanym przez firmę logistyczną pozwoli Ci na bieżąco kontrolować zarówno stany magazynowe Twoich produktów, jak i przekazywać dalej spływające z Twojego sklepu zamówienia. Umożliwia to moduł Handel i Magazyn, a Autoryzowany Partner enova365 jest w stanie przygotować dla Ciebie mechanizm łączący się z bazą danych zewnętrznej firmy TSL.

Ponadto system enova365 pomoże Ci prowadzić zaawansowaną analizę danych sprzedażowych. Wiedza o najczęściej kupowanych produktach pozwoli Ci w szybki sposób podejmować decyzje dotyczące zamówień, a także poszukiwać nowych możliwości rozwoju poprzez wyszukiwanie rynkowych nisz. Wspomoże Cię w tym moduł Business Intelligence, który posiada funkcję tworzenia specjalnych Paneli BI prezentujących wybrane przez Ciebie dane w czytelny i łatwy do interpretacji sposób.

Wizualizacja wybranych wskaźników sprzedażowych w enova365

Fulfilment dla e-commerce – wnioski

Podsumowując, fulfilment dla e-commerce to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu jesteś w stanie skalować sprzedaż internetową. Niweluje ono jeden z największych problemów rozwojowych, jakim są koszty magazynowania. Dzięki fulfilmentowi możesz stale rozbudowywać ofertę sklepu, otwierać się na nowe rynki oraz zapewnić swoim klientom najlepszą możliwą obsługę bez tracenia czasu i pieniędzy na pozyskanie doświadczonych pracowników, przygotowanie własnej powierzchni magazynowej i tworzenie od zera standardów pracy.

Fulfilment na pewnym etapie rozwoju zapewnia ogromne wsparcie logistyczne Twojego przedsiębiorstwa, dając Ci przestrzeń do skupienia się na najważniejszych czynnikach wzrostu.

W tym szczególnie wspomoże Cię system ERP enova365 z modułem Business Intelligence, który zapewni Ci dostęp do kluczowych danych niezbędnych przy podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.

Jeśli jesteś zainteresowany możliwościami, jakie enova365 zapewni Ci w działaniach rozwojowych, zachęcamy do kontaktu i umówienia się na prezentację. Nasz specjalista dokładnie przeanalizuje Twoje potrzeby i wybierze rozwiązanie skrojone na miarę Twojego biznesu.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365