Chmura obliczeniowa – dlaczego się opłaca?

Chmura obliczeniowa – dlaczego się opłaca?

Obecnie rozwój biznesu w dużej części uzależniony jest od wdrożonych technologii. Jedna z nich to chmura obliczeniowa – wirtualna przestrzeń do przechowywania danych przedsiębiorstwa. Dlaczego warto w nią inwestować? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

Co to jest chmura obliczeniowa?

O przenoszeniu biznesu do chmury słyszymy już od kilku lat. Wielu ekspertów tłumaczy, że jest to naturalna ścieżka rozwoju dla przedsiębiorstw mających w planach ciągły rozwój i wykorzystanie nowoczesnych technologii w codziennej pracy. Ale czym w zasadzie jest chmura dla firm?

Chmura obliczeniowa (z ang. cloud computing) jest rozwiązaniem technologicznym, pod którym kryje się sieć połączonych ze sobą serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Tworzą one wirtualną przestrzeń, w której możemy przechowywać wszelkie dane elektroniczne, jakie tworzymy, pozyskujemy i przetwarzamy w ramach działania przedsiębiorstwa.

Serwery te połączone są ze sobą siecią szybkiego internetu, dzięki czemu dostęp do zasobów – bez względu na lokalizację użytkownika i serwera – zamyka się w sekundach. 

Wiesz już, co to jest chmura obliczeniowa, ale jak działa i co umożliwia?

Jak działa chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa służy nowoczesnym biznesom w dużej mierze do przechowywania danych oraz aplikacji, które umożliwiają operowanie owymi danymi. Są to m.in. systemy CRM czy coraz popularniejsze ERP. Dane, które firma przesyła na wydzieloną dla niej część serwera, podlegają ochronie najlepszych dostępnych obecnie systemów zabezpieczeń.

Co więcej, w ramach usługi chmurowej zwykle otrzymuje się również automatyczny backup w bezpiecznych lokalizacjach umożliwiający odzyskanie cennych informacji w razie losowej awarii serwerów.

Jak korzystać z chmury obliczeniowej? Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Dla przeciętnego użytkownika korzystanie z chmury nie różni się więc znacząco od korzystania, np. z zasobów serwera zlokalizowanego w siedzibie firmy. Poprzez przeglądarkę lub dedykowaną aplikację pracownik ma dostęp do wydzielonych zasobów, dzięki czemu może wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Rodzaje chmury – który wybrać?

Jak wspomnieliśmy powyżej, uruchomienie aplikacji w chmurze pozwala na wykorzystanie zalet nowoczesnych technologii i zapewnia bezpieczeństwo. Chmura tworzy więc środowisko do pracy i przechowywania danych. Chmura obliczeniowa to jednak bardzo szerokie pojęcie, które można rozróżniać na wiele sposobów. Jeden z podstawowych dotyczy modelu wdrożenia. W tym przypadku wyróżniamy chmurę publiczną, chmurę prywatną oraz chmurę hybrydową. 

Chmura prywatna

Chmura prywatna to model, w którym z infrastruktury korzysta tylko jedna organizacja lub firma. Wynajmujący jest jej właścicielem. Firma tworzy swój własny model chmurowy, zarządzając infrastrukturą IT i utrzymując ją w formie zwirtualizowanej. Korzystający z chmury prywatnej tworzy więc własne centrum danych. 

Chmura publiczna

Chmura publiczna to model, w którym użytkownik otrzymuje usługę, w ramach której wszystkie czynności związane z administracją i utrzymaniem infrastruktury IT są wykonywane przez dostawcę. Chmurę publiczną wyróżnia również wysoki poziom skalowalności oraz niezawodności. Oznacza to, że klient dokonuje opłaty za rzeczywiste zużycie zasobów, które w każdej chwili może zwiększać lub zmniejszać. 

Chmura hybrydowa

W wypadku chmury hybrydowej użytkownik łączy posiadaną (prywatną) infrastrukturę z zasobami uruchomionymi w chmurze publicznej. Takie rozwiązanie sprzyja lepszej skalowalności świadczonych usług, a także optymalizacji kosztów utrzymania infrastruktury IT. Ponadto jest elastyczne i pozwala dostosować tempo migracji do chmury do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. 

Jeśli chcesz poznać wady i zalety chmury obliczeniowej w różnych wariantach, zajrzyj do artykułu: Jaką chmurę wybrać? Chmura publiczna, prywatna czy hybrydowa?

Chmura obliczeniowa – korzyści z jej wdrożenia w firmie

Wielu przedsiębiorców, którzy wdrożyli już tę technologię w swoich firmach, wymienia szereg pozytywów, z jakimi się ona wiąże. 

Chmura obliczeniowa – zalety

  • niższe koszty dla firmy – zastosowanie chmury obliczeniowej jest znacznie tańsze niż tworzenie własnej infrastruktury serwerowej. Decydując się na to rozwiązanie, nie musisz samodzielnie kupować serwerów ani oprogramowania, nie musisz również zatrudniać specjalistów dbających o jej działanie, bowiem ten obowiązek spada na dostawcę;
  • szybkość działania – dzięki szerokopasmowej sieci internetowej oplatającej cały świat, dostęp do danych odbywa się często w przeciągu ułamków sekund, nawet gdy komputer znajduje się w innej części globu niż serwer przechowujący firmowe dane;
  • globalny dostęp – dzięki temu, że serwery są stale online, dostęp do wszystkich potrzebnych informacji uzyskujesz z każdego miejsca na świecie (gdzie tylko masz dostęp do internetu), chmura dla firm sprawia, że możesz wykonywać rzetelnie swoje obowiązki nie tylko w biurze;
  • wyższa produktywność firmowa – pytanie „jak korzystać z chmury” nie zaprząta Twojej głowy – to dostawca usług chmurowych dba o stałą dostępność serwerów, dzięki czemu nie zostajesz odcięty od swoich danych i aplikacji. To z kolei sprawia, że Twoja firma może pracować bez przestojów wymuszonych np. aktualizacją oprogramowania, czy usuwaniem awarii (co ma miejsce w przypadku pracy na lokalnych firmowych serwerach);
  • wysoka wydajność sprzętowa – dostawca usług chmurowych aktywnie inwestuje w coraz lepsze i szybsze serwery, dzięki czemu masz pewność, że Twoje zasoby firmowe będą zawsze dostępne w najkrótszym możliwym czasie, to również zdejmuje z Ciebie odpowiedzialność finansową za modernizację własnej infrastruktury;
  • niezawodność i bezpieczeństwo – te dwie kwestie gwarantuje Ci chmura obliczeniowa – korzyści z nimi związanych nie trzeba dodatkowo tłumaczyć – Twoja firma ma bezpieczne połączenie z danymi przechowywanymi na serwerze, a dodatkowo posiada regularny backup danych, więc w razie awarii serwera szybko jesteś w stanie je przywrócić i kontynuować pracę.

Zastosowanie chmury obliczeniowej dla firm popularyzuje się z roku na rok, gdyż coraz więcej biznesów zaczyna dostrzegać realne korzyści z jej stosowania. Dotyczy to nie tylko niewielkich przedsiębiorstw niemających odpowiedniego budżetu na stworzenie i utrzymanie działu IT, ale również międzynarodowych korporacji, dla których rozwiązania chmurowe stały się podstawową platformą do synchronizacji danych biznesowych ze wszystkich lokalizacji. Podyktowane jest to także faktem, że chmura obliczeniowa doskonale współpracuje z systemami ERP i Business Intelligence, które ułatwiają codzienną pracę w nowoczesnych biznesach.

Źródło: HPE.com

Chmura obliczeniowa – rozwiązanie enova365

System ERP enova365 to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Bez względu na wielkość firmy i branżę, w której ona działa, system ten pozwala skutecznie zarządzać zasobami firmowymi i zapewnia jedną wspólną bazę danych umożliwiającą łatwy dostęp do potrzebnych informacji z poziomu każdego stanowiska.

enova365 dostępna jest również w chmurze, zapewniając użytkownikom możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności wybranych modułów bez konieczności instalowania jej na każdym z komputerów. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko szybki dostęp do danych z każdego miejsca z dostępem do internetu, ale gwarantuje też regularne aktualizacje systemu, m.in. wymuszane przez zmiany w przepisach.

Jedna baza danych firmowych dostępna online to również skuteczny sposób na przeprowadzanie analiz biznesowych. Dzięki modułowi Business Intelligence, który możesz dodać do swojego systemu enova365, masz dostęp do specjalnych Paneli BI umożliwiających analizowanie w czasie rzeczywistym spływających danych i możesz na tej podstawie podejmować trafne decyzje biznesowe.

Co więcej, system ERP w chmurze jest tańszy w utrzymaniu, dzięki czemu może pozwolić sobie na niego nawet niewielka firma z ambicjami do szybkiego, bezpiecznego wzrostu.

Zastosowanie chmury obliczeniowej w działaniach firmy pozwala oszczędzić czas niezbędny na wdrożenie, pieniądze oraz daje dostęp do szeregu nowoczesnych aplikacji wspierających rozwój przedsiębiorstwa. To również sposób na zwiększenie produktywności Twoich pracowników oraz skuteczne zabezpieczenie danych firmowych przed przejęciem, uszkodzeniem lub zniszczeniem na skutek awarii. Dzięki rozwiązaniom chmurowym możesz wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie, nawet z poziomu smartfona lub tabletu, co sprawia, że jesteś w stanie szybciej reagować na wszystkie zdarzenia, jakie dotyczą Twojej firmy.

Masz pytania dotyczące rozwoju biznesu przy pomocy enova365 w wersji chmurowej? Zapraszamy Cię do umówienia się na prezentację, w czasie której nasz specjalista pokaże, w jaki sposób nasz system ERP może odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Możesz także przetestować bezpłatnie nasz system ERP.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365