Jaką chmurę wybrać? Chmura publiczna, prywatna czy hybrydowa?

Chmura obliczeniowa to szerokie pojęcie, można precyzować je na wiele sposobów, jednym z nich jest rozróżnienie rodzajów chmur na modele wdrożeniowe – chmurę prywatną, chmurę publiczną lub hybrydową. Systematykę tą opieramy na podstawie tego, w jaki sposób udostępniona jest usługa (infrastruktura IT), z której korzysta użytkownik końcowy.

Jaką chmurę wybrać? Chmura publiczna, prywatna czy hybrydowa?

Rzeczywistość pandemiczna nie wymusiła transformacji cyfrowej, ale zdecydowanie ją przyspieszyła. To, co w standardowych warunkach zajęłoby prawdopodobnie kilka lat, musiało zmienić się w ciągu roku. Naturalny kierunek rozwoju chmury został dynamicznie przyspieszony, na co wskazują dane z raportu firmy EY „Transformacja cyfrowa firm 2020”. 57% respondentów wskazało, że owszem pandemia przyspieszyła transformację, jednak niezależnie od tego już wcześniej podążano w tym kierunku. Jaką chmurę wybrać, żeby najlepiej odpowiadała potrzebom firmy?

Co to jest chmura obliczeniowa i jaką chmurę wybrać?

Chmura obliczeniowa to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług, w którym usługodawca (dostawca chmury) zapewnia wszelkie niezbędne do przetwarzania danych zasoby – oprogramowanie oraz infrastrukturę. Usługodawca udostępnia zatem: serwery, magazyn, bazy danych, sieci, systemy informatyczne, analizy itp. Korzystanie z zasobów umieszczonych w chmurze odbywa się za pośrednictwem sieci Internet.

Nie taka chmura straszna jak ją malują

Dane Eurostatu wskazują, że wykorzystanie usług cloud computing w Polsce w perspektywie dwóch ostatnich lat wzrosło ponad dwukrotnie. To znaczna zwyżka na tle innych krajów europejskich w ostatnim czasie, a w perspektywie widać już dalsze wzrosty. Daleko nam jeszcze do krajów skandynawskich, gdzie wykorzystanie chmury odnotowuje się na poziomie ok 70% (dla porównania Polska – 24%), jednak zbliżamy się poziomem do państw takich jak Hiszpania czy Francja. To dobrze, bo rozwiązania cloud to już nie tylko odległa przyszłość, ale powoli nowa rzeczywistość.

Chmura obliczeniowa wciąż budzi obawy, co często wiąże się z paradoksem bezpieczeństwa. Z jednej strony rozwiązanie to uznaje się za jedno z najbezpieczniejszych, z drugiej natomiast zaufanie do niego jest wciąż ograniczone. Możliwości związanych z bezpieczeństwem daje natomiast wiele i można dostosować je indywidualnie pod daną firmę w zależności od potrzeb. Dodatkowo usługi oparte o chmurę podlegają rygorystycznym przepisom oraz muszą spełniać te same wymagania pod kątem prawnym co usługi on-premise’owe. Centra danych chmurowych są wyjątkowo strzeżone i argument ten powoli dociera do przeciwników.

Jako kolejną obawę wymienia się strach przed tym, że sama migracja do chmury to proces skomplikowany. Nie oszukujmy się – to prawda. Działanie takie wymaga wiele pracy, czasu i przygotowania, jednak w ostatecznym rozrachunku generuje również wiele korzyści. Ważne, by do tematu podejść indywidualnie i strategicznie.

Niektórzy wskazują, że obawiają się wdrożenia jakiejkolwiek automatyzacji i systemu, ponieważ wiązać się to będzie ze zwolnieniami. To kolejny mit. Dzięki automatyzacji czynności wykonywanych regularnie, które są powtarzalne, łatwiej znaleźć czas na zajęcie się projektami strategicznymi i rozwijać dalej swoje kluczowe kompetencje.

O co właściwie chodzi z tą chmurą?

Niemal każdy o chmurze słyszał, ale wiedza na ten temat bywa często szczątkowa. Informacje dotyczące transformacji cyfrowej są szeroko dostępne, jednak zwykle są bardzo ogólnikowe. Warto więc zasięgnąć porady eksperta, który jest w stanie dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie do konkretnych potrzeb. Chmura obliczeniowa to przede wszystkich elastyczność – w korzystaniu, w rozbudowywaniu, skalowaniu, ale także wygoda – w użytkowaniu, rozliczaniu abonamentowym, dostępie.

Migracja do chmury zawsze powinna być decyzją strategiczną i procesem przeprowadzonym metodycznie, zgodnie z założonym planem. Przygotowane do całej procedury muszą być również wszystkie zasoby i pracownicy. Ważne, żeby ludzie pracujący na co dzień na danym systemie rozumieli i popierali potrzebę takiej zmiany. Istotą jest długoterminowe podejście i długofalowe działania oraz zaznajomienie z nimi zespołu.

Niewątpliwą zaletą oprogramowania dostępnego w modelu chmurowym, a więc subskrypcyjnym, jest rozłożenie kosztów oraz łatwość w ich rozliczaniu. Dodajmy do tego stały dostęp, możliwość korzystania z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i mamy już przyczynę wzrostu zainteresowania nowymi technologiami chmurowymi.

Jestem na tak, więc jaką chmurę wybrać

W jednym z badań „Kompetencje Chmurowe Firm w Polsce 2020” respondenci odpowiedzieli, że największą trudnością w migracji do chmury jest dla nich planowanie procesu. Ciężko jest zdecydować od czego zacząć, jak rozplanować działania, na czym się skupić w której kolejności. Na szczęście rynek widzi, że kompetencje takie stają się kluczowe. Liczba ekspertów i profesjonalnych doradców w zakresie cloud computing rośnie. Na pewno warto skorzystać z ich profesjonalnej pomocy przy tak strategicznej decyzji jak migracja do chmury.

Tak jak migracja do chmury, to nie jest pstryknięcie palcami – dzisiaj byłem na środowisku lokalnym, jutro będę w chmurze – to podobnie zakup systemu ERP nie spowoduje, że nagle moja firma będzie poukładana od A do Z. Ona będzie poukładana i system ERP będzie jej rdzeniem, będzie wspierał funkcjonowanie tej firmy, ale wymaga zaplanowania i ułożenia tych procesów po to, żeby móc kontrolować najbardziej newralgiczne procesy i elementy funkcjonowania przedsiębiorstwa – mówi Sabina Jurek, Kierownik zespołu rozwoju i serwisu aplikacji chmurowych w enova365, z firmą Soneta i jej produktem ERP w chmurze związana od 11 lat.

Cloud computing to trend widoczny w wielu strefach naszego życia. System ERP to kolejna usługa, którą realizuje się w chmurze. enova365 odpowiada na potrzeby i cechuje się podejściem tzw. cloud native. Dzięki temu, że oprogramowanie jest systemem wdrożeniowym a nie pudełkowym, rola doradcy w tym zakresie spoczywa na Autoryzowanym Partnerze, posiadającym odpowiednie kompetencje w zakresie chmury. Lepszy przepływ informacji i ogląd na całą firmę wymaga synergii działań Partnera oraz Klienta.

Wykorzystanie technologii chmurowej w zarządzaniu firmą pozwala nadążyć za trendami. Otwiera też przed biznesem zupełnie nowe możliwości, jak np. wykorzystanie pracy zdalnej czy zapewnienie większego bezpieczeństwa danych.

Jaką chmurę wybrać biorąc pod uwagę jej rodzaje

Uruchomienie aplikacji w chmurze pozwala na wykorzystanie zalet nowoczesnych technologii i zapewnia bezpieczeństwo danych. Chmura obliczeniowa to jednak bardzo szerokie pojęcie, które można rozróżniać na wiele sposobów. Jeden z podstawowych dotyczy modelu wdrożenia. W tym przypadku wyróżniamy chmurę publiczną, chmurę prywatną oraz chmurę hybrydową.

Chmura prywatna

Chmura prywatna to rozwiązanie, w którym fizyczna infrastruktura dedykowana jest dla jednej organizacji, która jest jej właścicielem. Firma tworzy swój własny model chmurowy, zarządzając i utrzymując infrastrukturę IT w formie zwirtualizowanej. Korzystający z chmury prywatnej tworzy więc własne centrum danych.

Chmura publiczna

Chmura publiczna to model, w którym użytkownik otrzymuje pełną usługę. To w ramach niej wszystkie czynności związane z administracją i utrzymaniem infrastruktury IT wykonywane są przez dostawcę. Chmurę publiczną charakteryzuje również wysoki poziom skalowalności oraz zwinności. Oznacza to, że klient dokonuje opłaty za rzeczywiste zużycie zasobów, które w każdej chwili może zwiększać lub zmniejszać.

Chmura hybrydowa

Chmura hybrydowa łączy posiadaną (prywatną) infrastrukturę i z zasobami uruchomionymi w chmurze publicznej. Takie rozwiązanie sprzyja lepszej skalowalności świadczonych usług, a także redukcji kosztów utrzymania infrastruktury IT. Pozwala także dostosować tempo migracji do chmury do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

To w końcu jaką chmurę wybrać?

Decydując o wyborze modelu wdrożenia rozwiązań chmurowych przedsiębiorcy biorą pod uwagę koszt każdego z rozwiązań, możliwości kontrolowania i zarządzania infrastrukturą chmurową oraz powinni wziąć pod uwagę rodzaj danych, które w chmurze będą przetwarzane. Zasadniczym aspektem, który należy wziąć pod uwagę będzie też rodzaj aplikacji, którą chcą w chmurze wykorzystywać.

Z chmury prywatnej najczęściej korzystają organizacje, które ze względu na wymogi prawne czy branżowe nie mogą korzystać z chmury publicznej. To wąska grupa podmiotów, które m.in.  przetwarzają informacje niejawne bądź takie, które w swoich wewnętrznych politykach bezpieczeństwa nie dopuszczają przechowywania danych na terenie innego kraju niż ten, w który znajduje się siedziba firmy. Warto wspomnieć, że sytuacja w tym zakresie dynamicznie się zmienia m.in. za sprawą nowych regulacji i przepisów prawa, które z uwagi na postępujące zainteresowanie wykorzystaniem chmury publicznej są stanowione – jako przykład warto wskazać wydane w 2020 r.: komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz standard Polish Cloud, które poprowadziły sektor bankowy do chmury publicznej.

System ERP w chmurze

Przykładem aplikacji uruchomionej w technologii cloud computing jest system ERP w chmurze. Nowoczesne rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem są gotowe do pracy w technologii cloud computing. To niezwykle elastyczne środowisko, dlatego dobry system ERP gotowy jest do pracy w każdej chmurze. To użytkownicy decydują, który model wdrożeniowy będzie dla nich najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Przykładem oprogramowania typu ERP, które umożliwia pracę w technologii cloud computing w dowolnym modelu wdrożeniowym jest system ERP w chmurze enova365.

Poznaj wersję multi enova365

Chmura obliczeniowa w biznesie: bezpłatny e-book

Kto korzysta z technologii cloud computing? Jakie są jej największe zalety? Jakie korzyści chmura przynosi w biznesie i jak uruchomić oprogramowanie do zarządzania firmą w chmurze? Te i wiele innych informacji znajdziesz w naszym darmowym opracowaniu: Chmura obliczeniowa w biznesie.

Autor: Gabriela Gil, Specjalista ds. Marketingu enova365

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365