System ERP dla produkcji – sprawdź, jak enova365 usprawnia zarządzanie produkcją!

System ERP dla produkcji – sprawdź, jak enova365 usprawnia zarządzanie produkcją!

Zawirowania rynkowe i silna konkurencja sprawiają, że oczekiwania co do wydajności procesów produkcyjnych ciągle rosną. Dlatego wykorzystanie systemów ERP jest priorytetem dla tak wielu firm produkcyjnych. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom moduł Produkcja systemu enova365 został wzbogacony o szereg nowych funkcji, które pomagają usprawnić zarządzanie produkcją. Poniższy artykuł Cię przez nie przeprowadzi.   

Spis treści:

W jaki sposób systemy ERP usprawniają zarządzanie produkcją?

Liderzy firm, działających w branży produkcyjnej stoją obecnie przed niezliczonymi wyzwaniami. Walkę o klienta wygrywają te biznesy, które szybciej niż konkurencja identyfikują wąskie gardła i radzą sobie z ich wyeliminowaniem. Na kilka sposobów pomagają im w tym systemy zarządzania produkcją klasy ERP.

1. Przepływ informacji i efektywniejsza współpraca

Powszechnie wiadomo, że utrudniony przepływ informacji spowalnia procesy i jest źródłem nieefektywności. Brak dostępu do danych negatywnie wpływa na współpracę między różnymi działami w firmie, jak i komunikację z dostawcami, partnerami czy odbiorcami.  

Systemy ERP dla branży produkcyjnej zapewniają zespołom i partnerom łatwy dostęp do potrzebnych informacji. Dzięki temu mogą się oni dzielić planami, ofertami, pomysłami czy danymi, co umożliwia współpracę w czasie rzeczywistym nad dowolnym aspektem operacji produkcyjnych.

2. Lepsza koordynacja wszystkich procesów okołoprodukcyjnych

Rośnie presja na dostosowywanie produktów i usług do potrzeb klientów oraz poprawę wydajności w całym łańcuchu dostaw. Każde jego ogniwo – od surowców po końcowe opakowanie – ma wpływ na inne obszary operacyjne w firmie. System ERP dla produkcji umożliwia koordynację partnerów i wszystkich zaangażowanych działów, dzięki dostępnym w jednym miejscu danym i informacjom, których potrzebują. 

Czytaj także: Automatyzacja procesów biznesowych z Workflow – przykład zastosowania w firmie produkcyjnej

3. Zgodność z regulacjami

Od cyberbezpieczeństwa po regulacje prawne związane z gospodarowaniem odpadami – systemy zarządzania produkcją ułatwiają firmom dostosowanie się do procedur i przepisów. Dzięki temu, że wiele prac odbywa się do pewnego stopnia automatycznie, wystarczy, że firma na nowo skonfiguruje system, a on prowadzi pracowników za rękę, w zgodzie z nowymi przepisami czy firmowymi procedurami.

Nowe funkcje modułu Produkcja enova365

Jak wspomnieliśmy wyżej, żeby ułatwić pracę firmom produkcyjnym moduł Produkcja, systemu enova365 został wyposażony w nowe funkcje, które lepiej wpisują się w zmieniające się potrzeby przedsiębiorców. Teraz omówimy najważniejsze z nich.

Jeszcze większa elastyczność, dzięki możliwości odzwierciedlenia struktury jednostek organizacyjnych

System ERP enova365 wyróżnia się na tle innych, dostępnych na rynku systemów do zarządzania produkcją przede wszystkim wyjątkową elastycznością. Daje narzędzia, dzięki którym użytkownik może sam zamodelować w systemie procesy technologiczne i określić sposoby wykonania wyrobów gotowych. Ta elastyczność sprawia, że enova365 może usprawnić system zarządzania produkcją w firmie produkcyjnej z każdej branży. 

Aby jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb firm produkcyjnych, system zarządzania produkcją enova365 daje możliwość odzwierciedlenia struktury podrzędnych jednostek organizacyjnych. Mogą one odpowiadać jednostkom (tzw. wydziałom produkcyjnym), jakie faktycznie funkcjonują w przedsiębiorstwie na poszczególnych etapach produkcji.

Wydziały produkcyjne określają kontekst pracy operatora, na przykład, z uwagi na możliwość określenia magazynów i przypisania definicji dokumentów, które będą obsługiwane w ramach danego wydziału.

Bardziej precyzyjne monitorowanie procesu produkcji

Wyzwaniem dla wielu firm produkcyjnych jest obecnie konieczność podnoszenia wydajności operacyjnej procesu produkcyjnego i jednoczesna redukcja związanych z tym kosztów. Żeby im w tym pomóc, moduł Produkcja enova365 daje możliwość śledzenia całego przebiegu procesu produkcji przy pomocy jednego narzędzia. Można śledzić jej przebieg – od etapu technicznego przygotowania produkcji, przez emisję zleceń produkcyjnych, aż po rejestrację gotowych produktów w systemie.

Moduł Produkcja enova365 pozwala też na łatwe monitorowanie kosztów procesu produkcyjnego. Przykładowo, przejrzyste zestawienie kosztów planowanych z rzeczywistymi można wygenerować jednym kliknięciem w zakładce Kalkulacja. Pozwala to na bieżącą kontrolę kosztów. 

Tak wygląda zestawienie kosztów planowanych i rzeczywistych, które w enova365 można wygenerować jednym kliknięciem

Monitorowanie zużycia materiałów i efektywności pracowników

System zarządzania produkcją enova365 pozwala integrować mechanizm rejestracji pracy z rozliczeniem magazynowym. Funkcjonalność można zrealizować w nowym obiekcie Meldunek produkcyjny

Meldunek to inaczej raport z wykonanej pracy, składany do operacji przez pracownika produkcyjnego. Meldunek zawiera informacje o tym, jaka operacja została wykonana, przy użyciu jakich materiałów czy zasobów. 

Dzięki temu, firmy mają pełny wgląd w zużycie materiałów, a także śledzą efektywność pracowników na poszczególnych etapach produkcji.

Złożenie meldunku ma swoje odzwierciedlenie w poszczególnych zakładkach meldunku, takich jak: materiały, odpady, zasoby, koszty dodatkowe, wyroby

Zarządzanie macierzą kompetencji zasobów produkcyjnych

Charakterystyczną funkcjonalnością, jaką zapewnia system zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie enova365 jest również zarządzanie macierzą kompetencji zasobów produkcyjnych. Pozwala to na przypisywanie pracownikom, ale także maszynom czy narzędziom, odpowiednich kompetencji czy cech. Taka organizacja daje, na przykład, możliwość przydzielania pracowników do konkretnych zadań zgodnie z ich umiejętnościami. Pozytywnie wpływa to na efektywność i jakość produkcji. 

Zarządzanie odpadami

Podczas procesu produkcyjnego, niezależnie od branży, przeważnie pojawiają się pewne odpady produkcyjne. Dzięki nowej zakładce Odpady istnieje możliwość ewidencjonowania pozostałości produkcyjnych i przyjmowania ich na magazyn, a za pomocą parametru Udział w kalkulacji możliwy jest wybór czy wartość odpadu ma być pominięta w kalkulacji, czy dodana/odjęta od wyceny wyrobu. 

Konfiguracja technologii zgodna z potrzebami klienta

Firmy produkcyjne, które oferują produkcję dedykowaną na zamówienie klienta zoptymalizują swoją pracę, dzięki możliwości stworzenia „przepisu na produkt” przy pomocy kilku kliknięć. W module Produkcja enova365, na etapie technicznego przygotowania produkcji, firma może łatwo zdefiniować kluczowe elementy produkcji, uwzględniając różnorodne aspekty – od procesów technologicznych po koszty dodatkowe. Taki „przepis” można z kolei łatwo przekształcić w zlecenie produkcyjne.

Możliwość łatwej kalkulacji ceny szacunkowej wytworzonych produktów

Kalkulacja ceny szacunkowej w module Produkcja enova365 jest kluczowym elementem, który umożliwia firmom precyzyjne określenie kosztów, związanych z produkcją danego produktu lub partii. Proces ten obejmuje różne aspekty, a enova365 zapewnia narzędzia, umożliwiające skuteczną analizę i planowanie kosztów produkcji. 

Kalkulacja w przejrzysty sposób pokazuje poszczególne elementy, które składają się na wycenę. Wpływ na jej wartość mają m.in. koszty użycia gniazd produkcyjnych, wykorzystania jednostek roboczych, zużycia surowców czy koszty dodatkowe.

Z tego miejsca możliwe jest także zdefiniowanie narzutu i oznaczenia, że wartość wybranego elementu ma być pomijana w kalkulacji. 

Jak w firmie produkcyjnej wdrożyć system ERP?

Zarządzanie produkcją można usprawnić dzięki wdrożeniu odpowiedniego modułu systemu ERP, takiego jak moduł Produkcja enova365. Żeby maksymalnie zoptymalizować procesy w firmie, warto jednak wdrożyć także inne moduły oprogramowania klasy ERP, takie jak Business Intelligence, który umożliwia użytkownikom systemu ERP dostosowywanie raportów i agregowanie różnych zestawów danych czy Finanse i Księgowość, który daje dostęp do spójnych danych finansowych w jednym miejscu. 

Żeby łatwiej dostosować system ERP do bieżących potrzeb firmy, można jednak wprowadzać kolejne moduły stopniowo.  enova365 to kompleksowe rozwiązanie, które nie tylko odpowiada na współczesne wyzwania firm produkcyjnych, ale również kształtuje nowoczesne standardy zarządzania procesem produkcyjnym.

Dowiedz się, jak Twoje potrzeby biznesowe pomoże zaspokoić system ERP enova365. W tym celu umów się na prezentację systemu. Możesz też pobrać darmowe demo i przetestować interesujące Cię funkcje. 

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365