Magazyn e-commerce – jak nim zarządzać przez enova365?

Magazyn e-commerce – jak nim zarządzać przez enova365?

Skutecznie działający magazyn dla e-commerce to kluczowy element sukcesu e-biznesów w dobie omnichannel. Odkryj, jak enova365 zmienia grę, automatyzując zarządzanie magazynem online.

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

  • Optymalizacja zarządzania zapasami to jedno z najważniejszych wyzwań w branży e-commerce. Magazyn może działać efektywniej dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii, takich jak systemy zarządzania magazynem czy systemy ERP.
  • Dzięki integracji enova365 z systemami e-commerce i platformami sprzedażowymi można usprawnić przepływ danych między różnymi elementami infrastruktury handlowej i łatwiej zarządzać zamówieniami, śledzić stany magazynowe czy automatyzować procesy księgowe.  
  • Tworzenie dokumentów magazynowych, optymalizacja ilości zapasów i kosztów magazynowania, podział asortymentu na kilka magazynów czy wycena zapasów – to wybrane funkcje enova365 wspierające zarządzanie magazynem w e-commerce.

Podstawy zarządzania magazynem w e-commerce

Zarządzanie magazynem w branży e-commerce wiąże się z szeregiem wyzwań, których pokonanie wymaga zastosowania skutecznych strategii i narzędzi. 

Jednym z najważniejszych zadań każdej firmy z branży e-commerce jest, na przykład, takie zarządzanie zapasami, żeby odpowiednia liczba produktów czekała w magazynie na zamówienia od klientów. Nie może być ona za mała, żeby pozwolić na natychmiastową realizację zamówień, ani za duża, żeby nie generować zbyt wysokich kosztów przechowywania. Dla skutecznego zarządzania zapasami konieczne jest więc łatwe monitorowanie, ile produktów jest w magazynie oraz trafne prognozowanie popytu i szybka reakcja na zmieniające się trendy.  

Innymi słowy, skuteczne zarządzanie zapasami jest ważne z punktu widzenia każdego e-biznesu, bo pozwala zoptymalizować przestrzeń magazynową i, dzięki temu, zminimalizować koszty operacyjne oraz zwiększyć wydajność. 

Współczesne rozwiązania logistyczne muszą także usprawniać zarządzanie zamówieniami, a więc zapewniać szybkie ich przetwarzanie oraz wysyłkę produktów. Stanowi to szczególne wyzwanie w dobie omnichannel. 

Czytaj także: Omnichannel i centralne zarządzanie danymi produktowymi – co mają wspólnego?

Co istotne, każdy ze wspomnianych wyżej procesów magazynowych można usprawnić przy pomocy nowoczesnych technologii. Optymalizację procesów, a co za tym idzie, przyspieszenie obsługi zamówień i redukcję ryzyka błędów zapewniają nowoczesne systemy informatyczne – w tym systemy ERP, systemy zarządzania magazynem (WMS) oraz technologie automatyzacji, takie jak roboty magazynowe czy systemy pick-to-light.

Do precyzyjnego prognozowania popytu oraz dynamicznego dostosowywania strategii magazynowych, wykorzystuje się z kolei zaawansowaną analizę danych i sztuczną inteligencję. 

Podsumowując, technologie stają się kluczowym narzędziem, wspierającym efektywne zarządzanie magazynem w e-commerce, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności i satysfakcji klientów.

enova365 jako rozwiązanie dla e-commerce

enova365 to kompleksowe oprogramowanie klasy ERP, które oferuje szereg funkcjonalności, idealnie dostosowanych do potrzeb branży e-commerce. Magazyn sklepu internetowego można skutecznie monitorować bez potrzeby wykonywania pracochłonnych czynności. Program pozwala także na optymalizację zarządzania zamówieniami i procesów logistycznych. 

System daje pełną kontrolę nad przychodzącymi i wychodzącymi towarami, co pozwala na szybką reakcję na zmiany w popycie oraz minimalizację ryzyka utrzymywania niedostatecznego lub nadmiernego poziomu zapasów.

Korzystanie z enova365, w połączeniu z innymi systemami e-commerce, przynosi liczne korzyści. Integracja z platformami sprzedażowymi, systemami bankowości czy kanałami dystrybucji umożliwia płynny przepływ danych między różnymi elementami infrastruktury handlowej. Dzięki temu, można łatwo zarządzać zamówieniami, śledzić stany magazynowe oraz automatyzować procesy księgowe. W rezultacie, integracja enova365 z innymi systemami e-commerce wspiera sprawną działalność handlową, zapewniając jednocześnie pełną transparentność i kontrolę nad operacjami biznesowymi.

Czytaj także: Oprogramowanie dla hurtowni – case study firmy, która usprawniła sprzedaż B2B dzięki narzędziom IT

Funkcje enova365 dla zarządzania magazynem w e-commerce

enova365 umożliwia optymalizację obsługi sklepu internetowego na wiele sposobów, w tym, dzięki funkcjom, które usprawniają zarządzanie magazynem e-commerce. Najważniejsze możliwości enova365 w tym obszarze przedstawiamy poniżej.   

Tworzenie dokumentów magazynowych

Bez względu na to, czy klient składa pojedyncze zamówienie, czy chce rozliczać swoje zamówienia cyklicznie, program do obsługi sklepu internetowego enova365 pozwala łatwo tworzyć zbiorcze dokumenty magazynowe. Można wystawiać standardowe dokumenty rozchodu (WZ, RW), przychodu (PZ, PW) oraz dokumenty przesunięcia międzymagazynowego (MM). 

Zarządzanie asortymentem

Z poziomu enova365 można dowolnie zarządzać towarami. Jedną z opcji jest podział asortymentu na kilka magazynów. Inną istotną funkcją programu enova365 jest możliwość wyceny zapasów magazynowych według preferowanej metody obrotu, takiej jak FIFO, LIFO czy według daty ważności. Dzięki temu możesz precyzyjnie zarządzać wartością swoich zapasów, co ma kluczowe znaczenie dla kontroli kosztów i efektywności operacyjnej.

Czytaj także: LIFO (z ang. last in first out) – co to za metoda? 

Optymalizacja kosztów magazynowania

enova365 umożliwia bieżące śledzenie trendów w sprzedaży i planowanie zamówień tak, żeby towary jak najkrócej zalegały w magazynie. Zapewnia to kompleksowe wsparcie dla operacji magazynowych w Twojej firmie.

Łatwa obsługa reklamacji i zwrotów

enova365 ma funkcje, które ułatwiają zarządzanie reklamacjami i zwrotami do magazynu, zapewniając kompleksowe wsparcie dla operacji magazynowych w Twojej firmie. Szerzej opisujemy je w artykule „Obsługa reklamacji z enova365 – jak przebiega?

Dzięki tym funkcjom, enova365 staje się niezbędnym narzędziem dla sklepów internetowych, które pragną efektywnie zarządzać swoimi zapasami i procesami logistycznymi. To jak enova365 pomoże Ci usprawnić zarządzanie magazynem wyjaśnia Klaudia Szatko, z modułu Handel enova365

„Niezależnie od tego czy dopiero wkraczasz na rynek e-commerce, czy rozszerzasz działalność o kolejne platformy, enova365 pozwoli Ci na rzeczywiste wsparcie w bieżącej pracy. Począwszy od możliwości zautomatyzowania niemal każdej czynności wykonywanej przez operatora poprzez kontrolę magazynu, po rozbudowane analizy, dzięki którym lepiej wykorzystasz swój potencjał. Gwarancją sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie działania oraz zachowanie elastyczności w dynamicznie rozwijającym się środowisku.

Skoro otoczenie się zmienia, Twój biznes również musi być gotowy do reagowania na te zmiany. Dzięki modułowości enova365 i dużej konfigurowalności, nie musimy się obawiać pozostania „w tyle”. W każdym momencie mamy możliwość dostosowania się do bieżących potrzeb rynku oraz tych wewnątrz firmy. Pamiętajmy, że nawet najlepszy plan może zawieść jeśli nie będzie weryfikować bieżących potrzeb i reagować na zmiany otoczenia” mówi Klaudia Szatko.

Efektywny magazyn e-commerce – przykładowe automatyzacje w enova365

1. Łatwy wgląd w informacje o zamówieniu

W enova365 każde zamówienie trafia na listę Zamówienia od odbiorców, której wygląd możesz dostosować do swoich preferencji. Pozwoli Ci to łatwo uzyskać informacje o źródle importu danych oraz rodzaju dostawy. Dzięki temu od razu zobaczysz, z którego sklepu internetowego pobrane zostało zamówienie oraz w jaki sposób ma zostać przekazane do klienta: kurierem, za pobraniem czy może przez odbiór osobisty.

Przydatną funkcją jest, na przykład, kolorowanie wierszy. Może pomóc Ci szybko zobaczyć:

  • czy dla danego zamówienia została przygotowana faktura,
  • jakie jest źródło zamówienia,
  • jakiego spedytora wybrał klient. 

2. Aktualizacja i uzupełnianie stanów magazynowych

Kiedy sprzedaż jest sfinalizowana, a produkty wysłane, kolejny potrzebny krok to aktualizacja stanów magazynowych i ich ewentualne uzupełnienie. Dzięki automatycznej wymianie danych w enova365 taki proces przebiega płynnie i nie jest czasochłonny. 

Jeżeli wejdziesz na listę Stany magazynowe dla każdego towaru możesz określić stan minimalny, stan maksymalny oraz wskazać domyślnego dostawcę. Wystarczy otworzyć kartotekę towarową i przejść na zakładkę Zamówienia. W sekcji Ustawienia indywidualne > ustawienia dla magazynów wprowadzisz stan minimalny oraz stan maksymalny. Następnie w sekcji Dostawcy możemy wskazać domyślnego dostawcę wraz z ustalonym Czasem dostawy.

Tu również możesz wykorzystać kolorowanie wierszy, żeby zwiększyć przejrzystość informacji. Dla przykładu, na czerwono można oznaczyć towary, których liczba jest poniżej stanu minimalnego, a na pomarańczowo towary, których jest więcej niż liczba określona jako stan maksymalny. 

Przyjmijmy, że aktualnie interesują Cię towary poniżej stanu minimalnego. Jeśli zaznaczysz takie towary, to w kilku prostych krokach możesz wygenerować zamówienia do dostawców, aby zachować płynność. 

Po zaznaczeniu towaru wystarczy kliknąć czynność Generuj zamówienia i wybrać, w jaki sposób będziesz uzupełniać ilość: czy to według obrotów w okresie, do stanu minimalnego lub maksymalnego itd. W kolejnym kroku zobaczysz listę dostawców i pozycji, dla których powstaną zamówienia do dostawców.

Praktyczne wskazówki dla efektywnego zarządzania magazynem e-commerce w enova365

W jaki sposób sprawić, żeby zarządzanie magazynem e-commerce było jeszcze bardziej efektywne? Oto kilka praktycznych wskazówek. 

  • Wykorzystaj funkcje raportowania: Korzystaj z zaawansowanych raportów dostępnych w enova365, aby śledzić trendy sprzedażowe, identyfikować najpopularniejsze produkty oraz analizować rotację zapasów. Dzięki tym informacjom możesz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące zarządzania asortymentem i magazynem.
  • Automatyzacja procesów: Wykorzystaj możliwości automatyzacji dostępne w enova365 do przyspieszenia i usprawnienia procesów magazynowych, takich jak zamówienia, odbiór towarów czy przygotowanie przesyłek. Automatyzacja pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć ryzyko błędów.
  • Monitorowanie stanów magazynowych: Regularnie śledź stany magazynowe za pomocą enova365, aby uniknąć problemów z nadmiernymi lub niedoborowymi zapasami. Dzięki temu można odpowiednio dostosować zamówienia i zapobiec sytuacjom, w których brakuje produktów lub magazyn jest przepełniony.
  • Integracja z systemami zewnętrznymi: Skorzystaj z możliwości integracji enova365 z innymi systemami e-commerce oraz dostawcami, aby usprawnić przepływ informacji między różnymi platformami. Integracja umożliwi bardziej efektywne zarządzanie zamówieniami, płatnościami oraz dostawami.

Gotowy na efektywne zarządzanie magazynem w e-commerce? Przekonaj się, jak enova365 może odmienić Twoją firmę. Pobierz teraz darmowe demo i odkryj potencjał, który tkwi w nowoczesnym zarządzaniu magazynem online lub jeszcze dziś umów się na bezpłatną konsultację!

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365