Rozliczanie najmu w firmie czy spółdzielni mieszkaniowej. Jak pomoże Ci w tym enova365?

Rozliczanie najmu w firmie czy spółdzielni mieszkaniowej. Jak pomoże Ci w tym enova365?

Zarządzanie najmem nieruchomości to proces pełen wyzwań. Tak dla firmowych administratorów, jak i spółdzielni mieszkaniowych. enova365 staje się nieocenionym narzędziem w efektywnym zarządzaniu tym procesem, usprawniając także rozliczanie najmu. Oto jak enova365 może zmienić sposób, w jaki zarządzasz nieruchomościami.

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

  • Odpowiednie moduły systemów ERP, umożliwiają kompleksowe zarządzanie nieruchomościami – w tym rozliczanie ich wynajmu.
  • Żeby móc kompleksowo rozliczać nieruchomości, w tym rozliczać ich wynajem potrzebne są dwa moduły systemu ERP – Nieruchomości oraz Handel i magazyn. 
  • Żeby rozliczyć wynajem krótkoterminowy w enova365 potrzeba tylko kilku kliknięć, a cały proces jest zautomatyzowany.

Rozliczanie najmu nieruchomości należących do firmy czy spółdzielni mieszkaniowej – wyzwania

Zarządzanie najmem nieruchomości w firmach, spółdzielniach mieszkaniowych czy instytucjach publicznych niesie ze sobą wiele wyzwań. W przypadku nieruchomości firmowych istotne jest skrupulatne monitorowanie opłat najmu, terminowych płatności oraz koniecznych napraw czy modernizacji. Natomiast spółdzielnie mieszkaniowe i instytucje publiczne muszą radzić sobie z szerokim spektrum potrzeb mieszkańców, utrzymaniem budynków oraz przestrzeganiem regulaminów. 

W obu przypadkach, enova365 może okazać się nieocenionym narzędziem, umożliwiającym kompleksowe zarządzanie finansami, dokumentacją oraz procesami związanymi z wynajmem nieruchomości. Dzięki niemu możliwe jest rozliczanie wynajmu, śledzenie płatności, a także generowanie raportów i analiz, co pozwala na lepszą kontrolę nad kosztami oraz efektywne zarządzanie zasobami. Jednakże, dla właścicieli nieruchomości kluczowa jest również optymalizacja procesów oraz wygenerowanie jak największego zysku. enova365 wspiera te cele poprzez automatyzację wielu zadań.

Jak enova365 może pomóc w zarządzaniu najmem?

enova365 to kompleksowe narzędzie wspierające efektywne zarządzanie najmem nieruchomości, zarówno w kontekście firmowych lokalizacji, jak i obiektów należących do spółdzielni mieszkaniowych czy instytucji publicznych. Dzięki zintegrowanym modułom oraz zaawansowanym funkcjonalnościom, enova365 umożliwia pełną kontrolę nad procesami związanymi z zarządzaniem najmem oraz efektywne wykorzystanie zasobów.

Ewidencjonowanie obiektów

Pierwszą kluczową funkcjonalnością enova365 jest ewidencjonowanie obiektów, które obejmuje grunty, budynki, pomieszczenia, konstrukcje oraz instalacje. System pozwala na stworzenie rejestru parametrów i cech specyficznych dla różnych rodzajów obiektów, co umożliwia dokładne śledzenie ich stanu oraz historii.

Powiązanie nieruchomości z odpowiadającymi im kartotekami majątku

Kolejną istotną funkcją jest możliwość powiązania nieruchomości z odpowiadającymi im kartotekami majątku oraz grupowanie ich w dowolny sposób. Obiekty nieruchomości, takie jak działki, budynki czy pomieszczenia, mogą być wzajemnie powiązane relacjami pionowymi lub poziomymi, co pozwala na tworzenie spójnych struktur nieruchomości prezentowanych w formie drzewa.

Zmiana struktury obiektów i zapisywanie jej w czasie

enova365 umożliwia także zmianę struktury obiektów w dowolnym momencie oraz zapisywanie jej w czasie, co pozwala na precyzyjne odwzorowanie aktualnej struktury obiektów w danym dniu. Ponadto system pozwala na łatwe podłączanie do obiektów różnych dokumentów, co ułatwia ich przechowywanie i zarządzanie nimi w jednym miejscu.

Tak wygląda interfejs modułu Nieruchomości enova365
Tak wygląda interfejs modułu Nieruchomości enova365

Zarządzanie zdarzeniami planowanymi i incydentalnymi

Ważną funkcjonalnością enova365 jest również zarządzanie zdarzeniami planowanymi i incydentalnymi związanymi z posiadaniem nieruchomości. Administracja może planować przeglądy, remonty czy systematyczne odczyty liczników, a także śledzić awarie i inne nieprzewidziane zdarzenia, przydzielając osoby, odpowiedzialne za ich realizację oraz monitorując postępy w ich usuwaniu.

Sprawdzanie dostępności lokali i rozliczanie najmu

enova365 umożliwia także sprawdzanie dostępności lokali oraz rozliczanie wynajmu przy pomocy różnych stawek, co pozwala na skuteczne zarządzanie procesem najmu i generowanie faktur na podstawie istniejących umów najmu.

Przechowywanie dokumentacji

Warto również podkreślić, że enova365 umożliwia przechowywanie w systemie obowiązkowej dokumentacji technicznej oraz wszystkich umów, faktur i rozliczeń związanych z nieruchomościami, co zapewnia pełną kontrolę nad dokumentacją oraz ułatwia zarządzanie nieruchomościami na co dzień.

Czytaj także: Zarządzanie najmem – jak go usprawnić za pomocą programu? 

Podsumowując, enova365 jest wszechstronnym narzędziem, które wspiera efektywne zarządzanie najmem nieruchomości poprzez kompleksową ewidencję obiektów, planowanie i śledzenie zdarzeń związanych z ich utrzymaniem oraz precyzyjne rozliczanie najmu i generowanie faktur. Dzięki enova365 administracja może skutecznie zarządzać swoimi nieruchomościami, minimalizując ryzyko błędów i opóźnień oraz zwiększając efektywność działania całej organizacji.

Moduły enova365 wspierające rozliczanie najmu

Kompleksowe rozliczenia nieruchomości, w tym rozliczanie najmu, stają się możliwe przy użyciu dwóch modułów enova365: Nieruchomości oraz Handel i magazyn. 

Kombinacja tych dwóch modułów umożliwia firmom pełne i skuteczne zarządzanie ich nieruchomościami w sposób odpowiadający ich unikalnym potrzebom i specyfice działalności. Wspomniane moduły nie tylko usprawniają proces rozliczeń, lecz również oferują różnorodne metody, pozwalając użytkownikom dopasować je do konkretnych sytuacji. 

Przykładowo, możliwe jest wystawianie dokumentów handlowych bezpośrednio z poziomu zarejestrowanego najmu, co znacznie ułatwia monitorowanie i kontrolę transakcji. 

Ponadto system umożliwia rozliczanie najmu poprzez cykliczne wystawianie umów, co zwiększa transparentność i uporządkowanie procesu. Funkcja ta przydaje się, szczególnie gdy spółdzielnia mieszkaniowa lub firma oferuje wynajem długoterminowy.

Istotną funkcjonalnością jest również kreator rozliczeń, który umożliwia nie tylko rozliczenie najmu, lecz także monitorowanie zużycia mediów oraz dodatkowych usług, co przyczynia się do jeszcze większej precyzji i efektywności w zarządzaniu nieruchomościami. Dzięki temu, firmy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą skutecznie dostosować swoje działania do zmieniających się warunków rynkowych, osiągając lepsze wyniki finansowe i operacyjne.

Praktyczne kroki rozliczania najmu nieruchomości firmowych w enova365

Przekonaj się jak prosty w obsłudze jest system enova365, obejrzyj wideo, w którym krok po kroku pokażemy Ci jeden ze sposobów rozliczania najmu nieruchomości. 

Poniżej znajdziesz najprostszy sposób jednorazowego rozliczenia najmu, który sprawdza się przy wynajmie krótkoterminowym. 

  1. W module Nieruchomości wejdź na listę „struktura nieruchomości”, a następnie wybierz nieruchomość i lokal, za który chcesz rozliczyć najem. Żeby rozliczenie najmu było możliwe obiekt musi być zaznaczony jako „do wynajęcia”. Należy też wybrać usługę, za którą przygotowywane jest rozliczenie – w tym wypadku „najem”. Do rozliczenia najmu zostanie wykorzystana cena z usługi lub stawki wpisanej, jako cena wynajmu danego obiektu.
  1. Dodaj w systemie najem nieruchomości. W tym celu przejdź do „Nieruchomości”, „Zdarzenia”, „Najem” i kliknij „Dodaj nowy”. Kiedy otworzy się formularz dodawania najmu nieruchomości wpisz nazwę nieruchomości, okres, na jaki chcesz wynająć daną nieruchomość i wskaż ją w polu „obiekt”. Po ich wpisaniu system powinien już wyliczyć kwotę należną za wynajem.
  1. Rozlicz najem. W tym celu wejdź w „Czynności”, „Nieruchomości użyte”, „Rozlicz”. Następnie wybierz definicję dokumentu handlowego, który chcesz wystawić – na przykład fakturę – dzięki czemu utworzy się odpowiedni dokument.

Jak widzisz, żeby rozliczyć wynajem krótkoterminowy w enova365 potrzeba tylko kilku kliknięć, a cały proces jest zautomatyzowany. 

W zarządzaniu najmem nieruchomości liczy się skrupulatność, efektywność i przewidywalność. enova365 nie tylko ułatwia ten proces poprzez swoje zaawansowane funkcje, ale także staje się kluczowym narzędziem dla właścicieli nieruchomości, dążących do optymalizacji procesów i maksymalizacji zysków. Dzięki enova365, zarządzanie nieruchomościami staje się bardziej efektywne, transparentne i zrównoważone.

Żeby sprawdzić, jak działają wszystkie funkcje modułu Nieruchomości jeszcze dziś bezpłatnie przetestuj demo programu.

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365