10 najczęściej zadawanych pytań o oprogramowanie ERP dla biznesu

W Polsce dostępnych jest wiele narzędzi usprawniających codzienną pracę. Masz wiele pytań dotyczących systemów ERP, na które szukasz odpowiedzi? Sprawdź najpopularniejsze!

10 najczęściej zadawanych pytań o oprogramowanie ERP dla biznesu

Zastanawiasz się nad implementacją systemu ERP? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania o oprogramowanie dla biznesu.

Może się wydawać, że we współczesnym, zinformatyzowanym świecie zagadnienia technologiczne są powszechnie znane, szczególnie w środowisku biznesowym. W praktyce nie każdy przedsiębiorca miał jednak okazję przetestować oprogramowanie dla biznesu przed jego zakupem, a kompleksowość i wielozadaniowość ERPów często rodzi jeszcze więcej pytań. Dlatego zebraliśmy odpowiedzi na 10 najpopularniejszych z nich, dzięki którym oprogramowanie dla biznesu nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

Czym jest system ERP jako oprogramowanie dla biznesu?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, dzięki któremu możesz w efektywny i kompleksowy sposób zarządzać zasobami przedsiębiorstwa i organizować pracę całej firmy. Pomaga w gromadzeniu, przechowywaniu i interpretacji danych, które pochodzą z procesów biznesowych. Głównymi wyznacznikami systemu są:

 • wspólna baza danych;
 • spójny interfejs, umożliwiający wygodną pracę we wszystkich obszarach.

System ERP to narzędzie dla sektora MŚP, dużych organizacji ale też instytucji państwowych oraz biur rachunkowych.

Czy ERP jest tym samym co CRM?

System CRM (ang. Customer Relationship Management, czyli zarządzanie relacjami z klientem) to specjalna baza, służąca do obsługi kontrahentów. Pozwala na budowanie relacji, daje dostęp do historii kontaktów. Jest doskonałym narzędziem dla handlowców.

Jaka jest zatem różnica? ERP to szersze, kompleksowe oprogramowanie, służące do zarządzania całą firmą – w tym także działem sprzedaży, a w jego skład wchodzi m.in. CRM.

W czym może mi pomóc system klasy ERP?

Współczesne systemy ERP wyróżniają się tym, że swoimi funkcjonalnościami potrafią zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw o różnych profilach i potrzebach biznesowych. W enova365 dostępne funkcje zorganizowane są w tematyczne obszary, dedykowane poszczególnym procesom przebiegającym w firmie. W ten sposób wyróżniamy:

Dodatkowo bardzo ważnym aspektem oprogramowania jest zgodność z bieżącą literą prawa. Korzystanie z systemu ERP, który jest aktualizowany na bieżąco w ślad za nowelizacjami w Dzienniku Ustaw, znacząco przyspiesza i ułatwia proces dostosowania firmy do nowych przepisów. To dlatego spółka Soneta, producent systemu enova365, daje swoim użytkownikom gwarancję, że oprogramowanie będzie zgodne z prawem, a za aktualizacje wynikające ze zmian w ustawodawstwie Klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów.

Jakie są główne korzyści systemu ERP?

Każde wdrożenie systemu niesie ze sobą określone korzyści, które odpowiadają potrzebom danego przedsiębiorstwa. Jest ich wiele, dlatego poniżej wymieniamy zbiór najbardziej popularnych usprawnień, niezależnie od wielkości instalacji i wybranych modułów:

 • zauważalna redukcja kosztów,
 • bardziej efektywne zarządzanie czasem pracy,
 • automatyzacja powtarzających się czynności,
 • wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych,
 • szybki dostęp do analiz biznesowych,
 • eliminacja ryzyka popełnienia błędu.

Czy firma z każdej branży może korzystać z systemu ERP?

Tak. Współcześnie firmy z różnych branż korzystają z oprogramowania dla biznesu. Wśród użytkowników znajdziemy zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i usługowe; firmy z branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, consultingowej etc.

Nie tylko organizacje komercyjne wykorzystują w codziennej pracy systemy ERP. Znalazły one zastosowanie również w urzędach, instytucjach kultury i organizacjach trzeciego sektora. Dobrymi przykładami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Toruńska Agenda Kulturalna oraz Stowarzyszenie WIOSNA, które korzystają z oprogramowania enova365.

Toruńska Agenda Kulturalna

Czy system ERP można rozbudować?

Zwykle tak. enova365 oferuje szereg modułów, które pozwalają dopasować funkcjonalności do potrzeb organizacji. To dlatego w miarę rozwoju firmy i poszerzania zakresu działalności możliwe jest rozszerzanie dostępnych funkcji oraz rozwijanie ERP o kolejne moduły.

Czy system ERP można zintegrować z innymi narzędziami wykorzystywanymi w firmie?

enova365 posiada moduł Integrator, który umożliwia połączenie z innymi rozwiązaniami branżowymi. Dzięki temu system ERP łączy wszystkie dane biznesowe i stanowi kompleksowe wsparcie dla organizacji.

System daje także możliwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami i webserwisami poprzez interfejs programistyczny aplikacji API (ang. Application Programming Interface). Dzięki temu możesz np.:

 • współpracować z firmami kurierskimi i nadawać paczki z poziomu enova365 (moduł dodatkowy „Kurierzy”);
 • wysyłać wiadomości SMS z systemu za pośrednictwem bramki (moduł dodatkowy „SMS”)
 • zlecać przelewy oraz sprawdzać stan rachunku bankowego bez konieczności logowania się do webserwisu banku (moduł dodatkowy „Elektroniczne Wyciągi Bankowe”).

Ile kosztuje system ERP?

Prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy od potrzeb i zakresu funkcjonalności. Dzięki modułowej budowie możliwe jest dobranie dokładnie tych rozwiązań, które odpowiadają działalności przedsiębiorstwa. Przekłada się to na cennik, który jest na tyle elastyczny, by zarówno duża firma, jak i mikroprzedsiębiorstwo, znalazło opcję dopasowaną do skali biznesu.

Co ważne, istnieją trzy modele licencjonowania systemu ERP enova365:

 • Zakup – nabywca staje się dożywotnim właścicielem licencji z możliwością aktualizacji oprogramowania do nowej wersji,
 • Abonament – możliwość wynajęcia wybranych modułów systemu z odnawialną opłatną.
 • Chmura – w tym modelu na podstawie stałej opłaty otrzymujemy dostęp do oprogramowania, znajdującego się na zewnętrznym serwerze.

Czy oprogramowanie dla biznesu potrzebuje własnego zaplecza IT?

Przy zakupie lub rozliczeniu na zasadzie abonamentu niezbędny będzie własny serwer, na którym zostanie zainstalowany system. Organizacje, które nie chcą inwestować we własną infrastrukturę, mogą natomiast skorzystać z opcji oprogramowania umieszczonego w chmurze. Przykładowo enova365 jest dostępna w modelu abonamentowym na serwerze Microsoft Azure. W tej opcji użytkownik nie musi także pamiętać o aktualizacji oprogramowania i obsłudze technicznej – jest ona zapewniana w ramach dostępu do usługi.

Nie musisz znać tajników informatyki, by zainstalować system enova365 w swojej firmie. Zajmują się tym profesjonalnie wyszkoleni pracownicy należący do sieci Autoryzowanych Partnerów. Dlatego po przeprowadzeniu analizy przedwdrożeniowej i kompleksowej konfiguracji oprogramowanie jest ono gotowe do pracy.

Jak wybrać oprogramowanie dla biznesu?

Przed wyborem systemu ERP dobrze jest przeprowadzić analizę potrzeb w obrębie firmy. Podczas tego procesu warto zadać sobie następujące pytania: Jaki jest rozmiar przedsiębiorstwa? Czy księgowość prowadzona jest wewnątrz firmy, zlecana na zewnątrz, a może reprezentowana przez biuro rachunkowe?

Możesz skorzystać z audytu u Autoryzowanego Partnera enova365. Nie tylko pomoże w wyborze obszarów wartych zaimplementowania, ale również przedstawi możliwość konfiguracji systemu według potrzeb firmy. Zaprezentuje ponadto funkcjonalności oprogramowania najbardziej przydatne w danej sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP i jego możliwościach? Pobierz bezpłatnie demo i testuj oprogramowanie dla biznesu za darmo przez 14 dni.

Autor: Gabriela Gil, Specjalista ds. Marketingu enova365

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365