System WMS – co to jest?

System WMS – co to jest?

Zaawansowana gospodarka magazynowa wymaga odpowiednich narzędzi, które pomagają utrzymać porządek i jednocześnie optymalizują procesy zachodzące w magazynie. Jednym z najlepszych istniejących obecnie rozwiązań jest system WMS. 

Spis treści:

 1. System WMS – co to jest?
 2. Jak działa system magazynowy WMS?
 3. Ile kosztuje WMS?
 4. Dlaczego warto korzystać z WMS i ERP jednocześnie?

System WMS – co to jest?

WMS, czyli Warehouse Management System to specjalne rozwiązanie informatyczne, którego głównym zadaniem jest zarządzanie codziennymi działaniami w magazynie.

Jedną z jego zalet jest fakt, że może być używany zarówno z poziomu komputera stacjonarnego lub laptopa, jak i – dzięki specjalnej aplikacji – poprzez urządzenia przenośne: smartfony, tablety lub dedykowane kolektory.

System WMS w firmie posiadającej magazyn sprawia, że kontrola działań, jakie odbywają się w tym miejscu, jest na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to nie tylko procesów przyjmowania i składowania towarów, ale również procedur kompletacji oraz przygotowywania do wysyłki

W wielu przypadkach system magazynowy WMS ma możliwość integracji z istniejącymi na rynku systemami ERP, dzięki czemu praca w nim odbywa się na istniejącej bazie produktów, ich stanach magazynowych oraz wszelkich innych informacjach niezbędnych pracownikom magazynu do sprawnego zarządzania posiadanymi towarami.

enova365 umożliwia wygenerowanie listy stanu magazynowego

Jak działa system magazynowy WMS?

Wiemy już co to jest system WMS, ale na czym polega jego działanie? Posiada on szereg funkcji, dzięki którym zarządzanie i optymalizacja pracy magazynu jest znacznie prostsza. Dwukierunkowa integracja ERP–WMS dodatkowo zapewnia pełną wymianę danych m.in. o samych produktach, zamówieniach klientów oraz niezbędnych dokumentach wykorzystywanych w całym procesie logistyki magazynowej.

Jest to niezwykle ważne przede wszystkim dla tych firm, które w swojej ofercie posiadają setki rozmaitych produktów i jednocześnie chcą, aby mimo tej ilości, w miejscu ich składowania panował porządek.

Wdrażając system zarządzania magazynem w takiej formie, zyskujesz szereg zalet wynikających z jego stosowania. Do najważniejszych należą:

 • Szybka lokalizacja towaru w przestrzeni magazynowej

Jedną z podstawowych cech, jaka charakteryzuje dobry system zarządzania magazynem, jest możliwość wprowadzenia do informacji produktowych dokładnej lokalizacji towaru. Oznacza to, że każdy produkt przybywający do magazynu ma przypisane swoje stałe miejsce, nawet na konkretnej półce konkretnego regału. Dzięki temu, po przyjęciu na stan, może być szybko przeniesiony w odpowiednią lokalizację, a gdy zajdzie potrzeba dodania go do przygotowywanej przesyłki – pracownik magazynu szybko odnajdzie miejsce składowania na swoim kolektorze.

 • Dokładniejsza kontrola stanów magazynowych

Jeśli w Twojej firmie wdrożony został już system ERP z modułem handlowo-magazynowym, jesteś w stanie w podstawowym stopniu zarządzać stanami magazynowymi Twoich produktów. Wpięcie w infrastrukturę systemu WMS sprawia, że opcja ta wchodzi na zupełnie nowy poziom, pozwalając m.in. dodatkowo nakładać kwarantannę na określoną część towaru, blokować uszkodzone sztuki, rejestrować straty etc.

Kontrola stanów magazynowych z poziomu programu WMS umożliwia również określenie minimalnych oraz maksymalnych stanów dla konkretnych produktów. Oznacza to, że system samodzielnie wysyła informację do odpowiedniego działu, gdy zajdzie potrzeba domówienia określonego towaru.

 • Łatwiejsza kompletacja towarów do zamówienia

Obsługa lokalizacji produktów sprawia, że kompletacja towarów do zamówienia dla klienta jest jeszcze prostsza i szybsza. Nawet niedoświadczony pracownik magazynu wyposażony w mobilną wersję WMS jest w stanie szybko zlokalizować wszystkie produkty z zamówienia (lub przygotowanego przez WMS zestawu zamówień), prowadząc go „za rękę” od jednej półki do kolejnej.

Co więcej, systemy WMS często posiadają wbudowane narzędzia analityczne, które stale analizują przepływ produktów i pozwalają w ten sposób optymalizować procesy magazynowe. Przykładowo – skracać czas kompletacji zamówienia – proponując umieszczenie najczęściej rotujących towarów z oferty jak najbliżej strefy przygotowania przesyłek.

 • Szybszy proces wysyłki towarów

Dobry system WMS zapewnia pracownikom magazynu lepszą kontrolę nad wysyłką zamówień, w tym m.in. możliwość seryjnego drukowania etykiet przewozowych, kontrolę rozdzielania przesyłek między różnymi kurierami, czy też grupowania zamówień pod kątem wybranych wskaźników.

 • Szybka i prosta inwentaryzacja

W WMS przechowywane są wszystkie dane dotyczące posiadanych na stanie produktów. Dzięki temu ich regularna inwentaryzacja jest znacznie prostsza i szybsza, zwłaszcza z wykorzystaniem przenośnych kolektorów, smartfonów lub tabletów. Z ich pomocą liczenie stanów faktycznych i porównywanie ich ze stanami systemowymi trwa o wiele krócej.

Ile kosztuje WMS?

Zastanawiając się nad optymalizacją pracy magazynu, z pewnością interesują Cię kwestie kosztów wdrożenia systemu WMS. Niestety, bardzo trudno oszacować je bez znajomości faktycznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczną cenę jest wybór modelu nabycia systemu WMS. Program, w zależności od Twoich potrzeb, możesz nabyć w:

 • modelu tradycyjnym, gdzie w ramach jednorazowej, wyższej opłaty otrzymujesz licencję na własność i możesz wykorzystywać system tak długo, jak będzie to niezbędne. Zwykle w tym wypadku należy uwzględnić również np. coroczną opłatę utrzymaniową, w ramach której zyskujesz dostęp do aktualizacji systemu,
 • modelu abonamentowym, gdzie koszt początkowy jest znacznie niższy, jednak ponosisz go co miesiąc w wysokości zależnej od liczby licencji.

Tradycyjny model zakupu oprogramowania WMS dedykowany jest firmom, które potrafią w precyzyjny sposób przedstawić swoje potrzeby w tym zakresie, a także posiadają odpowiedni budżet na wdrożenie. Z kolei model abonamentowy przeznaczony jest dla firm charakteryzujących się dużą dynamiką zmian, zwykle mniejszych, będących w fazie rozwoju.

Koszt wdrożenia systemu WMS w modelu tradycyjnym rozpoczyna się zwykle od ok. 15 000 zł za podstawową wersję (np. z obsługą maksymalnie 2 kolektorów) i rośnie nawet do kilkuset tysięcy w przypadku firm posiadających duże potrzeby i skomplikowane procesy magazynowe. W przypadku modelu abonamentowego najprostszy wariant to zwykle koszt kilkuset złotych – rosnący nawet do kilku tysięcy w przypadku konieczności wykorzystania większej ilości kolektorów magazynowych.

enova365 umożliwia integrację z systemem WMS

Czytaj więcej: Integracja ERP i WMS – sposób na efektywne zarządzanie firmą i magazynem

Dlaczego warto korzystać z WMS i ERP jednocześnie?

Systemy WMS odpowiadają za zarządzanie magazynem. Możesz więc mieć wątpliwości, czy w Twojej firmie warto wdrażać również system ERP? Odpowiedź jest prosta – warto.

Choćby dlatego, że żaden z powyższych nie zastąpi w pełni drugiego. To połączenie pozwala optymalizować całe procesy magazynowe, a także poszczególne czynności wchodzące w ich skład.

O ile system ERP, jak np. enova365, pozwala na podstawowe zarządzanie pracą magazynu, to dopiero dzięki opcjom dostępnym w WMS masz możliwość skuteczniej na nią wpływać. WMS z kolei nie posiada w swojej funkcjonalności obsługi zamówień, co umożliwia np. moduł Handel wchodzący w skład systemu ERP enova365. WMS i ERP w przedsiębiorstwie nie działają więc na zasadzie konkurencji, lecz synergii

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemach zarządzania magazynem i ich współpracy z systemami ERP, zapraszamy do umówienia się na darmową prezentację. W czasie jej trwania nasz specjalista pokaże, w jaki sposób wdrożenie obydwu rozwiązań do Twojej firmy jest w stanie wznieść ją na zupełnie nowy poziom rozwoju. Zapraszamy do kontaktu.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365