Na czym polega cross-docking w logistyce?

Na czym polega cross-docking w logistyce?

Sprawny system logistyczny, dzięki któremu możliwa jest szybka realizacja dostaw oraz ograniczenie kosztów magazynowych, często decyduje o sukcesie firmy. Dowiedz się więcej o modelu cross-docking, który coraz częściej wykorzystują magazyny na całym świecie.

Spis treści:

Cross-docking – co to jest?

Nim wymienimy zalety tego systemu, warto wiedzieć, czym w ogóle jest metoda cross-docking. Pod tą nazwą kryje się usługa logistyczna, znana również jako przeładunek kompletacyjny. Oznacza ona model pracy polegający na natychmiastowej kompletacji towarów oraz ich wysyłce do miejsca docelowego od razu po ich dostarczeniu do magazynu.

Możesz ją wykorzystać zarówno na etapie dystrybucji towarów do odbiorcy docelowego, jak i w ramach całego łańcucha logistycznego. W całym procesie kluczowe jest to, aby przepływ towarów odbywał się bez konieczności ich magazynowania, co zasadniczo odróżnia system cross-docking od tradycyjnego modelu logistycznego.

Standardowo, gdy prowadzisz firmę handlową, potrzebujesz powierzchni magazynowej, która pozwoli Ci na składowanie zamówionych produktów, a następnie rozesłanie ich poszczególnym klientom w zaplanowanych dostawach. Model cross-docking pomija zupełnie etap magazynowania – sam magazyn cross dock jest jedynie miejscem przeładunku zamówionych u dostawcy produktów do pojazdów, które zabiorą je do miejsca docelowego.

Odbywa się to praktycznie w momencie wystąpienia dostawy i cały proces podzielić można na 4 etapy:

 • dostawa towaru – zamówione u producenta lub dystrybutora produkty dostarczane są z jego magazynu do Twojego centrum logistycznego,
 • sortowanie, w czasie którego otrzymane przesyłki rozdzielane są pomiędzy docelowe lokalizacje przesyłek. Na tym etapie następuje również weryfikacja stanu towarów, m.in. poprzez ocenę stanu opakowania, liczby dostarczonych produktów itp.,
 • przekazanie towaru kolejnemu przewoźnikowi – ten etap skupiony jest na skompletowaniu zamówienia dla konkretnego przewoźnika lub pojazdu udającego się w miejsce docelowe,
 • dostawa do odbiorcy końcowego – na tym etapie zamówienie trafia do odbiorcy końcowego w określonym czasie.

System cross-docking wymaga zatem ścisłego skoordynowania szeregu elementów – od dostawy w określonym czasie konkretnych produktów do punktu przeładunku, poprzez sprawną kompletację, a skończywszy na rozpoczęciu transportu do miejsca docelowego. Jednakże nie oznacza to, że droga ta zawsze przebiega w identyczny sposób, ponieważ cross-docking może przybrać kilka różniących się od siebie form.

Czytaj także: Magazyn konsygnacyjny – definicja, zastosowanie, korzyści

Cross-docking – rodzaje

Rodzaje cross-dockingu rozróżniamy na podstawie dwóch czynników branych pod uwagę przy decydowaniu się na konkretną metodę: liczby dostawców oraz liczby odbiorców.

Wyróżniamy tutaj:

 • transfer przez magazyn, czyli sytuację, w której jeden dostawca wykonuje usługę logistyczną dla kilku różnych odbiorców – pojazd załadowany zostaje produktami posortowanymi zgodnie z zamówieniami, a następnie kierowca rozwozi je do konkretnych miejsc docelowych. Zwykle w całym procesie operator cross-dockingu posiada co najmniej kilka pojazdów, które mogą obsługiwać konkretne rejony działania;
 • dekonsolidację – metodę wykorzystywaną w momencie, gdy centrum logistyczne przyjmuje towary od kilku dostawców, aby przesłać je do większej liczby odbiorców. W tym przypadku poza samym przeładunkiem niezbędne jest odpowiednie posortowanie dostarczonych produktów w taki sposób, aby ostatecznie trafiły do odbiorców;
 • konsolidację, czyli proces, w którym kilku dostawców dostarcza towary do jednego odbiorcy. W takim przypadku w centrum logistycznym z kilku transportów przychodzących kompletuje się jeden transport wychodzący do konkretnego klienta;
 • rekonsolidację – mamy z nią do czynienia w momencie, gdy następuje konieczność obsłużenia dostaw od różnych dostawców dla różnych klientów. W tym przypadku jednak całość towaru umieszcza się w specjalnej strefie przeładunkowej, a następnie tam rozdziela się towary na poszczególne transporty docelowe.

Metoda cross-docking niesie ze sobą sporo zalet. Które z nich mają przełożenie na działania biznesowe?

Korzyści cross-dockingu

Przeładunek kompletacyjny ma wiele mocnych stron z punktu widzenia biznesowego. Zaliczyć do nich możemy m.in.:

 • uproszczenie logistyki przedsiębiorstwa,
 • możliwość śledzenia wydajności działań na każdym etapie procesu logistycznego,
 • eliminacja kosztów magazynowania towarów – magazyn cross-dock sprawia, że nie potrzebujesz dużej przestrzeni do ich składowania,
 • przyspieszenie dostawy produktów do klienta docelowego, co ma znaczny wpływ na reputację firmy,
 • mniejsze ryzyko zepsucia się produktów (np. towarów FMCG). X-docking pozwala na dostarczenie ich do punktu docelowego najszybciej, jak to jest możliwe, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko przekroczenia czasu przydatności do spożycia.

X-docking wymaga bardzo dokładnej koordynacji wszystkich elementów procesu logistycznego. Gdy którekolwiek ogniwo łańcucha dostaw przestanie działać prawidłowo, pojawią się błędy, a prawidłowa realizacja zamówień w terminie będzie zagrożona. Dlatego potrzebujesz rozwiązania, które zapewni stałą kontrolę nad całością procesu, dzięki czemu przeładunek kompletacyjny będzie spełniał swoje zadania.

Czytaj także: Magazynowy system informatyczny – jaki wybrać?

Jak wykorzystać potencjał cross-dockingu?

Pomocny w tym przypadku jest dobry system ERP, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje model cross-docking. System enova365 z modułem Handel i magazyn sprawdzi się w tym wypadku doskonale.

System ERP enova365 ma wszystkie funkcje niezbędne do zaplanowania oraz realizacji nawet bardzo skomplikowanych łańcuchów dostaw. Dzięki dostępnym opcjom umożliwia:

 • kontrolę nad zamówieniami od klientów,
 • automatyzację procesu dokonywania zamówień u dostawców,
 • nadzór nad wszystkimi elementami niezbędnymi przy późniejszej kompletacji.

Dzięki współpracy z rozwiązaniami typu WMS (ang. Warehouse Management System) enova365 umożliwia wykorzystanie ręcznych kolektorów, co znacznie przyspiesza kontrolę produktów przychodzących do strefy przeładunku, jak i zamówień wychodzących do klientów.

Dzięki integracji systemu ERP enova365 i ExpertWMS powstało gotowe do wdrożenia oprogramowanie do zaawansowanej obsługi magazynu

Połączenie modułu Handel i magazyn z innymi modułami działającymi w ramach systemu enova365 zapewnia dostęp do dodatkowych funkcji, wśród których wymienić możemy m.in. zaawansowaną analitykę poszczególnych etapów procesu logistycznego. Daje Ci to dostęp do wszelkich danych, które pomagają optymalizować procesy biznesowe Twojej firmy. Sprawna logistyka to szybki rozwój biznesu, dlatego warto zainwestować w rozwiązania informatyczne, które zapewnią pełną kontrolę w tym zakresie. Zapraszamy do skorzystania z wersji demo systemu enova365 lub umówienia się na darmową, niezobowiązującą konsultację. Nasz ekspert zademonstruje Ci możliwości narzędzia i pokaże rozwiązania, które wzniosą Twój biznes na zupełnie nowy poziom.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365