Magazynowy system informatyczny − jaki wybrać?

Magazynowy system informatyczny − jaki wybrać?

WMS magazynowy system informatyczny − to narzędzie, które usprawnia zarządzanie działaniami w magazynie. Pokazuje nie tylko bieżące stany magazynowe, ale i pomaga zdefiniować procesy składowania, kompletowania zamówienia czy przygotowywania do wysyłki. Jakie systemy magazynowe informatyczne sprawdzą się w Twoim biznesie? Podpowiadamy!

Spis treści:

Magazynowy system informatyczny − definicja

Skrót WMS pochodzi od angielskiej nazwy Warehouse Management System, oznaczający magazynowy system zarządzania, choć w języku polskim oprogramowania tego typu częściej określa się jako informatyczne systemy magazynowe.

Magazynowe systemy informatyczne służą do codziennego zarządzania magazynem. Obejmuje to procesy przyjmowania i wydawania produktów z magazynu, jak również kwestie składowania, procedur kompletacji zamówień czy przygotowywania ich do wysyłki. 

Magazynowy system informacyjny może być wykorzystywany przez każdą firmę, która posiada magazyn, bez znaczenia czy jest to przedsiębiorstwo produkcyjne, firma dystrybucyjna, operator logistyczny czy sklep. 

Niektóre informatyczne systemy magazynowe dają możliwość zarządzania więcej niż jednym magazynem jednocześnie. Część z nich pozwala na wybranie opcji magazynu głównego i przestrzeni pobocznych. 

Więcej na temat magazynowego systemu informatycznego przeczytasz w artykule: System WMS – co to jest?

Aby WMS działał efektywnie, można zintegrować go z dostępnymi na rynku rozwiązaniami ERP. To usprawnia komunikację pomiędzy magazynem a innymi działami firmy, np. sprzedażą oraz produkcją i umożliwia działania na zawsze aktualnych danych. Innymi słowy, po integracji ERP enova365 z WMS dane z systemu WMS, dostępne są w poszczególnych modułach systemu ERP enova365, takich jak Business Intelligence , który umożliwia przeprowadzanie różnorodnych analiz, Księgowość czy Sprzedaż i CRM. W mniejszych organizacjach rolę systemu magazynowego może spełniać także moduł enova365 Handel i magazyn.

Magazynowe systemy informatyczne (WMS) − dostępne rozwiązania na rynku

Dynamicznie rozwijający się rynek rozwiązań teleinformatycznych dla biznesu dostarcza obecnie wiele rozwiązań z zakresu WMS. Magazynowy system informatyczny może mieć więc różne oblicza. Żeby ułatwić Ci wybór właściwego oprogramowania dla swojego magazynu, poznaj ich rodzaje:

WMS on-premises (lokalny)

Ten rodzaj systemu WMS jest instalowany i obsługiwany na infrastrukturze IT firmy. Dane są przechowywane i przetwarzane na lokalnych serwerach. Wymaga inwestycji w infrastrukturę i utrzymanie sprzętu oraz oprogramowania.

WMS zarządzany przez dostawcę (vendor-managed)

W tym modelu dostawca systemu WMS zarządza i utrzymuje system na rzecz klienta. Dostawca jest odpowiedzialny za zarządzanie infrastrukturą IT, aktualizacje oprogramowania i obsługę systemu. Klient ma dostęp do systemu i korzysta z jego funkcjonalności.

WMS SaaS (Software-as-a-Service)

WMS typu SaaS to model biznesowy, w którym klient płaci abonament za korzystanie z systemu WMS. System jest dostępny przez Internet, najczęściej hostowany w chmurze na zdalnych serwerach i zarządzany przez dostawcę. Klient korzysta z systemu i nie ponosi kosztów utrzymania infrastruktury ani aktualizacji oprogramowania. Korzystać można z niego przez specjalny interfejs czy aplikację mobilną – na laptopie,  tablecie czy w telefonie. WMS SaaS w chmurze oferuje elastyczność skalowania i nie wymaga inwestycji w lokalną infrastrukturę IT.

enova365 jest dostępna zarówno jako rozwiązanie on-premises, jak i SaaS. 

Systemy magazynowe informatyczne − jakie funkcje mogą oferować?

WMS mogą oferować prowadzenie różnych procesów koniecznych w skutecznym zarządzaniu magazynem. Jakie?

1. Przyjmowanie i wydawanie towarów

To podstawowe zadanie WMS. Oprogramowanie pozwala na rejestrowanie przyjęcia towarów w magazynie, jak i wydawanie ich zgodnie ze zleceniem czy zamówieniem. Niektóre WMS generują etykiety i śledzą drogę towarów po magazynie i poza nim. 

2. Śledzenie stanów magazynowych

Kolejną podstawową funkcją systemów magazynowych informatycznych jest monitorowanie i śledzenie stanów magazynowych. Zapewniają takie dane jak: ilości dostępnych towarów, lokalizacja, data ważności etc.

3. Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Nieco bardziej zaawansowaną opcją jest optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej. WMS wskazują najlepsze rozmieszczenie towarów w magazynie. Wskazówki te oparte są na danych – częstotliwości zamówień, zapotrzebowaniu na dany towar, jego wartości czy daty ważności. Systemy magazynowe zarządzają regałami, dostępem do towarów i ich przepływem w magazynie.

Polecamy artykuł: Analiza ABC – na czym polega?

4. Planowanie zadań

Magazynowe systemy informatyczne mogą generować plany zadań i zleceń dla obsługi magazynu.  Pomagają w efektywnym zarządzaniu pracą zespołu, minimalizując błędy i opóźnienia.

5. Zarządzanie jakością

Niektóre WMS umożliwiają monitorowanie jakości towarów w magazynie. Rejestrują informacje dotyczące przekroczeń, uszkodzeń, dat ważności i innych parametrów jakościowych.

6. Optymalizacja tras i kompletacji

Dodatkową opcją dostępnych na rynku WMS jest optymalizacja tras i procesów kompletacji. Ułatwiają wybór optymalnej trasy pobrania towaru z magazynu i wskazują kolejność kompletowania zamówień.

7. Generowanie raportów i analiz

WMS to także narzędzie Business Intelligence. Systemy informatyczne generują raporty i pomagają w analizie pracy w magazynie, wydajności operacyjnej, obrotów towarowych, dostępności zasobów i innych kluczowych wskaźników.

Jak wybrać magazynowy system informatyczny (WMS)?

Zanim wybierzesz magazynowy system informatyczny WMS, przeanalizuj, czy spełnia on wymagania Twojego biznesu. Podejmując decyzję, zwróć uwagę na kilka aspektów.

Jakie cele ma spełniać WMS?

Zdefiniuj dokładnie swoje wymagania biznesowe i cele, jakie chcesz osiągnąć dzięki systemowi WMS. Czy potrzebujesz funkcji specyficznych dla Twojej branży? Określ, jakie procesy magazynowe muszą być obsługiwane przez system. 

Skalowalność systemu WMS

Upewnij się, że wybrany system WMS jest skalowalny i może rosnąć wraz z rozwojem Twojej firmy. Sprawdź, czy system obsługuje ilości towarów, przesyłek i zleceń, które zamierzasz przetwarzać w przyszłości.

Możliwość integracji z innymi oprogramowaniami

Weź pod uwagę, z jakich innych systemów informatycznych korzysta Twoja firma. Być może wykorzystujesz już ERP, CRM czy MPR. Dowiedz się od dostawców usług, czy środowiska te można ze sobą zintegrować, aby tworzyły spójną całość, w której dane są sprawnie przekazywane. 

Integracja wms i erp
Wiodący producenci systemów ERP i WMS – Soneta i DataConsult – połączyli siły i stworzyli integrację, która przenosi zarządzanie przedsiębiorstwem i magazynem na wyższy poziom. Czytaj więcej o integracji

Przyjazny interfejs

Niezwykle ważną, choć na pierwszy rzut oka dość prozaiczną kwestią, jest interfejs. Powinien być on intuicyjny i łatwy w obsłudze. Przyjrzyj się funkcjom, takim jak wprowadzanie zamówień, śledzenie przesyłek i generowanie raportów, aby upewnić się, że są one dostępne i intuicyjne.  

Darmowy okres próbny

Czasem trudno podjąć decyzję po zapoznaniu się z ofertą. Dlatego najlepiej przeprowadź test oprogramowania w swojej firmie. Wielu dostawców usług oferuje darmowy okres próbny. W enova365 skorzystać możesz z 14-dniowego, bezpłatnego demo. Sprawdź, czy wszystkie funkcje są łatwo dostępne i czy nie sprawia on trudności Twoim pracownikom.

Wsparcie techniczne

Myśl przyszłościowo i upewnij się, że dostawca usługi oferuje odpowiednie wsparcie techniczne. Czy support jest dostępny w razie awarii lub problemów? Sprawdź również dostępność systemu, czy jest on dostępny online i czy oferuje odpowiednie zabezpieczenia danych. 

Upewnij się, w jakim czasie otrzymasz pomoc. Informację tę uzyskać możesz bezpośrednio od dostawcy WMS. Jego deklaracje potwierdzić możesz, czytając recenzje i komentarze w grupach dyskusyjnych, czy na forach internetowych. 

Zrób research i sprawdź doświadczenia innych!

Przeczytaj opinie i referencje innych klientów, którzy już korzystają z wybranego systemu WMS. Dowiedz się, jakie były ich doświadczenia i czy system spełnił ich oczekiwania.

WMS magazynowy system informatyczny − przetestuj, oceń, zadecyduj!

Wybór magazynowego systemu informatycznego zależy przede wszystkim od potrzeb i celów Twojej firmy. Nie dokonuj jednak zakupu oprogramowania do firmy w ciemno. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przetestuj WMS na żywym organizmie. 

Zamów bezpłatne demo enova365 i sprawdź, jak w Twoim magazynie sprawdzi się moduł Handel i magazyn. Umów się na prezentację z naszym konsultantem i dowiedz się, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą korzystanie z naszego ERP.

zapis do newslettera enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365