Usługi biura rachunkowego przyszłości – co będą obejmować?

Usługi biura rachunkowego przyszłości – co będą obejmować?

Usługi oferowane przez biura rachunkowe, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, stale ewoluują. Zyskują na tym zarówno księgowi, jak też klienci. Jak będą wyglądać usługi biura rachunkowego w przyszłości? O jakich korzyściach mowa?

Spis treści: 

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje aktualnie?

Biuro rachunkowe może mieć bardzo różnorodny zakres działalności. Zależy on przede wszystkim od umowy zawartej z klientem. Główne zadania koncentrują się wokół księgowości i podatków oraz kadr i płac. Dokładne obszary działalności określone zostały w ustawie z 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r. poz. 120). Zgodnie z jej zapisami podstawowe obowiązki biura rachunkowego są następujące:

 • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
 • sporządzanie sprawozdań finansowych,
 • gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji określonej ustawą,
 • wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
 • okresowe ustalanie lub sprawdzanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
 • poddanie badaniu, składanie do właściwego rejestru sądowego, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.

Jednak wśród usług biura rachunkowego można także znaleźć pomoc w rejestracji firmy czy zdobyciu dofinansowania. Oczekiwania klientów nieustannie rosną, co przy stale zwiększającej się konkurencji rynkowej prowadzi również do zacierania się granicy między wsparciem księgowym a doradztwem podatkowym i prawnym.

Zadań, które wykonują obecnie księgowi, jest więc bardzo wiele, co niejednokrotnie prowadzi do nieporozumień na linii klient – biuro rachunkowe. Zakres usług biura rachunkowego warto więc szczegółowo określić w umowie. 

W wyniku dynamicznych zmian zachodzących w branży księgowej, w tym częstych zmian w przepisach prawnych, biura rachunkowe coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania, które pozwalają im efektywniej wykonywać pracę. Dzięki temu mogą utrzymać wysoką pozycję konkurencyjną i zaspokajać stale zmieniające się potrzeby klientów. 

Usługi biura rachunkowego przyszłości

Jakie usługi będą oferować biura rachunkowe przyszłości i jak będzie ich w tym wspomagać technologia? Czy chęć zapewnienia kompleksowej obsługi sprawi, że całkowicie zatrze się granica między wsparciem księgowym a doradztwem podatkowym i prawnym? Z pewnością księgowość przyszłości będzie w dużej mierze opierać się na technologii. Robotyzacja i automatyzacja, cloud computing oraz zdalna księgowość mogą skutecznie pomagać księgowym w ich codziennej pracy. Sprawdźmy, co dokładnie może nas czekać.

Robotyzacja i automatyzacja pracy

Duża część obowiązków księgowych polega na wykonywaniu żmudnych, powtarzalnych czynności, jak dokonywanie rozliczeń, tworzenie i przekazywanie dokumentów do urzędów oraz komunikacja z klientami. Dzięki systemom księgowym, jak enova365, można zautomatyzować takie obowiązki biur rachunkowych, jak  na przykład:

 • naliczanie podatków,
 • generowanie oraz przesyłanie deklaracji do urzędów (w tym JPK),
 • tworzenie raportów księgowych,
 • prezentacja danych w formie wykresów i tabel na Panelach BI,
 • informowanie o braku płatności od klientów,
 • zarządzanie obiegiem dokumentów księgowych.

Powierzenie robotom żmudnych zadań może nie tylko odciążyć księgowych, ale też znacząco zredukować liczbę błędów spowodowanych zmęczeniem lub nieuwagą. Automatyzacja i robotyzacja działań przynosi zatem korzyść w postaci zwiększonej wydajności i skuteczności, jak również większej ilości czasu księgowych. 

Przyszłość usług księgowych może polegać na zwiększeniu zakresu zadań wykonywanych automatycznie, a co za tym idzie powierzeniu księgowym roli koordynatorów, a nie, jak dotychczas, wyłącznie wykonawców usług. 

Wizualizacja danych analitycznych

Zwiększenie roli automatyzacji i robotyzacji przekłada się również na rozszerzenie możliwości w zakresie wizualizacji danych. Dzięki analizie biznesowej (Business Intelligence) oraz przejrzystej prezentacji raportów możliwe jest przyspieszenie procesu decyzyjnego w firmie oraz zwiększenie efektywności pracy. 

Analizy dostępne w biurze rachunkowym oraz u klienta biura rachunkowego pozwalają na wygodne interpretacje wielu parametrów, jak koszty, wartość i dynamika sprzedaży, czy efektywność pracowników. Moduły BI ułatwiają dostęp do wielu informacji, których uporządkowanie w standardowy sposób zajęłoby wiele czasu. 

Każde biuro rachunkowe, któremu zależy na usprawnieniu pracy i zdobyciu przewagi konkurencyjnej, z pewnością będzie korzystać z elementów Business Intelligence, aby zyskać wygodny wgląd w różnorodne dane, precyzyjniej wyceniać własne usługi oraz usprawnić operacje i zwiększyć produktywność. Warto przy tym zaznaczyć, że program dla biur rachunkowych enova365, już w podstawowym pakiecie zawiera w sobie elementy Business Intelligence. To znaczy, że żeby korzystać z niektórych funkcji modułu BI, wystarczy wdrożyć program dla biura rachunkowego enova365.

Czytaj także: Jak wykorzystać Business Intelligence w biurze rachunkowym?

Dane w chmurze obliczeniowej, czyli cloud computing

Przenoszenie danych oraz działań do chmury obliczeniowej to trend, który nieustannie zyskuje na sile. Cloud computing może znacząco ułatwić prowadzenie księgowości online i zwiększyć efektywność pracy księgowych. 

Biuro księgowe wykorzystujące rozwiązania chmurowe jest w stanie zagwarantować klientom płynność i pewność usług oraz sprawny dostęp do danych w każdym momencie i z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Zastosowanie takiego modelu umożliwia tez pracę zdalną samym księgowym. 

Nowoczesne zabezpieczenia oraz stabilne działanie serwera zapewniają dostawcy rozwiązań w chmurze, co minimalizuje koszty po stronie biura. W efekcie oferowane przez biuro rachunkowe usługi mogą być konkurencyjne pod względem finansowym oraz bardziej dostępne. 

Chmura obliczeniowa oferuje wiele możliwości, których odpowiednie wykorzystanie może przełożyć się na znaczną poprawę efektywności pracy oraz zwiększenie konkurencyjności biur rachunkowych. Technologia chmurowa stale zyskuje na popularności, a rozwój tego typu rozwiązań bez wątpienia będzie miał miejsce zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości. 

Czytaj także: Chmura obliczeniowa – dlaczego się opłaca?

Zdalna księgowość

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sposób pracy, czego efektem jest między innymi zwiększenie się liczby zespołów pracujących zdalnie. Pracownikom biur rachunkowych oraz ich klientom zależy obecnie na wygodnej, zdalnej obsłudze, dostępie do archiwum dokumentów oraz bieżących informacji księgowych. 

Dzięki Pulpitowi Klienta Biura Rachunkowego enova365 możliwe jest wygodne przesyłanie danych i dokumentów między klientem a biurem rachunkowym. Służy do tego samoobsługowa platforma do elektronicznej komunikacji, za pomocą której przedsiębiorca może dodawać pliki z fakturami do swojej bazy danych w biurze rachunkowym. Zdalna księgowość jest trendem, który stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. W przyszłości biura rachunkowe mogą oferować więcej usług dostępnych wyłącznie zdalnie, a kontakt z księgowymi czy doradcami będzie miał miejsce przede wszystkim online. 

Usługi doradcze i finansowe

Usługi biur rachunkowych stale się zmieniają, co jest efektem zwiększających się potrzeb klientów. Doświadczeni specjaliści są w stanie zaoferować profesjonalne wsparcie w kwestiach podatkowych i księgowych, jak również doradztwo biznesowe. Pozwala to na tworzenie lepszych, długofalowych relacji z klientami, którzy dzięki temu mogą skuteczniej osiągać wyznaczone cele biznesowe. 

Wraz z tym, jak zmienia się oferta biur rachunkowych, zmieniają się także kompetencje ekspertów. Ich praca, oprócz dotychczasowych umiejętności technicznych i wiedzy branżowej, coraz bardziej opiera się na analizie i interpretacji danych. Na tej podstawie są w stanie tworzyć lepsze rekomendacje biznesowe dla swoich klientów. Dalszy rozwój usług doradczych i finansowych to tylko kwestia czasu. Na pewno będzie dotyczyć biur, którym zależy na zdobyciu przewagi  konkurencyjnej. 

W czym pomaga biuro rachunkowe?

Specjaliści z biur rachunkowych mogą pomóc nie tylko w zakresie obowiązków finansowo-księgowych, ale też w zarządzaniu finansami oraz optymalizacji rozliczeń podatkowych. Oferowany przez biuro rachunkowe zakres obowiązków w dużej mierze określa tak naprawdę klient. Dlatego im więcej fachowców o różnych specjalizacjach w zakresie księgowości, finansów czy podatków zatrudnia biuro, tym szerszy może być zakres usług przez nie świadczony. Z drugiej strony, utrzymanie przewagi konkurencyjnej  na rynku jest możliwe właśnie dzięki zapewnieniu szerokiego spektrum usług, które za sprawą nowoczesnych rozwiązań mogą stale się rozszerzać. 

Podsumowując, zastosowanie programu księgowego enova365 dla biur rachunkowych niesie ze sobą wiele korzyści, które w efekcie zwiększają efektywność pracy księgowych oraz jakość oferowanych usług. Jednoczesna obsługa nieograniczonej liczby klientów oraz automatyzacja rutynowych procesów księgowych to tylko niektóre z możliwości, jakie daje enova365. 

Przetestuj wersję DEMO enova365 i umów się na prezentację systemu!

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365