Księgowość 2023 – co przyniesie przyszłość?

Księgowość 2023 – co przyniesie przyszłość?

Zawód księgowego stale ewoluuje. Księgowość dostosowuje się do zmieniających się dynamicznie nie tylko przepisów, ale też czasów. Nowe technologie sprawiły, że obecnie przed księgowymi stoją zupełnie inne wyzwania niż jeszcze dekadę temu. Sprawdźmy, jak ma się księgowość w 2023 roku i przed jakimi wyzwaniami stoi.

Spis treści:

Czy zdalna księgowość to obowiązek przyszłości?

Porównując zakres obowiązków pracowników działów księgowych z początku XXI wieku i obecnie, zauważyć możemy szereg kluczowych zmian związanych z rozwojem tego zawodu. Wiąże się to z ewolucją spojrzenia na pracę działów rachunkowości w firmach na całym świecie. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście wpływ nowoczesnych technologii informatycznych oraz trendów pracowniczych coraz mocniej oddziałujących na system pracy.

Pandemia koronawirusa, która w 2020 roku objęła swoim zasięgiem cały świat, pokazała, że pracownicy codziennie przychodzący do biura mogą swoją pracę wykonywać równie skutecznie z własnego domu, oszczędzając w ten sposób czas potrzebny na dojazdy do siedziby firmy.

Praca zdalna to jeden z najsilniejszych trendów ostatnich lat. Oczywiście, nie byłaby możliwa bez odpowiednich narzędzi. Mamy tu na myśli m.in. komunikatory internetowe, systemy do zarządzania zadaniami oraz technologię chmurową, która umożliwiła pracownikom na łączenie się z zasobami firmowymi bez względu na fizyczną lokalizację.

ERPresso #23 Czym jest chmura obliczeniowa? Porozmawiajmy o cloud computing!

W takiej rzeczywistości księgowość również uległa znacznej metamorfozie. Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło wdrażać nowoczesne systemy ERP oparte na chmurze obliczeniowej, by praca działów rachunkowych mogła być wykonywana w zdecydowanej większości zdalnie.

Ponadto coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług księgowych, więc zdalna praca biur rachunkowych dla wielu przedsiębiorstw jest dziś oczywistością. Księgowość online to zatem codzienność wielu firm.

Księgowość 2023. Jakie szanse i zagrożenia niesie automatyzacja procesów?

Nie ma co ukrywać, że obecnie coraz częściej księgowy jest nie tyle wykonawcą, ile koordynatorem zadań przejmowanych w coraz większym stopniu przez zautomatyzowane systemy rachunkowe.

Możemy śmiało przyjąć, że przyszłość księgowości wyznaczana jest dwoma kluczowymi elementami: cloud computingiem oraz robotyzacją. Czym się one charakteryzują?

Księgowość a cloud computing

Księgowość w 2023 roku ma coraz więcej wspólnego z cloud computingiem. To trend, który polega na przeniesieniu do chmury obliczeniowej wszystkich danych oraz działań wykonywanych do tej pory w zamkniętej infrastrukturze firmowej. Coraz więcej przedsiębiorstw, zamiast inwestować w wewnętrzne serwery oraz działy IT dedykowane ich obsłudze, decyduje się na trzymanie swoich plików na powierzchni dyskowej partnerów oferujących usługi chmurowe. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia, ale też ułatwia prowadzenie księgowości online.

Wyzwaniem w tym przypadku – stojącym głównie po stronie partnera technologicznego – jest zapewnienie pełnego dostępu do danych przez całą dobę, a także ich ochrona przed dostępem osób niepowołanych. Nowoczesne, skomplikowane szyfrowanie, certyfikaty zabezpieczające oraz regularny backup pozwalają jednak firmom oferującym rozwiązania chmurowe na jak najlepsze zabezpieczenie danych ich klientów.

Dostęp do chmurowych systemów księgowych pozwala więc na skuteczną pracę z dowolnego miejsca na Ziemi, pod warunkiem posiadania stabilnego łącza internetowego. To sprawia, że praca księgowego jest prostsza, niż jeszcze dziesięć lat temu

Odpowiadając na pytanie, co przyniesie przyszłość księgowości, musimy pochylić się także nad drugim zagadnieniem.

Księgowość a robotyzacja i automatyzacja działań

Jeszcze kilka lat temu księgowość kojarzona była z ogromną ilością pracy z dokumentacją. Jednym z podstawowych obowiązków księgowego była konieczność wprowadzania do systemów faktur kosztowych i sprzedażowych, aby na ich podstawie bilansować finansową politykę firmy. Powtarzalność tych procesów na dłuższą metę mogła być nużąca, jednak rozwój technologii sprawił, że obecnie księgowość wygląda inaczej. Jest to zasługa wspomnianej automatyzacji, czyli oddania w ręce robotów części żmudnych obowiązków księgowego.

W coraz większej liczbie firm, działy rachunkowe nie zajmują się już pracą bezpośrednio z dokumentami księgowymi. A przynajmniej nie robią tego w takim zakresie, jaki konieczny był do tej pory. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest postępująca cyfryzacja, która pozwala przechowywać wszelkie faktury w wersjach cyfrowych, bez potrzeby ich drukowania i fizycznej archiwizacji.

To zaś sprawia, że dziś systemy księgowe, jak np. enova365, są w stanie odczytać dane faktury z pliku, a następnie uzupełnić je w odpowiednich polach w wewnętrznej bazie danych. Obowiązkiem księgowego jest jedynie wskazanie pliku z fakturą, a następnie sprawdzenie, czy informacje w nim zawarte zostały wprowadzone bezbłędnie. 

W przypadku faktur wystawianych bezpośrednio przez firmę sprawa jest jeszcze prostsza. Systemy ERP takie jak enova365 posiadają centralną bazę danych, co sprawia, że faktury wystawione przez dział handlowy od razu pojawiają się w odpowiednim miejscu w module Księgowość, umożliwiając ich zaksięgowanie i rozliczenie.

Powyższe przykłady to tak naprawdę jedynie promil możliwości automatyzacyjnych dzisiejszych systemów służących do rachunkowości. System enova365 z modułem Księgowość umożliwia w tym zakresie znacznie szersze spektrum możliwości, w którego skład wchodzi m.in.:

  • automatyczne naliczanie podatków,
  • automatyczne generowanie oraz przesyłanie deklaracji do urzędów, w tym również JPK,
  • automatyczne tworzenie raportów księgowych, a dzięki dodatkowemu modułowi BI, również prezentowanie ich na czytelnych Panelach BI w formie wykresów i tabel,
  • automatyczne informowanie operatorów o braku płatności od klientów, co pozwala szybciej wdrażać procedury windykacyjne,
  • automatyczne zarządzanie obiegiem dokumentów księgowych przy współpracy z modułem Workflow.

Czy księgowość to zawód z przyszłością?

Obecnie coraz częściej mówi się, że wiele zawodów zniknie z codziennego życia, a osoby je wykonujące zastąpione zostaną przez roboty. Oczywiście jest to stwierdzenie nieco na wyrost, aby tak się stało, musi upłynąć naprawdę sporo czasu. Faktem jest jednak to, że postępująca robotyzacja wymusza na wielu zawodach pewnego rodzaju ewolucję. Podobnie jest z księgowymi. 

Co przyniesie przyszłość w zakresie pracy księgowych? O ile wcześniej byli oni w dużej mierze odpowiedzialni za żmudną pracę z dokumentacją, dzisiaj ciężar ich działania przesuwa się w stronę analizy i konsultingu finansowego. Podstawowe i powtarzalne czynności mogą bowiem zlecić systemom, które radzą sobie z tym o wiele szybciej, a jednocześnie znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia błędów spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim. System enova365 z modułem Księgowość jest w tym przypadku doskonałym przykładem rozwiązania, które redefiniuje pracę działów rachunkowych, zwiększając ich wydajność i skuteczność w codziennych obowiązkach. Jeśli w Twojej firmie chcesz przygotować się na to, co niesie ze sobą przyszłość – enova365 będzie doskonałym wsparciem rozwojowym dla Twojego biznesu. Poznaj jej pełne spektrum możliwości w czasie dedykowanej prezentacji, na której pokażemy Ci, w jaki sposób nasz system wspomoże Cię w codziennej pracy. Kliknij poniższy przycisk i bezpłatnie pobierz demo naszego systemu.

testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365