E-doręczenia – od kiedy?

E-doręczenia – od kiedy?

Cyfryzacja polskiego biznesu z każdym kolejnym rokiem jest coraz bardziej zauważalna. Jednym z jej elementów, który wdrażany będzie w kolejnych latach, są e-doręczenia, czyli zdigitalizowana forma wysyłki dokumentów.

Spis treści:

Doręczenia elektroniczne, czyli e-doręczenia – czym są i dla kogo?

Doręczenia elektroniczne to cyfrowy odpowiednik listu poleconego wysyłanego za potwierdzeniem odbioru. Najważniejsze dla tej usługi jest to, aby wszystkie podmioty gospodarcze posiadały specjalny adres do doręczeń elektronicznych, pozwalający na sprawną i bezpieczną wymianę kluczowej korespondencji.

E-doręczenia wyróżniają się kilkoma ważnymi cechami. Są to:

 • szybkość i wygoda, czyli możliwość dostarczenia dokumentów do odbiorcy praktycznie w momencie wysłania, bez konieczności drukowania, adresowania koperty i przekazywania listu pocztą tradycyjną,
 • bezpieczeństwo i pewność, że dokument elektroniczny trafi do odpowiedniej osoby lub instytucji, a także że jego przesyłka oraz odbiór zostały odnotowane w systemie,
 • powszechność zakładającą, że doręczenia elektroniczne będą dostępne dla każdej firmy oraz osób prywatnych, z którymi przedsiębiorstwa będą korespondować.

Obowiązek korzystania z e-doręczeń w Polsce obejmie zarówno podmioty publiczne, jak i firmy zarejestrowane w KRS i CEiDG. Będzie on wprowadzany stopniowo zgodnie z ustalonymi terminami.

E-doręczenia – od kiedy? Jak działają?

O tym, od kiedy doręczenia elektroniczne staną się obowiązkowe, mówi ustawa z dnia 18 listopada 2020 roku o doręczeniach elektronicznych. W jej ramach przygotowany został plan właściwego wdrożenia tego systemu.

E-doręczenia – podmioty publiczne

W przypadku podmiotów publicznych wymienia się następujące daty:

 • od 10 grudnia 2023 roku z e-doręczeń korzystać będą przedstawiciele administracji rządowej, inne organy władzy publicznej (m.in. sprawujące kontrolę państwową), a także jednostki budżetowe obsługujące dane organy. Od tego dnia e-doręczenia wykorzystywać zaczną również ZUS, KRUS, NFZ, instytucje kultury, uczelnie publiczne, jak i jednostki samorządu terytorialnego, ale wyłącznie w zakresie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego,
 • 1 stycznia 2025 roku z e-doręczeń zaczną korzystać inne podmioty publiczne niewymienione w powyższym punkcie,
 • od 1 października 2029 roku obowiązkiem tym objęte zostaną: jednostki samorządu terytorialnego w zakresie publicznej usługi hybrydowej, sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania oraz Służba Więzienna.

E-doręczenia – podmioty niepubliczne

A co w przypadku podmiotów niepublicznych? Od kiedy doręczenia elektroniczne będą tu na porządku dziennym? Harmonogram prezentuje się następująco:

 • od 10 grudnia 2023 roku objęte obowiązkiem zostaną zawody zaufania publicznego, takie jak m.in adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, rzecznik patentowy czy notariusz, a także firmy wpisane do KRS od 10 grudnia 2023 roku,
 • od 10 marca 2024 roku obowiązkowo e-doręczenia stosować będą musiały firmy wpisane do KRS przed 10 grudnia 2023 roku,
 • od 1 stycznia 2024 roku doręczenia elektroniczne wdrożą firmy wpisane do CEiDG po 31 grudnia 2023 roku,
 • od 1 października 2026 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich pozostałych podmiotów, pod warunkiem że nie dokonały zmian w CEiDG między 30 września 2025 roku a 30 września 2026 roku.

Powyższe wytyczne mogą jednak nieznacznie ulec zmianie. Według informacji, napływających z Ministerstwa Cyfryzacji podmioty, które zgodnie z ustawą miały wdrożyć system e-doręczeń do 10 grudnia 2023 roku będą miały na to więcej czasu. „Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji wystąpi z inicjatywą legislacyjną, która pozwoli przesunąć maksymalną datę wdrożenia na 1.01.2025 r.

Jak uzyskać adres elektroniczny dla e-doręczeń?

Droga prowadząca do założenia własnego adresu elektronicznego wymaganego dla e-doręczeń składa się z kilku kroków:

 • Złożenie wniosku o utworzenie adresu do e-doręczeń. Dokonać tego można przy pomocy e-usługi dostępnej na stronach gov.pl (w przypadku firm zarejestrowanych w KRS) lub na Koncie Przedsiębiorcy po zalogowaniu się do swojego konta w CEiDG.
 • Sprawdzenie merytoryczne i formalne wniosku. Na tym etapie urząd sprawdzi przesłany wniosek i w razie wykrycia braków lub nieprawidłowości wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia informacji w terminie do 7 dni.
 • Utworzenie adresu oraz skrzynki do e-doręczeń. Ministerstwo Cyfryzacji tworzy specjalną skrzynkę do korespondencji oraz przypisany do niej adres, który następnie przesyła wnioskodawcy. W wiadomości znajduje się również pełna instrukcja, w jaki sposób aktywować usługę,
 • Aktywacja skrzynki do e-doręczeń. Można jej dokonać, logując się w e-usłudze lub na Koncie Przedsiębiorcy przy pomocy profilu zaufanego bądź e-dowodu,

Dopisanie adresu do e-doręczeń do bazy adresów elektronicznych. Po aktywacji Ministerstwo Cyfryzacji dopisze adres do ogólnodostępnej bazy.

Wszystkie działania uwzględnione powyżej są bezpłatne. Jedyna opłata w wysokości 17 zł może pojawić się w momencie, gdy będziemy chcieli wykonać powyższe działania z pomocą wyznaczonego pełnomocnika.

DMS enova365, który umożliwia zarządzanie obiegiem dokumentów, już wkrótce zostanie wzbogacony o funkcję, która umożliwi korzystanie z e-doręczeń

Wsparcie w procesie e-doręczeń – enova365

Cyfryzacja biznesu w Polsce postępuje i bardzo ważnym krokiem w jej zakresie są właśnie e-doręczenia. Od kiedy zostaną odpowiednio wdrożone, przekazywanie ważnej korespondencji między urzędami a podmiotami gospodarczymi będzie błyskawiczne. W przyszłości dołączą do tego procesu również prywatni posiadacze własnego adresu elektronicznego. Możliwości związane z tym systemem są zatem ogromne, jednakże – jak każde nowe rozwiązanie – wymaga on niezbędnego wsparcia.

Pomocą dla przedsiębiorstw – zarówno prywatnych, jak i instytucji publicznych – może być dobry system ERP, taki jak enova365. Już wkrótce system enova365, a dokładnie jeden z jego 25 modułów podstawowych – DMS, czyli Document Management System – zostanie wzbogacony o nową funkcję, która umożliwi korzystanie z e-doręczeń, bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe narzędzia. 

Czytaj także: System DMS – co to jest i jakie ma zastosowanie? 

Oznacza to, że wszelka korespondencja prowadzona z urzędami, innymi firmami oraz osobami prywatnymi może być organizowana z poziomu systemu ERP. W ramach odpowiednich modułów dostępna będzie opcja redagowania dokumentów, ich wysyłki, a także odbioru wiadomości przychodzących. Z tych powodów, w celu zapewnienia sobie jak najlepszej integracji z Bazą Adresów Elektronicznych, warto już dzisiaj wdrożyć system ERP enova365 w swojej organizacji.

Funkcje systemu ERP enova365 bez problemu dopasujesz dokładnie do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa lub instytucji publicznej. Liczne moduły sprawią, że całość działań biznesowych zostanie zintegrowana w jednej, wspólnej bazie danych, a Ty będziesz mógł z poziomu komputera, tabletu lub smartfona zarządzać każdym aspektem działalności i analizować osiągane wyniki.

Wśród zalet systemu enova365 można wymienić m.in. możliwość pracy w chmurze, która pozwala na dostęp do danych z dowolnego urządzenia, a koszt wdrożenia samego systemu jest znacznie niższy niż zakup licencji stanowiskowych. Dodatkowo, w ramach comiesięcznej opłaty abonamentowej, otrzymasz również pełny dostęp do wszystkich niezbędnych aktualizacji, w tym również tych związanych z wdrożeniem i działaniem e-doręczenia.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem nowoczesnego systemu ERP w swoim biznesie, zapraszamy do kontaktu. Umów się na bezpłatną prezentację, na której przedstawimy Ci zalety naszych rozwiązań dla Twojego biznesu.

Sprawdź cenę
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365