ERP w branży kosmetycznej – co może usprawnić?

ERP w branży kosmetycznej – co może usprawnić?

Branża kosmetyczna coraz częściej korzysta z systemów ERP do usprawniania procesów kadrowo-płacowych, produkcyjnych, logistycznych czy sprzedażowych. Dowiedz się, jak zaawansowane narzędzie może zoptymalizować działania w Twojej firmie i przyczynić się do zwiększenia zysków.

Spis treści:

Branża kosmetyczna – zalety wprowadzenia ERP

System ERP to zaawansowane i wielofunkcyjne narzędzie, które pozwala skutecznie zarządzać wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa i procesami wewnętrznymi. Można dostosować go do potrzeb każdej firmy, niezależnie od poziomu skomplikowania jej struktury czy modelu biznesowego. Branża kosmetyczna, której firmy muszą odpowiednio zaopiekować zarówno proces produkcji, przepływ informacji w firmie, jak i często również samą sprzedaż online z powodzeniem usprawnią swoją pracę, wykorzystując oprogramowanie ERP.  

Firma kosmetyczna, zajmująca się produkcją, a następnie dystrybucją czy sprzedażą swoich wyrobów musi dostosować się do wielu przepisów, dbać o tempo produkcji (które wypływa na jakość oraz poprawne przygotowanie produktów), proces pakowania czy testy wyrobów. Procesy logistyczne i produkcyjne mają tu więc wyśrubowane normy. ERP nie tylko skutecznie wesprze pracowników w codziennych działaniach, ale też pozwoli na bieżąco monitorować zachodzące w firmie procesy, tym samym minimalizując straty i mnożąc zyski. 

Najważniejsze funkcje ERP w branży kosmetycznej

Pełna funkcjonalność każdego narzędzia ERP w dużej mierze zależy od tego, jak je skonfigurujesz. Na szczęście systemy takie jak enova365 składają się z modułów, które tak jak klocki, pozwalają zbudować oprogramowanie w taki sposób, by spełniało wszystkie nasze potrzeby. W poniższej części znajdziesz przykładowy zakres możliwości, jakie program może dać firmie z branży kosmetycznej.

Zarządzanie procesami administracyjnymi

System ERP wspomoże pracowników w codziennej pracy administracyjnej, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania nowych specjalistów oraz działań związanych z pracą obecnego zespołu. Wszystko możliwe jest dzięki modułowi kadrowemu, ułatwiającemu działom HR m.in. rozliczanie wynagrodzeń, kontrolę i analizę spływających CV, zautomatyzowanie przepływu dokumentów czy ułatwienie kierownikom działów kontroli nad kalendarzem urlopowym.

Zarządzanie procesem produkcji

W branży kosmetycznej kluczowe jest odpowiednie zarządzanie produkcją (ważna jest nie tylko kolejność procesów, ale też odpowiednie spięcie ich w czasie oraz prowadzenie zgodnie z normami). System ERP z modułem odpowiedzialnym za ten zakres pracy skutecznie wspomaga ten dział m.in. poprzez kontrolę stanów półproduktów, kontrolę pracy linii produkcyjnych oraz dostosowywanie możliwości wytwórczych firmy do spływających zamówień.

BI enova365 pozwala na samodzielne budowanie wykresów w oparciu o gromadzone w systemie dane oraz monitorowanie wybranych parametrów produkcyjnych.

Dbałość o kontrolę jakości

Dokładne dane, jakich dostarcza system ERP o procesie wytwórczym, pozwalają zoptymalizować działania w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów w trakcie wytwarzania produktu. Z oprogramowaniem ERP masz pewność, że łańcuch produkcji będzie spełniał wszystkie wymagania, a gotowy towar najwyższe normy jakości.

Skutecznie procesy logistyczne

Dzięki funkcjom dostępnym w modułach produkcyjnych i magazynowych, system ERP wspiera zarówno logistykę materiałową, jak i zarządzanie zamówieniami końcowymi dla klientów i kontrahentów. Umożliwia to np. sprawną kontrolę dat ważności półproduktów czy np. ich ilość, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko, że brak jakiegoś składnika wstrzyma lub opóźni realizację zamówienia.

Sprzedaż gotowych produktów (w tym handel internetowy)

Branża kosmetyczna często nie tylko tworzy, ale również sprzedaje swoje produkty klientom końcowym. ERP usprawnia zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i sprzedaż online, między innymi dlatego, że umożliwia integracje z najpopularniejszymi platformami sprzedażowymi. Dzięki temu raz dodane oferty synchronizują się we wszystkich kanałach – w sklepach internetowych i platformach sprzedażowych – a obsługa zamówień odbywa się przy pomocy kilku kliknięć. 

Czytaj także: Integracja programu Baselinker i systemu enova365 – jak to działa? 

Przepływ informacji w firmie

Przepływ informacji wewnątrz organizacyjnych struktur Twojego biznesu jest często kluczowy dla szybkich decyzji biznesowych oraz usprawniania istniejących procesów. Dzięki systemowi ERP każdy z pracowników (w zależności od poziomu dostępu) ma wgląd w komplet danych dotyczących pracy swojego działu, a kadra managerska może na bieżąco monitorować działania pracowników oraz sytuację firmy. System może także usprawnić realizację zadań, w których konieczne jest przekazywanie dokumentów lub informacji między pracownikami oraz dbać o ich terminową realizację m.in. dzięki systemowi informowania pracowników o ustawionych deadline’ach. Jak usprawnić przepływ informacji i przebieg procesów w firmie wyjaśnia Miłosz Papla, zastępca kierownika projektu Workflow w firmie Soneta.

Poza wymienionymi aspektami ERP wspiera też procesy, które spotkamy nie tylko w branży kosmetycznej, ale też każdym innym typie przedsiębiorstwa. Sprawne prowadzenie rachunkowości, automatyzacja pracy księgowych, szybki przepływ umów, faktur czy wniosków urlopowych, to tylko kilka z obszarów, które oprogramowanie pomaga zoptymalizować. Jakie moduły systemu ERP odpowiadają za powyższe funkcjonalności? Sprawdźmy!

Jak system enova365 wspiera firmy kosmetyczne?

W skład wspomnianego już systemu enova365 wchodzi szereg modułów dedykowanych do pracy poszczególnych działów, przykładowo:

  • Produkcja odpowiada za procesy produkcyjne – pilnuje, aby wytwarzany przez Ciebie towar spełniał normy, był wysokiej jakości, a każde zamówienie trafiało do klienta na czas;
  • Księgowość pozwala rozliczać kwestie podatkowe w firmie, generować niezbędne deklaracje, czy też sprawować pieczę nad zakupami;
  • Kadry Płace to rozbudowane narzędzie do zarządzania pracownikami, w którego skład wchodzą funkcje dedykowane nie tylko aktualnym członkom zespołu, ale również sekcje odpowiedzialne za rekrutację nowych specjalistów;
  • Handel i magazyn to moduł niezbędny do zarządzania magazynem gotowych produktów, jak i późniejszą ich sprzedażą. 
  • E-Sklep Konektor enova365 pozwala obsługiwać zamówienia ze sklepu internetowego oraz platform sprzedażowych bezpośrednio w systemie ERP enova365. 

System enova365 to doskonałe rozwiązanie dla firm działających w branży kosmetycznej. Zapewnia szereg funkcji niezbędnych do zarządzania całością biznesu – od logistyki materiałowej, poprzez produkcję, sprzedaż gotowych produktów i rozliczanie kwestii podatkowych. Umożliwia również automatyzację wielu procesów wewnętrznych, a także szczegółową analizę pozwalającą zachować pełną kontrolę nad kierunkami rozwoju firmy.

Jeśli system enova365 wydaje się idealnym rozwiązaniem dla Twojej firmy, zamów już dziś darmową, niezobowiązującą konsultację, w czasie której pokażemy Ci, jakie zalety przyniesie Ci jego wdrożenie.

testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365