Polski Ład 2.0. już w systemie enova365

Z enova365 jesteś gotów na wszystkie zmiany w przepisach. Wraz z dniem 20 czerwca do systemu wprowadzone zostały założenia Polskiego Ładu 2.0. - sprawdź i przygotuj się na lipcowe zmiany w prawie.

Polski Ład 2.0. już w systemie enova365

Rozwiązania ustawowe, które wprowadza Polski Ład 2.0., znalazły się w enova365 już kilka dni po jej opublikowaniu. Dzięki temu już 20 czerwca enova365 jest zgodna z Polskim Ładem 2.0.

Rozpoczynające się lato będzie gorące nie tylko w kontekście pogodowym. Intensywna praca czeka również działy księgowości, którym niezmiennego wsparcia udziela enova365 – system ERP zawsze zgodny z przepisami.

Co warto wiedzieć:

  • 12 maja 2022 r. Sejm przyjął ustawę Polski Ład 2.0
  • 14 czerwca 2022 Prezydent podpisał nowelizację ustawy
  • 20 czerwca enova365 wprowadza zmiany związane z Polskim Ładem 2.0 do oprogramowania
  • 1 lipca zaczną obowiązywać niektóre zmienione przepisy podatkowej części Polskiego Ładu

Założenia zmian w ustawie

W minionym tygodniu podpisane przez Prezydenta RP oraz opublikowane w Dzienniku Ustaw zostały nowe regulacje, które zmieniły dotychczasowy kształt tzw. Polskiego Ładu. W efekcie nowy system podatkowy, wdrożony do polskiego prawa wraz z początkiem bieżącego roku, zyska swój nowy kształt już od 1 lipca.

Korekcja obejmuje przede wszystkim ustawę o PIT: obniżenie stawki tego podatku za 2022 rok z poziomu 17 do 12 proc. Zmiana wprowadza tym samym nowe zasady naliczania zaliczek podatkowych.

W ramach Polskiego Ładu 2.0. zlikwidowana została również ulga dla klasy średniej, której stosowanie stanowiło jeden z najbardziej palących tematów w początkach bieżącego roku. Ustawa zakłada również objęcie kwotą wolną od podatku zleceniobiorców. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, zainteresowani mogą z niej korzystać od stycznia 2023.

Pozostawiono wprowadzoną w styczniu kwotę wolną od podatku dla pracowników: 30 000 zł. Jednocześnie jednak, z uwagi na zmianę wysokości wymienionej powyżej stawki podatkowej do 12 proc., zmianie ulegnie kwota zmniejszająca podatek do 3 600 zł. W efekcie u pracowników wynosić będzie 300 zł.

To jedynie podstawowe zmiany, ujęte w ramach szczegółowej, 26-stronicowej ustawy. Jej dokładny tekst jest dostępny na stronach Dziennika Ustaw.

Jak enova365 wprowadza Polski Ład 2.0?

Rozwiązania, wprowadzane przez ustawę o Polskim Ładzie 2.0., znalazły się w enova365 już kilka dni po jej opublikowaniu. Aktualizacja z dnia 20 czerwca, uruchamiająca wersję 2204.3.5, pomaga klientom końcowym już teraz przygotować się na nowy stan prawny.

W jaki sposób enova365 tak szybko wprowadziła Polski Ład 2.0? Warto wiedzieć, że na zespół produkcji oprogramowania enova365 składają się nie tylko programiści, ale przede wszystkim osoby, które analizują przepisy ważne dla działów kadr, płac i ogólnie przedsiębiorców. W zespole enova365 na każdego specjalistę technicznego przypada czterech specjalistów merytorycznych. To dlatego producent oprogramowania może tak szybko reagować na zmiany w przepisach.

W ramach nowej wersji oprogramowania enova365 są dostępne mechanizmy obsługujące nowe przepisy w modułach Kadry Płace oraz Księgowość.

Od teraz enova365 uwzględnia:

– Zzmianę stawki podatku dochodowego z 17% do 12%

– ulgę podatkową na poziomie 3600 PLN

– wycofanie możliwości stosowania ulgi na klasę średnią

– możliwość odliczenia składki zdrowotnej do wysokości 8700 PLN rocznie od podstawy opodatkowania

– zmiany związane z wysyłką deklaracji PFRON

Przypominamy, że zgodnie z warunkami gwarancji dla wszystkich klientów posiadających aktualną gwarancję, nowe wersje systemu enova365 można pobrać na stronie internetowej enova.pl bez dodatkowych opłat.

Jak naliczać wynagrodzenia zgodne z Polskim Ładem 2.0?

Eksperci z enova365, Joanna Walentek – project manager modułu Kadry Płace i HR enova365 oraz Konrad Spryńca – kierownik zespołu ds. działań z rynkiem, przygotowali szkolenie z naliczania wynagrodzeń zgodnie z Polskim Ładem 2.0. Szkolenie jest polecane nie tylko użytkownikom enova365, ale wszystkim specjalistom ds. kadr i płac:

Prezentacja z warsztatów „Jak obliczyć wynagrodzenie po 1 lipca” jest dostępna dla subskrybentów newslettera enova365>

Joanna Walentek i Konrad Spryńca
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365