Praca zdalna 2024: jaką przyszłość ma praca zdalna i hybrydowa? Wady i zalety dla pracodawcy

Praca zdalna 2024: jaką przyszłość ma praca zdalna i hybrydowa? Wady i zalety dla pracodawcy

Jak się kształtuje przyszłość pracy zdalnej i hybrydowej? Czy taka praca stanie się normą, a może pracodawcy powinni przygotować pracowników na masowy powrót do biur? Poznaj wady i zalety pracy hybrydowej dla pracodawcy i dowiedz się, jakie wyzwania stoją przed nimi w związku z takim modelem pracy. 

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

 • Praca zdalna zyskała na popularności w Polsce w czasie pandemii, z większością organizacji i pracowników wyrażających preferencję dla modelu hybrydowego.
 • Elastyczność, zwiększenie zadowolenia pracowników, oszczędności oraz atrakcyjność dla nowych talentów to główne zalety pracy hybrydowej dla pracodawców.
 • Zarządzanie zespołami zdalnymi, bezpieczeństwo danych, utrzymanie kultury organizacyjnej i wpływ na zdrowie psychiczne pracowników to kluczowe wyzwania pracy zdalnej.
 • Mimo preferencji pracowników dla pracy zdalnej, przewiduje się trend powrotu do pracy stacjonarnej, choć całkowity powrót wydaje się niemożliwy.
 • Firmy muszą dostosować się do pracy zdalnej/hybrydowej przez zapewnienie narzędzi, ustalenie zasad i włączenie pracowników w proces adaptacji.

Praca zdalna i hybrydowa w 2024 roku – przegląd statystyk

Praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem w Polsce w czasie pandemii COVID-19, która wymusiła zamknięcie wielu miejsc pracy. Według raportu Deloitte z listopada 2022 roku, 73% polskich organizacji wprowadziło jasne zasady dotyczące pracy zdalnej lub hybrydowej, a 46% pracowników deklarowało, że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany pracodawcy.

Z kolei, analiza  Accenture ukazuje, że 83% pracowników preferuje hybrydowy model pracy, a aż 87% z nich zdecydowałoby się na elastyczne formy zatrudnienia, gdyby miała taki wybór. 

Z raportu Pracuj.pl wynika, że w październiku 2022 roku 28% badanych Polaków pracowało zdalnie lub hybrydowo, a aż 86% Polaków zatrudnionych w formie zdalnej lub hybrydowej wyraziło zamiar kontynuowania tego modelu pracy w przyszłości. Te wyniki potwierdzają, że pracownicy coraz częściej kierują się ku pracodawcom, którzy oferują opcje pracy zdalnej.

Jednocześnie widać też trend powrotu pracowników do biur. Według badania Pracuj.pl, o 6 pkt. proc. wzrosła liczba pracowników deklarujących pracę stacjonarną w 2022 roku w porównaniu do roku 2021.

Zalety pracy zdalnej i hybrydowej dla pracodawców

Za co pracodawcy cenią sobie pracę hybrydową? Oto głównie powody: 

1. Elastyczność

Praca hybrydowa zapewnia pracownikom większą elastyczność w organizowaniu swojego czasu pracy. Ta swoboda może znacząco przyczynić się do zwiększenia ich produktywności, ponieważ umożliwia dostosowanie harmonogramu do indywidualnego rytmu życia.

2. Ogólne zadowolenie pracowników

Pracownicy cenią sobie możliwość pracy hybrydowej, co przekłada się na ich ogólne zadowolenie z warunków zatrudnienia. Ten aspekt może być kluczowy dla utrzymania zaangażowania pracowników oraz budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy.

3. Oszczędność

Praca zdalna w ramach modelu hybrydowego umożliwia firmom optymalizację kosztów związanych z wynajmem przestrzeni biurowej. Firmy nie potrzebują dużej przestrzeni operacyjnej w biurowcach, a to duża oszczędność na wynajmie. 

4. Atrakcyjność dla potencjalnych pracowników

Możliwość pracy zdalnej przyciąga potencjalnych pracowników. Ta opcja staje się coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze pracodawcy przez kandydatów. Firmy, które oferują elastyczne modele pracy są postrzegane jako nowoczesne i propracownicze, co może przyczynić się do przyciągania i zatrzymywania utalentowanych profesjonalistów.

Wyzwania i wady pracy zdalnej dla pracodawców

W kontekście pracy zdalnej pracodawcy muszą zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. Pierwszym z tych wyzwań jest efektywne zarządzanie zespołami pracowników pracujących na odległość. To może być utrudnione przez ograniczoną komunikację oraz trudności w monitorowaniu postępów. 

Drugim aspektem są kwestie związane z bezpieczeństwem, takie jak zabezpieczanie danych i kontrola dostępu do systemów firmowych dla pracowników pracujących zdalnie. Dodatkowo, istotnym wyzwaniem jest utrzymanie kultury organizacyjnej, szczególnie w kontekście braku codziennych interakcji. To z kolei może prowadzić do osłabienia wspólnoty oraz utrudnić integrację nowych pracowników. 

Przyszłe trendy w pracy zdalnej i hybrydowej

Biorąc pod uwagę, że pracownicy cenią możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, całkowity powrót do biur w wielu branżach wydaje się niemożliwy.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pracodawcy nie są już tak optymistycznie nastawieni do pracy zdalnej, jak przed 2-3 laty.  W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym przez firmę doradczą i audytorską KPMG pytano prezesów przedsiębiorstw z różnych zakątków świata o ich przewidywania dotyczące przyszłości pracy zdalnej. Według tej analizy, aż 64% spośród ponad 1300 respondentów prognozuje całkowity powrót do modelu pracy stacjonarnej do roku 2026. Jedynie 7% prezesów sądzi, że praca w pełni zdalna stanie się powszechną normą.

Wydaje się jednak, że raczej nie wrócimy już do standardowego modelu pracy sprzed pandemii, charakteryzującego się codzienną  pracą w biurze. Wynika to głównie z oporu pracowników przed pełnym powrotem do biur. Wiąże się to też z tym, że znowelizowany niedawno Kodeks Pracy, daje każdemu pracownikowi prawo do 24 dni zdalnej pracy w ciągu roku, o ile na jego stanowisku taka praca jest możliwa (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Praca zdalna 2023 – zmiany w Kodeksie Pracy). Na pewno jednak pracodawcy będą chcieli dążyć do modelu pracy hybrydowej, gdzie pracownik częściowo pracuje z domu, a częściowo z biura. 

Adaptacja firm do modelu pracy zdalnej/hybrydowej

Z raportu Deloitte wynika, że aż 37% badanych pracowników nie otrzymuje od pracodawcy wsparcia przy pracy zdalnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprzęt IT, oprogramowanie, szkolenia i inne zasoby, które pomagają im efektywnie pracować z domu.

Badania wskazują, że w przypadku pracy hybrydowej, jedną z najgorszych praktyk w firmach jest brak ustanowienia zasad takiej pracy.

Jak wskazują badania Deloitte: ,,ich brak jest postrzegany jako brak pomysłu, pracownicy nie mają powodów, by pojawiać się biurze i są bardziej skłonni do odejścia z organizacji w przypadku zwiększenia wymogu obecności w biurze. W organizacjach, gdzie brak jest zasad pracy hybrydowej, gorzej również oceniana jest efektywność zespołu”.

Rekomenduje się, żeby w ustaleniu zasad dotyczących pracy zdalnej  brali udział sami pracownicy. Włączenie pracowników do tego procesu może przyczynić się do lepszego zrozumienia ich potrzeb, preferencji i wyzwań związanych z pracą zdalną.

Dodatkowo warto ustalić konkretne rodzaje zadań, które realizuje się w domu i w biurze. Jak wskazują badania, biuro powinno być miejscem wdrażania nowych pracowników, kreatywnych spotkań czy integrowania się zespołów. W domu łatwiej zaś pracować nad zadaniami, które wymagają skupienia (praca analityczna, pisanie raportów, artykułów, itd.), ponieważ można dostosować otoczenie do własnych preferencji, eliminując potencjalne zakłócenia związane z otoczeniem biurowym czy hałasem.

Dowiedz się więcej o narzędziu, wspierającym pracę zdalną od enova365. Wojciech Smagło, współtwórca modułu Praca hybrydowa wyjaśnia, jak może wyglądać praca przy pomocy tego narzędzia

Narzędzia wspierające pracę zdalną

Praca zdalna wymaga różnorodnych narzędzi, które będą wspierać efektywne funkcjonowanie firmy w tym modelu. Oto kilka popularnych narzędzi wspierających pracę zdalną:

 • Komunikatory i platformy do wideokonferencji, które umożliwiają komunikację w czasie rzeczywistym, wideokonferencje i wymianę plików, np. Microsoft Teams, Slack, Zoom, Skype, GoogleMeet;
 • Narzędzia do zarządzania zadaniami, które pomagają w organizacji zadań, śledzeniu postępów projektów i przydzielaniu obowiązków w zespole, np. moduł Praca hybrydowa enova365;
 • Platformy do wspólnej pracy nad dokumentami, które umożliwiają wspólną edycję dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji w czasie rzeczywistym, np. Google Workspace, Microsoft 365;
 • Narzędzia do monitorowania czasu pracy, które pomagają w śledzeniu czasu przeznaczonego na konkretne zadania i ocenie efektywności pracy – tu również pomocny jest moduł Praca hybrydowa enova365; 

Czytaj także: Sprzedaż i obsługa zleceń serwisowych – jak wygląda hybrydowy system pracy w terenie

 • Narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa IT, które zapewniają bezpieczne połączenia zdalne i ochronę przed zagrożeniami internetowymi, np. VPN czy programy antywirusowe;
 • Platformy do dzielonego przechowywania plików, które umożliwiają łatwe przechowywanie, udostępnianie i synchronizowanie plików, np. Google Drive, Dropbox, OneDrive;
 • Narzędzia do zarządzania hasłami, które ułatwiają bezpieczne przechowywanie i zarządzanie hasłami, np. LastPass, 1Password:

Praca zdalna i hybrydowa – wyzwania dla pracodawcy

Praca zdalna stwarza również wyzwania, takie jak utrzymanie komunikacji i współpracy w zespołach, zachowanie zdrowia psychicznego czy dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. 

Pracodawcy powinni skupić się na opracowywaniu skutecznych strategii, które umożliwią efektywne zarządzanie pracownikami zdalnymi, dbanie o bezpieczeństwo danych oraz utrzymanie silnej kultury organizacyjnej, nawet w warunkach pracy na odległość.

Aby skutecznie dostosować swoją firmę do pracy zdalnej lub hybrydowej oraz zwiększyć efektywność zarządzania, wprowadź w firmie system ERP. Wypróbuj bezpłatne demo enova365 przez 14 dni, aby sprawdzić  jak moduł Praca hybrydowa może usprawnić zarządzanie pracownikami, pracującymi zdalnie lub hybrydowo. Zapisz się również na prezentację, podczas której dowiesz się, jakie konkretnie korzyści przyniesie wprowadzenie enova365 w Twojej firmie.

Bibliografia:

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365