AI w księgowości i 5 innych trendów w branży księgowej 

AI w księgowości i 5 innych trendów w branży księgowej 

Co czeka branżę księgowości i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w 2024 roku i później? Do czego stosowana jest AI w księgowości? Żeby dostarczyć Ci odpowiedzi na te pytania, zebrałam wyniki badań prowadzonych wśród księgowych i biur rachunkowych, w których opowiadają oni o obecnej sytuacji w firmach i o swoich oczekiwaniach. Pozwoliło mi to zidentyfikować 6 następujących trendów. 

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

 • Księgowi na całym świecie uważają, że AI zrewolucjonizuje usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i większość z nich jest zaintrygowana tematem. Na razie jednak odsetek osób, które nie korzystają z narzędzi AI jej znacznie wyższy niż procent pracowników, który deklaruje jej wykorzystanie.
 • Po okresie, kiedy wiele biur rachunkowych pracowało zdalnie w pełnym wymiarze, obecnie dominującym trendem jest praca hybrydowa. 
 • RPA jest szeroko wykorzystywana przez księgowych i ten trend będzie się umacniał. Coraz więcej procesów w biurach rachunkowych będzie przebiegać automatycznie.
 • Rosnąca liczba biur rachunkowych będzie przechodzić na elektroniczny obieg dokumentów. Trend ten się umocni wraz z wejściem w życie obowiązku wystawiania faktur w KSeF. 
 • Nieustannie rośnie i będzie rosła popularność chmury obliczeniowej. W coraz większym stopniu będą ją wykorzystywać także biura rachunkowe.
 • Rosnąca cyberprzestępczość wymusi rosnące inwestycje biur rachunkowych w cyberbezpieczeństwo.

1. Sztuczna inteligencja (z)rewolucjonizuje księgowość

Według raportu „The state of AI in accounting report 2024”, przygotowanego przez firmę Karbon księgowi na całym świecie oczekują, że sztuczna inteligencja zmieni ich branżę. Większość z nich uważa, że będzie to zmiana bardzo znacząca. Jednak, podczas gdy 82% ankietowanych księgowych jest zaintrygowanych tematem sztucznej inteligencji, tylko 25% w nią inwestuje.

Moim zdaniem, najciekawszą informacją zawartą w raporcie, są dane o tym, do czego sztuczna inteligencja w księgowości jest obecnie wykorzystywana. Na razie odsetek osób, które w ogóle z niej nie korzystają (22%) jest większy niż osób, które wykorzystują ją do usprawnienia konkretnych procesów. Na przykład do prognozowania i analiz – 11%, wsparcia klienta – 10%, czy przygotowania zeznań podatkowych lub audytu (6%).

Według raportu, spośród księgowych, którzy wykorzystują w pracy AI, najwięcej, bo aż 59% jest takich, którzy korzystają z niej do usprawnienia komunikacji z klientami. Popularne zastosowania to na przykład:

 • pisanie treści e-maili, wspomagane przez chatGPT,
 • transkrypcja rozmów telefonicznych lub spotkań z klientami, przy pomocy aplikacji AI, służących do robienia notatek,
 • formułowanie ofert, kierowanych do klientów, również przy pomocy chatGPT.

Inne popularne zastosowanie sztucznej inteligencji w księgowości to korzystanie z niej w celu znalezienia potrzebnych do pracy informacji. Na taki sposób jej wykorzystania wskazuje 31% spośród tych respondentów, którzy na co dzień korzystają z narzędzi sztucznej inteligencji. Jednocześnie 36% osób, które deklarują, że wykorzystują AI w pracy, przy jej pomocy automatyzują przebieg procesów.

Jakie są inne ważne wnioski z raportu?

 • Sposób, w jaki postrzegana jest sztuczna inteligencja w księgowości zależy od roli, jaką konkretna osoba spełnia w firmie. Właściciele, partnerzy i menedżerowie widzą w niej szansę i chcą ją wdrażać, podczas gdy szeregowi pracownicy są bardziej sceptyczni.
 • Większość księgowych nie martwi się, że mogliby zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję, ale zastanawiają się, w jaki sposób AI zmieni ich pracę.
 • Księgowi obawiają się, że AI wyeliminuje „ludzki” element z ich relacji z klientami, obawiają się też o ochronę danych osobowych i różne kwestie etyczne.
 • Jednym z czynników, który przemawia za zastosowaniem AI w księgowości jest fakt, że młodzi księgowi chcą korzystać z nowoczesnych technologii, dlatego uważa się, że ich wdrożenie w firmie przyciągnie młode talenty.
 • Biura rachunkowe uważają, że wykorzystanie AI jest kluczem do nowoczesnej strategii biznesowej i przewagi konkurencyjnej. Słowem, jej zastosowanie może przynieść znaczące korzyści. Są przekonani, że firma, która wdroży nowoczesne narzędzia dla księgowych, w tym rozwiązania AI będzie pracować wydajniej. Z drugiej strony, firmy, które spóźnią się z wdrożeniem AI w księgowości, zostaną w tyle.

2. Praca zdalna w księgowości nadal będzie normą

Rozkwit pracy zdalnej, przyspieszony pandemią COVID-19, zrewolucjonizował liczne branże, w tym księgowość. W okresie pandemii praca była zdalna niemal w pełnym wymiarze. Obecnie księgowi częściowo wracają do biur, jednak rzadko pracują w 100% stacjonarnie. Potwierdzają to ogólnoświatowe badania. 

Według statystyk McKinsey odsetek pracowników, pracujących w biurach jest nadal 30% niższy niż przed pandemią. Popularność zyskała natomiast praca hybrydowa i tak prawdopodobnie już zostanie.

Ten trend zmienił dynamikę i sposób pracy także w biurach rachunkowych. Przede wszystkim, środowisko pracy księgowych jest bardziej elastyczne, bo mogą oni wykonywać swoje obowiązki zdalnie, z dowolnego miejsca. Żeby to było możliwe firmy muszą inwestować w narzędzia księgowe, które taką pracę umożliwiają, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo danych. Dlatego biura rachunkowe coraz częściej wykorzystują rozwiązania chmurowe, narzędzia do zdalnej komunikacji oraz stawiają czoła wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem.

Obecność tego trendu potwierdza także Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. 

„Ogromna zmiana, jaką można obecnie zaobserwować na rynku księgowości, stała się możliwa między innymi dzięki udostępnieniu księgowym i biurom rachunkowym możliwości korzystania z programów księgowych na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Wcześniej było to możliwe tylko na komputerze stacjonarnie zainstalowanym w biurze, a zatem wykonywanie obowiązków poza biurem księgowym stawało się niemożliwe. Dziś wszystko wygląda o wiele prościej. Przedsiębiorca przesyła swojemu księgowemu dokumenty do rozliczenia w formie elektronicznej, a ten w dowolnym miejscu z dostępem do sieci może odpowiednio je opracować.”

Pobierz ebooka enova365

3. Automatyzacja pracy dzięki RPA

Pracą w biurze rachunkowym w dużym stopniu rządzą rutynowe procesy i określone sekwencje działań. Żeby je usprawnić, nowoczesne narzędzia dla księgowych w coraz większym stopniu wykorzystują RPA, czyli robotic process automation. W efekcie coraz więcej rutynowych zadań zamiast manualnie przebiega obecnie automatycznie.  

RPA jest obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Do końca 2022 r. programy, które wykorzystują tę technologię wdrożyło aż 85% dużych firm na całym świecie. W mniejszych firmach ten odsetek jest mniejszy, jednak rozwiązania RPA wykorzystują także narzędzia księgowe dla małych firm lub biur rachunkowych.

Wraz z wykorzystaniem RPA coraz mniej czasochłonne będzie więc z punktu widzenia biur rachunkowych generowanie sprawozdań finansowych, deklaracji, rozliczanie wynagrodzeń, przetwarzanie faktur, uzgadnianie kont bankowych, wprowadzanie danych do systemu, zarządzanie płatnościami, identyfikowanie ryzyka finansowego i wiele innych. 

Czytaj także: Automatyzacja procesów w biurze rachunkowym – poznaj 9 obszarów, które zmienia robotyzacja

4. Automatyzacja obiegu dokumentów

Z badania „2024 State of Workflow Automation” przeprowadzonego wśród amerykańskich biur rachunkowych, wynika, że otrzymywanie dokumentów i informacji od klientów było dla nich w 2023 r. największym wyzwaniem (dla porównania, w 2022 r. były nim pracochłonne, manualne czynności). Jednak, o ile duża liczba manualnych zadań to wyzwanie, któremu biura rachunkowe mogą łatwo sprostać, wykorzystując oprogramowanie księgowe z RPA, o tyle wyzwania związane z obiegiem dokumentów wymagają innych rozwiązań.

Trend automatyzacji obiegu dokumentów w biurach rachunkowych się umacnia. Prawie 60% ankietowanych w czasie badania amerykańskich biur rachunkowych podejmuje działania w celu usprawnienia przepływu dokumentów w firmie. Te działania obejmują, przede wszystkim, zaprojektowanie procesów (68%), zakup oprogramowania, które usprawnia przepływ dokumentów (55%) oraz szkolenia pracowników (29%).

Automatyzacja obiegu dokumentów w biurach rachunkowych w Polsce także będzie coraz bardziej powszechna. Szczególnie w świetle planowanego wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur w KSeF. 

W jaki sposób umożliwia automatyzację obiegu dokumentów w biurze rachunkowym dobry program dla biura rachunkowego wyjaśnia ten artykuł: EOD – must have dla każdego biura rachunkowego.

5. Przejście na chmurę obliczeniową

Dostępne statystyki potwierdzają, że popularność chmury obliczeniowej nieustannie rośnie – nie tylko w branży biur rachunkowych. Według najnowszych analiz PMR, wydatki na chmurę w 2023 r. w Polsce ponownie osiągnęły rekordowy poziom, rosnąc rok do roku nominalnie o 1 mld zł. Całkowita wartość rynku chmury obliczeniowej w Polsce w 2023 r. wyniosła 3,9 mld zł. Co oznacza wzrost o 34% rok do roku. Potencjał dalszego wzrostu w kolejnych latach pozostaje wyraźny. Prognozy PMR na 2024 r. pokazują, że rynek chmury ma rosnąć do 4,8 mld zł w 2024 r., a w 2029 r. zbliżyć się do poziomu 13 mld zł. 

Podsumowując, nowoczesna księgowość będzie w wielu wypadkach obejmowała zastosowanie programów księgowych w chmurze. Zalety i wady korzystania z programów dla biur rachunkowych w chmurze dobrze wyjaśnia ten artykuł: SaaS – wszystko, co powinni wiedzieć księgowi.

6. Cyberprzestępczość i zagrożenia cyfrowe wymuszą inwestycje w cyberbezpieczeństwo

Trendem, na który firmy, w tym biura rachunkowe, powinny się przygotować jest rosnąca cyberprzestępczość. Rozwój technologii sprawia, że te ataki są coraz bardziej wyrafinowane, co utrudnia użytkownikom ich zidentyfikowanie i uniknięcie. Z tego powodu, można się spodziewać coraz bardziej zaawansowanych działań w tym obszarze. Jakie to mogą być działania dowiesz się z artykułu: Ochrona danych i cyberbezpieczeństwo w biurach rachunkowych – najlepsze praktyki 

Przygotuj się na przyszłość AI w księgowości i nie tylko

Wiesz już, jak rozwija się AI w księgowości. Znasz już trendy na 2024 rok i kolejne lata w branży księgowości, więc teraz pora na odpowiednie przygotowania. Po pierwsze sprawdź poziom zaawansowania Twojej firmy w wymienionych obszarach. Jakość procesów, oprogramowania i poziom wiedzy Twojego zespołu zdecyduje o tym, jakie działania warto podjąć. 

Jeżeli nie wykorzystujesz jeszcze nowoczesnych narzędzi, które usprawniają pracę w biurze rachunkowym, warto już dziś umówić się na spotkanie z producentami oprogramowania enova365. System zawiera pełen zakres funkcji, które pomogą zyskać przewagę na rynku usług księgowych.

Bibliografia:

 • https://karbonhq.com/resources/state-of-ai-accounting-report-2024/
 • https://financial-cents.com/resources/articles/2024-report-state-of-accounting-workflow-automation/
 • https://skwp.pl/aktualnosc/praca-zdalna-w-ksiegowosci-jak-ja-dobrze-zorganizowac/
 • https://www.mckinsey.com/mgi/our-research/empty-spaces-and-hybrid-places-chapter-1
 • https://www.strategicmarketresearch.com/blogs/robotic-process-automation-statistics#:~:text=Top%20RPA%20Statistics,growing%20at%20a%2027%25%20CAGR
 • https://www.pmrmarketexperts.com/wiadomosci/wartosc-polskiego-rynku-chmury-obliczeniowej-w-2023-r-wzrosla-o-1-mld-zl-wzrosla/

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365