Jak prowadzić biznes z użyciem systemu ERP?

Prowadzenie nowoczesnego biznesu to setki obowiązków i nieustanna presja dostępności. Drogą do usprawnienia pracy jest korzystanie z systemów klasy ERP.

Jak prowadzić biznes z użyciem systemu ERP?

Dowolne godziny pracy, pełna elastyczność, brak szefa nad głową i możliwość pracowania z każdego miejsca na świecie – korzyści prowadzenia biznesu online jest bardzo wiele. Jednak nie jest to wyłącznie sielanka. Mając tego typu firmę, trzeba być nieustannie dostępnym i kontrolować zamówienia, moderować kontakt z klientami, delegować zadania. Jak to zrobić? Pomoże Ci w tym użycie systemu ERP. Sprawdź, jak.

Podstawowym narzędziem pracy każdej osoby, która prowadzi biznes online, jest komputer. Jednak nikt nie nosi go ciągle przy sobie, a sytuacje awaryjne zdarzają się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Wtedy wiele osób sięga po smartfona. To świetne narzędzie o wielu możliwościach, ale przeglądanie na nim maila, arkuszy kalkulacyjnych i różnych programów do zarządzania nie jest wygodne. Łatwo się pogubić i popełnić pomyłkę. Na szczęście zarządzanie biznesem online nie musi tak wyglądać. Pod warunkiem, że wdrożysz system ERP.

Czym jest system ERP?

System ERP to specjalne oprogramowanie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes na dużą skalę.

Za pomocą tego narzędzia:

  • zgromadzisz wszystkie informacje związane z zasobami firmy w jednym miejscu,
  • uporządkujesz wszystkie dane i będziesz je przechowywać w należyty sposób,
  • zapewnisz odpowiednim osobom dostęp do niezbędnych informacji.

Korzystanie z systemu ERP znacząco poprawi funkcjonowanie całej firmy, co wpłynie nie tylko na efektywność pracowników, ale także na zyski.

Dla małych biznesów szczególnie rekomendowane są elastyczne programy ERP, takie jak np. wersja multi enova 365. To hybrydowy system, który umożliwia korzystanie z jego funkcji zarówno w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem komputera, jak i w wersji mobilnej, np. na tablecie czy smartfonie.

Interfejs programu został tak przygotowany, aby można było swobodnie zarządzać firmą i mieć dostęp do pełnej bazy danych z dowolnego urządzenia o każdej porze dnia i nocy.

Jakie funkcje systemu są przydatne w biznesie online?

Uważasz, że program ERP jest przeznaczony wyłącznie dla dużych firm i boisz się zainwestować? Błąd! To rozwiązanie świetnie sprawdza się także w małych biznesach. W każdej – nawet niewielkiej firmie – trzeba korzystać z kilku różnych systemów, np. do księgowości, zarządzania kontaktami z klientami i kontrahentami czy planowania reklamy. W związku z tym ilość danych, które należy wprowadzić do odpowiednich formularzy, może być przytłaczająca! Jeśli zdecydujesz się na wdrożenie profesjonalnego systemu ERP, już tak nie będzie.

Warto jednak wspomnieć, że oprogramowanie do zarządzania firmą jest zwykle bardzo zaawansowane, przez co może zaskakiwać ilością dostępnych funkcji. Na szczęście nie trzeba korzystać ze wszystkich naraz. W enova365 istnieje możliwość wybrania tylko takich modułów, które są potrzebne do wykonywania obowiązków. Ułatwia to znacząco naukę i obsługę programu.

Najbardziej przydatne komponenty systemu ERP

Wśród najbardziej rekomendowanych funkcji systemu ERP wymienia się:

  • moduł „praca hybrydowa” – prowadząc firmę online, często zatrudnia się pracowników na odległość. Zarządzanie rozproszonym zespołem może przysporzyć wiele trudności. To właśnie dlatego powstał taki moduł. W jego ramach udostępnisz pracownikom mobilne narzędzia pracy, będziesz mógł zarządzać ich czasem pracy oraz kontrolować budżet i terminy realizacji projektów. Na tym rozwiązaniu zyskają również członkowie Twojego zespołu! Dzięki systemowi ERP z modułem „praca hybrydowa” będą mogli oni swobodnie zgłaszać wnioski kadrowe online. Do tego zyskasz przejrzystość zadań i procesów oraz pełny porządek w bazach danych;
  • chmurę obliczeniową – za pomocą tej funkcji przeniesiesz wszystkie zasoby lub ich część na zewnętrzne serwery. Tym samym zyskasz nie tylko swobodny dostęp do swoich danych z dowolnego urządzenia na całym świecie, ale także wysokie poczucie bezpieczeństwa. W chmurze można przechowywać oryginalne pliki i kopie zapasowe, zatem nie musisz obawiać się, że stracisz swoje informacje. Zaletą tego rozwiązania jest również regularne aktualizowanie oprogramowania ERP. Możesz więc mieć pewność, że pracujesz zawsze na najnowszej wersji systemu zgodnej z aktualnymi przepisami prawa. Niewątpliwą korzyścią dla małych biznesów online są również niskie koszty wdrożenia systemu ERP w chmurze. Płaci się jedynie comiesięczny abonament – nie ma konieczności wykupywania licencji na cały program. Z pewnością ucieszy to początkujących przedsiębiorców.

Warto jednak pamiętać, że potrzeby klientów nieustannie się zmieniają. Twoja firma z czasem może się bardzo rozwinąć, przez co dotychczasowe funkcje przestaną być wystarczające. Wtedy będziesz mógł rozszerzać zakres programu ERP o dodatkowe moduły takie jak, np. HR, księgowość, projekty, Workflow czy delegacje. Dzięki temu powoli zbudujesz system dopasowany w 100% do potrzeb Twojej firmy.

Kto skorzysta na wdrożeniu systemu ERP w biznesie online?

Wdrożenie zaawansowanego programu ERP w firmie kosztuje nie tylko pieniądze, ale także czas. Do tego trzeba nauczyć się go obsługiwać i przenieść wszystkie dane z dotychczasowych systemów. Zatem, czy warto decydować się na system ERP? Odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak. Skorzysta na tym szerokie grono osób, m.in.:

  • właściciel – w ramach programu można przygotowywać szczegółowe analizy odnośnie do funkcjonowania firmy, co ułatwi podejmowanie lepszych decyzji w przyszłości. To z kolei przełoży się nie tylko na większe zyski, ale także lepsze kontakty z pracownikami i klientami oraz szybszy rozwój całego przedsiębiorstwa;
  • członkowie zespołu – system ERP usprawnia kontaktowanie się na linii pracownicy – kadra zarządzająca. Każdej osobie można zapewnić dostęp do wybranych informacji potrzebnych jej do pracy, np. na temat stanów magazynowych czy składanych zamówień. Dzięki temu wszyscy mogą od razu przystąpić do działania bez czekania na potrzebne dane czy pozostałych pracowników;
  • klienci – w programie ERP znajdują się także moduły, które pozwalają zautomatyzować obsługę klienta, a więc m.in. rozwiązać wiele drobnych problemów związanych np. z przetwarzaniem otrzymanych zamówień czy szeroko pojętym kontaktem sprzedażowym. Dzięki temu klient oszczędza czas, co wpływa na jego zadowolenie ze świadczonych usług.

Wdrożenie programu ERP niesie ze sobą korzyści dla funkcjonowania całej firmy. Prowadzenie biznesu online z takim systemem stanie się prostsze i bardziej przyjemne. Wypróbuj wersję demo systemu lub umów się na bezpłatną prezentację i poznaj jego pełne możliwości!

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365