Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – czym się różnią i którą wybrać?

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – czym się różnią i którą wybrać?

Przedsiębiorcy często stają przed wyborem między kasą fiskalną a drukarką fiskalną. Oba urządzenia służą do rejestrowania sprzedaży detalicznej. Choć obie drukarki mają podobne funkcje, istnieją istotne różnice, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru. Poniżej przedstawiamy porównanie obu rozwiązań oraz najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki fiskalnej lub kasy.

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

 • Kasa fiskalna jest samodzielnym urządzeniem do rejestrowania sprzedaży, podczas gdy drukarka fiskalna wymaga połączenia z komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym.
 • Kasa fiskalna sprawdza się dobrze w mniejszych punktach sprzedaży, natomiast drukarka fiskalna jest lepszym wyborem dla większych sklepów, supermarketów i sieci restauracji.
 • Drukarka fiskalna ma szereg dodatkowych funkcji, takich jak generowanie faktur VAT, wykonywanie analiz sprzedaży czy kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym.
 • Drukarka fiskalna może natychmiast aktualizować stany magazynowe, co jest przydatne dla osób prowadzących duże bazy towarowe.
 • Przy wyborze drukarki fiskalnej należy brać pod uwagę rodzaj i wielkość działalności, szybkość działania, trwałość wydruków, koszty eksploatacji oraz renomę producenta.

Czym jest drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna jest urządzeniem używanym przez przedsiębiorców do rejestracji sprzedaży. Tak naprawdę to rodzaj kasy fiskalnej. Kasa fiskalna jest niezbędna dla podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą VAT. 

Zgodnie z ustępem 3 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii, kasa może działać samodzielnie lub być częścią systemu kasowego. Z kolei zgodnie z ustępem 4, kasy dzieli się ze względu na ich konstrukcję na dwa rodzaje:

 • kasy autonomiczne, które posiadają wbudowaną bazę danych o towarach i usługach (zwanych bazą towarową), z możliwością modyfikacji, i nie wymagają programu aplikacyjnego do obsługi;
 • drukarki fiskalne, czyli kasy sterowane przez interfejs komunikacyjny za pomocą programu aplikacyjnego, które zamiast bazy towarowej posiadają algorytm weryfikujący zmiany stawek podatku przypisanych do nazw towarów lub usług.

W przeciwieństwie do kasy fiskalnej, drukarka fiskalna nie posiada wbudowanej bazy danych towarów i usług, ale zawiera algorytm weryfikujący stawki podatku przypisane do nazw towarów i usług. Jest połączona z urządzeniem komputerowym przez oprogramowanie aplikacyjne, co umożliwia szybszą i efektywniejszą księgowość operacji gospodarczych. Pomimo wyższej ceny, drukarka fiskalna ma dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przeglądania stanów magazynowych czy wprowadzania rabatów.

Czym się różni kasa fiskalna od drukarki fiskalnej?

Kasa fiskalna jest prostszym rozwiązaniem, odpowiednim głównie dla mniejszych punktów sprzedaży, charakteryzującym się niższymi kosztami eksploatacji. Z kolei drukarka fiskalna działa szybciej, ma więcej funkcjonalności oraz można ją zintegrować z systemem komputerowym. To sprawia, że jest ona lepszym wyborem dla większych punktów sprzedaży. Szczegółowe różnice między kasą fiskalną a drukarką fiskalną zostały szczegółowo przedstawione w tabeli.

CechaKasa fiskalnaDrukarka fiskalna
Rodzaj urządzeniaSamodzielne urządzenie do prowadzenia sprzedażyUrządzenie fiskalne podłączane do komputera
Wielkość przedsiębiorstwa, w którym się sprawdzaNajlepiej nadaje się do mniejszych sklepów, punktów usługowych, gastronomii itp.Doskonale nadaje się do większych sklepów, supermarketów, sieci sklepów, restauracji itp.
Funkcje dodatkoweOgraniczone do podstawowych funkcji sprzedażowych i ewidencji towarówPosiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak wydruki niefiskalne, faktury VAT, analizy sprzedaży, integracja z komputerem itp.
Aktualizacja stanów magazynowychAktualizuje stany magazynowe po odczytaniu sprzedaży przez program magazynowyMoże komunikować się z programem sprzedażowym i aktualizować stany magazynowe na bieżąco
Pojemność bazy towarowejOgraniczona pojemność, zwykle od kilku do kilkudziesięciu tysięcy PLUPosiada większą pamięć, umożliwiającą obsługę znacznie większej ilości towarów
Konfiguracja i programowanieKonfiguracja i programowanie mogą być utrudnione, ze względu na ograniczoną klawiaturę i interfejs użytkownikaWygodniejsza konfiguracja i programowanie dzięki podłączeniu do komputera oraz wygodnej klawiaturze komputerowej
KosztyZwykle niższe koszty zakupu i utrzymaniaWyższe koszty zakupu i utrzymania, ale oferuje więcej funkcji i możliwości

Rodzaje drukarek fiskalnych

Drukarki fiskalne są urządzeniami, które służą do rejestrowania sprzedaży detalicznej w celu rozliczenia podatku dochodowego i VAT. Istnieją różne rodzaje drukarek fiskalnych, które są dostosowane do różnych potrzeb biznesowych. Oto kilka z nich:

 • drukarki mobilne (przenośne) – można je przenosić z miejsca na miejsce, co jest idealne dla osób, które często przemieszczają się, na przykład lekarzy, prawników czy kurierów;
 • drukarki sklepowe – są połączone z oprogramowaniem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze. Z reguły są wyposażone w dużą bazę towarową;
 • drukarki apteczne – jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytkowania w aptekach.

Możemy do tego wyróżnić 2 typy drukarek fiskalnych:

 • drukarka igłowa – jest hałaśliwa i działa nieco wolniej, jednak jej koszty eksploatacji są niskie. Zwykle wyposażone są w nią urządzenia o mniejszej zaawansowanej technologii. Jej główną zaletą jest duża trwałość wydruków. Paragony, które są przez nią drukowane, pozostają czytelne nawet po długim czasie;
 • drukarka termiczna – jest szybka i efektywna w działaniu. Jednak jej główną wadą jest kosztowny papier do drukowania paragonów. Dodatkowo wydruki są mniej trwałe. Mogą blaknąć pod wpływem promieni słonecznych, temperatury lub wilgoci.

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna – co wybrać?

Większość przedsiębiorców może z powodzeniem korzystać z kasy fiskalnej, która sprawdza się doskonale w niewielkich sklepach, kioskach, punktach usługowych czy małej gastronomii. Drukarka fiskalna jest natomiast rekomendowana dla większych miejsc sprzedaży, jak supermarkety, hipermarkety czy sieci sklepów, gdzie potrzebna jest bardziej zaawansowana funkcjonalność. Wybór pomiędzy kasą a drukarką powinien być podyktowany wielkością oraz specyfiką prowadzonej działalności.

Drukarka może generować różnego rodzaju dokumenty niefiskalne, wykonywać bardziej skomplikowane grafiki, raporty i analizy, wystawiać faktury VAT, a także integrować się z programem sprzedażowym oraz kontrolować stany magazynowe w czasie rzeczywistym.

Warto również zwrócić uwagę na sposób rejestrowania rozchodu towarów. Kasa fiskalna zazwyczaj aktualizuje stany magazynowe dopiero po odczytaniu sprzedaży przez program magazynowy, podczas gdy drukarka fiskalna może natychmiast komunikować się z programem sprzedażowym i aktualizować stany magazynowe na bieżąco.

Jeśli chodzi o bazę towarową, kasy fiskalne mają ograniczoną pojemność, która może być wystarczająca dla większości przedsiębiorstw. Jednakże w przypadku dużych baz towarowych, wybór drukarki fiskalnej jest korzystniejszy, ponieważ posiadają one większą pamięć, umożliwiającą obsługę znacznie większej ilości towarów.

Jaką drukarkę fiskalną wybrać?

Gdy potrzeby biznesowe Twojego przedsiębiorstwa przekraczają możliwości standardowej kasy fiskalnej, warto rozważyć zakup drukarki fiskalnej.

Podczas wyboru drukarki fiskalnej należy kierować się kilkoma czynnikami. Należy uwzględnić rodzaj i wielkość działalności, aby dopasować funkcjonalności drukarki do potrzeb przedsiębiorstwa

Zwrócić również uwagę na szybkość działania i wydajność, trwałość wydruków oraz kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem. Istotnym aspektem jest również koszt zakupu i eksploatacji drukarki, w tym cena papieru i taśm drukujących, a także wsparcie techniczne i serwis. 

Obsługa drukarek fiskalnych w enova365

System enova365 zapewnia wsparcie dla różnorodnych drukarek fiskalnych, obsługując różne modele korzystania z aplikacji, takie jak instalacja lokalna, praca przez terminal lub przeglądarkę. System umożliwia obsługę zarówno drukarek podłączonych lokalnie, jak i tych podłączonych jako urządzenia sieciowe. 

Podsumowanie

Drukarki fiskalne służą do rejestracji sprzedaży przez przedsiębiorców. To zaawansowane narzędzie, które należy połączyć z systemem komputerowym. Jest przeznaczone przede wszystkim dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ma zdecydowanie bardziej rozbudowane funkcje niż kasa fiskalna autonomiczna.

enova365 wspiera obsługę drukarek fiskalnych. Już dziś pobierz bezpłatne demo enova365 i przekonaj się, jak działa nasze oprogramowanie. Umów się na prezentację oprogramowania i zobacz, jak jeszcze enova365 może wspierać Twój biznes!

Testuj enova365

Bibliografia:

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365