Business Intelligence w gospodarce magazynowej

Jak zachować równowagę i nie dopuścić do braków w dostępności towarów z jednej strony, a z drugiej nie doprowadzić do nadmiernego ich zalegania?

Business Intelligence w gospodarce magazynowej

Obszar gospodarki magazynowej cechuje bardzo duża złożoność, która dodatkowo wymaga analizy danych z wielu perspektyw. W dzisiejszych czasach dostępność towarów i możliwość szybkiego dostarczenia ich do klientów liczą się szczególnie. W konsekwencji, firmy handlowe, aby zachować konkurencyjność, nie mogą pozwolić sobie na sytuację braku towarów w swoich magazynach. Zwracają przy tym jednak dużą uwagę na optymalizację kosztów magazynowania, które stają się coraz to wyższe. Jak więc zachować równowagę w tym wszystkim i nie dopuścić do braków w dostępności towarów z jednej strony, a z drugiej nie doprowadzić do nadmiernego ich zalegania? Generuje to bowiem tym samym zbędne koszty lub też, w przypadku branży spożywczej, naraża na przeterminowanie zalegających produktów. Odpowiedzią jest Business Intelligence w gospodarce magazynowej.

Ile kupić a ile wyprodukować

Działy Zakupów i Zamówień, poza negocjacją cen, muszą stale i na bieżąco analizować dane, pamiętać o sezonowości, obserwować sytuację na rynku. Pozwala to właściwie określić, ile kupić lub ile wyprodukować, aby nie narazić swojej firmy na utratę klientów w przypadku braków asortymentowych oraz na koszty związane z nadmiernym magazynowaniem. To szczególnie istotne zwłaszcza w świecie, gdy preferencje klientów i ich zapotrzebowanie na określone produkty są tak zmienne w czasie…

Narzędziem, które wychodzi naprzeciw takim wyzwaniom jest Business Intelligence (BI) enova365. Stale powiększa ono zbiory standardowych modeli danych w obszarze gospodarki magazynowej. Daje również możliwość elastycznego rozbudowywania ich o dodatkowe elementy. Pozwala także na tworzenie zupełnie nowych modeli danych dostosowanych do specyfiki analityki i indywidualnych wymagań klientów.

Business Intelligence w gospodarce magazynowej, czyli analiza na wyższym poziomie

Co kryje się pod nazwą modułu BI? Narzędzia Business Intelligence dają wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji biznesowych. Podstawą informacji są wskaźniki, czyli zagregowane wartości liczbowe, procentowe lub tekstowe dostępne bezpośrednio w systemie ERP. To znaczy w miejscu, w którym Użytkownicy wykonują swoją codzienną pracę.

Systemy BI odpowiadają za gromadzenie i udostępnianie danych z różnych źródeł. Dzięki temu wszystkie kluczowe dane masz zawsze pod ręką. Pomaga to w ich organizacji oraz podejmowaniu ważnych decyzji. Ułatwia także planowanie działań strategicznych, zarówno w dużym przedsiębiorstwie, jak i w mniejszej firmie.

Co nowego w enova365

Od wersji 2110.1.2 enova365 dla Użytkowników dostępne są nowe raporty. Świetnie uzupełniają analizę gospodarki magazynowej dostarczonej w poprzednich wersjach i dającej w ten sposób pełen obraz obszaru. Analiza danych jest mocno złożona i nie ogranicza się jedynie do informacji o ilościach towarów dostępnych w magazynie. Prezentuje również jaki asortyment jest najszybciej rotujący, który podatny jest na zjawiska sezonowości, a co dokładnie zalega i w jakich przedziałach czasu. Dzięki analizom BI Użytkownicy mają też wgląd do informacji, które towary posiadają zamienniki i jaki jest ich obecny stan na magazynie. Zbiór takich danych to nieoceniona wiedza w zakresie planowania zakupów w przypadku firm handlowych czy planowania produkcji w przypadku firm produkcyjnych. Ponadto, w narzędziu dostępne są również raporty, które pomagają w ocenie cen zakupów towarów i surowców od dostawców. – mówi Mateusz Cich, Kierownik Business Intelligence enova365.

Posiadając informacje o aktualnych ilościach poszczególnych towarów na magazynie, ilościach zamówionych przez odbiorców, ilościach zamówionych u dostawców oraz terminach realizacji zamówień, Użytkownicy BI mogą skorzystać z raportu BST (Bilans Stanu Towarów). Precyzyjnie wylicza on, jaki będzie stan danego towaru na magazynie w poszczególnych okresach w przyszłości. Dzięki tak kompleksowemu zestawieniu Specjalista ds. Zakupów wie na kiedy zamówić konkretny towar, a Specjalista ds. Sprzedaży nie zobowiąże się do dostarczenia towaru dla swojego klienta w terminie, w którym nie będzie go na magazynie. Pozwala to uniknąć kar za brak wywiązania się z umowy, które coraz częściej stosowane są we współpracy handlowej jako zabezpieczenie. – podkreśla Mateusz Cich, który na co dzień zajmuje się opieką nad modułem Business Intelligence enova365.

Panel BI Gospodarka magazynowa
Panel BI Gospodarka magazynowa

Ciąg dalszy analiz

Posiadając już usystematyzowane dane w zakresie gospodarki magazynowej oraz planowania zakupów i sprzedaży, można przystąpić do zoptymalizowania kolejnych procesów np. związanych z rozmieszczeniem towarów na magazynach. Z pomocą przychodzą tutaj analizy ABC i XYZ. To dzięki nim Kierownik Magazynu pozyska wiedzę na temat towarów najszybciej i najwolniej rotujących. Tym samym będzie mógł logistycznie zaplanować rozlokowanie towarów w różnych częściach magazynu i na różnych wysokościach regałów. Pozwoli to uniknąć częstych błędów, takich jak składowanie towarów najszybciej rotujących w najmniej dostępnych lokalizacjach.

Panel BI Logistyka zakupowa
Panel BI Logistyka zakupowa

Odpowiedź na wszystkie pytania o Business Intelligence w gospodarce magazynowej i nie tylko

Jak widzimy, obszar gospodarki magazynowej oraz planowania zakupów i produkcji, dostarcza ogromnej ilości pytań.  Narzędzie Business Intelligence enova365, dzięki bogatemu zbiorowi raportów dostępnych dla tych obszarów, pozwala na znalezienie odpowiedzi na nie wszystkie. Warto więc zapoznać się z zaimplementowanymi  do standardu wersji 2110.1.2 modelami danych.

W celu przyśpieszenia wizualizacji wspomnianych modeli możliwe jest pobranie gotowych Paneli BI zaprojektowanych pod analizę opisywanego obszaru. Paczka Paneli BI możliwa jest do pobrania z Bazy Wiedzy dostępnej dla Autoryzowanych Partnerów i Klientów enova365 >> TUTAJ.

Więcej o module Business Intelligence znajdziesz >>> TUTAJ.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365