Sztuczna inteligencja w HR. Jak AI usprawnia pracę kadrowych?

Sztuczna inteligencja w HR. Jak AI usprawnia pracę kadrowych?

Sztuczna inteligencja to ostatnio jeden z gorętszych tematów, także w biznesie. Co ciekawe, AI, poza wieloma innymi zastosowaniami, doskonale sprawdzi się także w działach HR. W jaki sposób? Dowiedz się, jak może przebiegać automatyzacja procesów HR-owych w firmie, dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.

Spis treści:

Sztuczna inteligencja w HR

Sztuczna inteligencja bez wątpienia jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Jej wykorzystanie w codziennym życiu, a także działaniach biznesowych sprawia, że z każdą kolejną wersją wprowadzanych na rynek algorytmów uczących się otrzymujemy coraz potężniejsze narzędzie wspierające nas w wielu obszarach.

Jednym z nich jest bez wątpienia automatyzacja procesów biznesowych, w tym pracy działów HR. Jak AI może wpływać na pracę działów kadrowych? 

AI w HR – jakie szanse daje przyszłość?

Technologie związane ze sztuczną inteligencją i algorytmami uczącymi pozwalają zautomatyzować i przyspieszyć szereg procesów mających miejsce w pracy działów Human Resources. To sprawia, że AI traktowane jest w nich jako coś, co niesie ze sobą wiele rozmaitych przyszłościowych korzyści. Wśród najważniejszych wymienić możemy m.in.:

  • większą efektywność pracy poprzez automatyzowanie przez AI zadań wykonywanych w tej chwili ręcznie,
  • większą dokładność w sytuacjach, w których obecnie występuje ryzyko powstania błędu spowodowanego czynnikiem ludzkim, np. w kwestii naliczania urlopów, listy płac czy też śledzenia czasu pracy,
  • lepszy proces podejmowania kluczowych decyzji, dzięki analizie danych wspartej przez AI, 
  • optymalizację kosztów działania działów HR związaną m.in. z automatyzacją rutynowych działań i ograniczaniem wydatków,
  • sprawny onboarding pracowników,
  • wyższy poziom sprawiedliwości na przykład przy ocenach pracowników bądź rekrutacji kandydatów na wakaty w firmie.

Sztuczna inteligencja w HR może w przyszłości znacznie usprawnić niemal każdy z obszarów pracy – metody rekrutacji, proces wdrażania nowych pracowników, obsługę kadrowo-płacową czy działania strategiczne. To czyni z niej wielofunkcyjne narzędzie, które jednak, aby było skuteczne, należy odpowiednio wdrożyć. 

Czytaj także: Sztuczna inteligencja (AI) w księgowości – czy roboty zastąpią księgowych?

Jak sztuczna inteligencja może zoptymalizować pracę kadrowych?

Oto kilka przykładów, dzięki którym przyszłość HR rysuje się w ciekawych, z pewnością kolorowych barwach.

Rekrutacja pracowników

Narzędzia AI mogą sprawnie oceniać kandydatów (których nierzadko bywają setki) na nieobsadzone stanowiska w przedsiębiorstwie. Dane wsadowe pozwolą im oceniać profile kandydatów, m.in. pod kątem tego, czy spełniają wszystkie postawione w rekrutacji wymagania. Dzięki analizie formularzy zgłoszeniowych i CV mogą w jednej chwili zdecydować czy przepuścić (bądź też nie) danego kandydata do kolejnych etapów procesu. To z kolei sprawi, że HR-owiec nie będzie musiał spędzać długich godzin na analizie podesłanych dokumentów. Skupi się na sprawdzeniu już „odsianych” aplikacji, przemyśli dalsze metody rekrutacji oraz przeprowadzi rozmowy z najlepszymi kandydatami.

Usprawniony onboarding pracowników

Sztuczna inteligencja to nie tylko wsparcie w zakresie rekrutacji, ale również onboardingu nowych pracowników. Jej wykorzystanie w tych działaniach pozwala m.in. automatyzować odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dostarczać pracownikom wszelkie niezbędne materiały edukacyjne oraz prowadzić ich na ścieżce do poznania zasad panujących w danej organizacji.

Lepsze zarządzanie wydajnością pracowników

Automatyzacja procesów i ich optymalizacja zaczyna się właśnie od zebrania danych. W tym celu w nowoczesnych firmach stosuje się dziś szereg narzędzi służących pomiarom efektywności działania pracowników. Ich spięcie z systemami AI pozwala skuteczniej zarządzać tym obszarem, m.in. poprzez automatyczne oraz w pełni obiektywne oceny ich pracy, w tym również wyszukiwanie obszarów do ewentualnej poprawy. Dane zgromadzone i przeanalizowane w tym zakresie mogą trafić następnie do managerów, którzy na podstawie tych informacji mogą skuteczniej zarządzać pracą swoich działów czy konkretnych zespołów projektowych.

Analiza wewnętrznych procesów HR

AI sprawdza się nie tylko w zakresie badania wydajności pracowników, ale również całych działów. Dotyczy to również samego działu HR i podejmowanych przez niego wyzwań. Sztuczna inteligencja może zbierać dane dotyczące codziennych działań i wskazywać obszary do poprawy. Optymalizacja i automatyzacja procesów dzięki AI może odbyć się sprawnie i będzie skuteczna.

Utrzymanie pracowników

Firmy borykające się z dużą rotacją pracowników z pewnością będą chciały wykorzystać AI do ograniczenia tego trendu. Sztuczna inteligencja może pomóc przeanalizować przyczyny wypowiedzeń, ale również zasugerować działania mające na celu utrzymanie kluczowych specjalistów. Wspiera ona działy HR w budowaniu tzw. employee journey map i sugeruje działania mające na celu zatrzymanie danych pracowników jak najdłużej w strukturach organizacyjnych.

Czytaj także: Jak analizować dane kadrowo-płacowe?

AI w systemach ERP

Sztuczna inteligencja w HR może zdziałać wiele dobrego. Żeby jednak w pełni wykorzystać jej możliwości, trzeba wybrać odpowiednie narzędzie wyposażone w algorytmy AI. 

Wsparciem dla działów HR będzie także system ERP, taki jak enova365, który umożliwi usprawnienie i automatyzację wielu czynności z obszaru kadr i płac. 

Moduł Kadry i Płace wchodzący w skład enova365 to zaawansowane narzędzie wspierające działy kadrowe zarówno w średnich firmach, jak i potężnych przedsiębiorstwach. Dzięki szerokiemu wachlarzowi funkcji umożliwiają prowadzenie takich procesów z obszaru tzw. twardego HR, takich jak np. zarządzanie kalendarzem urlopów, tworzenie listy płac, przesyłanie deklaracji do ZUS-u – to wszystko dzięki wsparciu systemu ERP może odbywać się o wiele sprawniej lub wręcz automatycznie.

Z drugiej strony, moduł Workflow enova365 pozwala uporządkować proces obiegu dokumentów, a nawet wymusza ich optymalny z punktu widzenia organizacji przepływ. Wiele organizacji wykorzystuje ten mechanizm do usprawnienia procesów rekrutacji czy ocen pracowniczych. 

enova365 umożliwia także analizę danych kadrowo-płacowych na dowolnym poziomie szczegółowości. Jeżeli oprócz modułu kadrowo-płacowego wdrożysz także Panele BI, zyskasz możliwość monitorowania zachodzących w organizacji procesów kadrowo-płacowych oraz analizy różnych danych od ogółu do szczegółu – na wielu różnych płaszczyznach, w zależności od potrzeb analitycznych danego podmiotu, czy też pojedynczych użytkowników.

Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami dla działów kadrowych, zapraszamy do zapisania się na darmową, niezobowiązującą prezentację, w czasie której przedstawimy Ci zalety systemu ERP enova365 w pracy HR. 

testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365