W teorii, wdrożenie systemu ERP przekłada się na zwiększenie efektywności operacyjnej i wzrost rentowności. W praktyce, żeby to osiągnąć, ważne jest, który system ERP wybierzesz. W jakie funkcje powinny być wyposażone systemy ERP dla budownictwa i jakie mogą być efekty ich wdrożenia? Poznaj doświadczenia STB Koncept, Trakcja S.A. i Colas Rail Sp. z o.o., które mają za sobą wdrożenia systemu ERP enova365.
Spis treści:
- Jakie funkcje mają systemy ERP dla budownictwa?
- Efekty wdrożenia systemu ERP dla firm budowlanych i funkcje oprogramowania, z których mogą korzystać
- Elastyczność systemu ERP – ważny czynnik przy wyborze systemu
Jakie funkcje mają systemy ERP dla budownictwa?
Firmy budowlane muszą działać wspólnie z wykonawcami i podwykonawcami, żeby realizować projekty budowlane zgodnie z harmonogramem i budżetem. Zarządzają więc całym szeregiem złożonych procesów, takich jak:
- rozliczanie i analiza rentowności projektów budowlanych, skomplikowanych przedsięwzięć, składających się z wielu etapów,
- budżetowanie projektów budowlanych – planowanie i analiza kosztów budów jest konieczna, żeby mieć pewność, że nie przekraczają one założonego poziomu,
- efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym rozliczanie wynagrodzeń i kosztów pracowników zatrudnionych na wielu budowach, także za granicą, z opcją przyporządkowania ich do poszczególnych projektów i w sposób zgodny z przepisami
- raportowanie dla celów zarządczych – umożliwia zwiększenie przejrzystości i przyspieszenie procesów decyzyjnych,
- zarządzanie flotą maszyn budowlanych, rezerwacją, przeglądami czy remontami oraz dokładna ewidencja narzędzi, która w dowolnym momencie pozwoli sprawdzić ich dostępność.
Implementacja systemu ERP dla budownictwa, który koncentruje wszystkie te procesy w jednym miejscu przyspiesza obieg dokumentów, pozwala zautomatyzować wiele czynności i skraca czas potrzebny na obsługę projektów budowlanych. Sprawdź, jakie dokładnie korzyści zaobserwowały firmy, które zdecydowały się na wdrożenie enova365.
Efekty wdrożenia systemu ERP dla firm budowlanych i funkcje oprogramowania, z których mogą korzystać
1. STB Koncept usprawnia zarządzanie projektami budowlanymi i ich budżetami
Firma | Wyzwanie | W czym pomogła enova365? |
STB Koncept | Pracochłonne rozliczanie projektów budowlanych i monitorowanie ich rentowności | – Niższe koszty obsługi projektów budowlanych – Łatwe monitorowanie budżetów realizowanych inwestycji i ich zyskowności |
WYZWANIE
STB Koncept, która w powiązaniu z Novabau Sp. z o.o. działa w branży budowlano-inwestycyjnej, chciała usprawnić zarządzanie projektami budowlanymi. Jej celem było szczególnie rozliczanie podwykonawców, inwestora oraz prowadzenie budżetu z podziałem na podwykonawców. Przedsiębiorstwo chciało mieć też szybki dostęp do danych o marży na poszczególnych projektach.
ROZWIĄZANIE
Żeby osiągnąć założone cele wdrożono moduł Projekty enova365. Procesem wdrożenia ERP zajęła się firma AltOne, Autoryzowany Partnera enova365, która dopasowała rozwiązanie do potrzeb klienta i rozbudowała je o szereg funkcji. System ERP pozwala m.in. na:
- import kosztorysów budowlanych z Excela (do systemu ERP),
- przypisanie wynagrodzeń do projektów i pozycji budżetu,
- tworzenie protokołów zaawansowania robót i procentowe/kwotowe przypisanie zaawansowania dla podwykonawcy i inwestora,
- tworzenie świadectw płatności oraz przypisanie dodatkowych pozycji rozliczeniowych,
- automatyczne generowanie dokumentów rozliczeniowych na podstawie świadectwa płatności, dla podwykonawców i inwestora,
- zestawianie przychodów i kosztów bezpośrednich oraz pośrednich za wybrany okres z podziałem na podwykonawców i inwestora.
EFEKTY
Wdrożenie systemu sprawia, że obsługa projektów budowlanych i analiza kosztów zajmuje mniej czasu. Wszystkie informacje związane z projektem: budżety, protokoły odbiorów, świadectwa płatności czy faktury dla inwestora są w jednym systemie. Możliwe jest monitorowanie postępów na budowie i budżetów realizowanych inwestycji. Zarządzanie projektami jest łatwiejsze i efektywniejsze.
2. Trakcja S.A. optymalizuje zarządzanie zasobami i kontrolę kosztów
Firma | Wyzwanie | W czym pomogła enova365? |
Trakcja S.A. | Czasochłonna obsługa kadrowo-płacowa 1500 pracowników firmy budowlanej | – Obsługa kadrowo-płacowa pracowników angażuje mniej osób i trwa krócej – Wiadomo jakie koszty generuje każdy z projektów i na ile jest zyskowny – Można sprawdzać na ile rentowna jest polityka kadrowa firmy |
WYZWANIA
Trakcja S.A., która realizuje ponad 100 kontraktów rocznie, a zatrudnia ok. 1500 pracowników, szukała rozwiązania, które umożliwi załodze dołączenie do PPK. Chciała też łatwo przyporządkowywać koszty wynagrodzeń do miejsc ich powstawania i rozliczać nadgodziny na żądanie. Odpowiedni system ERP miał umożliwiać wprowadzanie danych dotyczących czasu pracy pracowników i przypisywanie ich do projektów. Celem było zwiększenie kontroli nad kosztami.
Dodatkowo, moduł kadrowo-płacowy miał być zintegrowany z programem finansowo-księgowym, żeby umożliwić automatyzację procesów.
ROZWIĄZANIE
Wdrożenie systemu ERP enova365 Trakcja powierzyła AltOne, Autoryzowanemu Partnerowi enova365. Jak dopasowany system ERP działa w praktyce?
W Trakcji kierownik nadzoru budowy zatrudniony jest przy 3 inwestycjach. Na jednej spędza 50% czasu pracy, na pozostałych po ¼. Przy generowaniu wypłaty i dekretacji księgowej kwota jest automatycznie dzielona na poszczególne projekty i przesyłana do systemu finansowo-księgowego. Jeśli kierownik zarobił 10 tys. zł miesięcznie to zarówno on jak i dział kadrowo-księgowy mają informację, że 5 tys. naliczone zostało za pracę na jednej budowie, a po 2,5 tys. na dwóch pozostałych.
Na tej podstawie zarządzający mogą oszacować, na ile rentowna jest polityka kadrowa firmy, czy ten wysoko wyspecjalizowany kierownik musi obsługiwać także mniej wymagające odcinki. Umożliwia też weryfikację kosztów projektów.
Jeśli Trakcja realizuje równolegle kilka inwestycji, to wiadomo, jakie koszty generuje każda z nich i na ile są one zyskowne.
EFEKTY
Automatyzacja przepływu pracy przekłada się na oszczędność czasu i angażuje mniej osób.
ILE CZASU ZAJMUJĄ PROCESY KADROWO-PŁACOWE W TRAKCJA S.A. PO WDROŻENIU ENOVA365? | |
obsługa wniosku kadrowego | 2 minuty |
wprowadzenie czasu pracy za miesiąc z przypisaniem do projektów | do 10 minut |
pobranie przez pracownika paska wypłaty czy informacji o średnich dochodach | 1 minuta |
naliczenie wynagrodzeń z podziałem na projekty dla 1500 pracowników | 10 minut |
eksport danych do księgowości | tylko 3 kliknięcia po zatwierdzeniu listy płac |
udostępnienie rocznej deklaracji PIT wszystkim pracownikom | 3 minuty |
3. Integracja księgowości z rozliczeniami kadrowymi i szybki obieg dokumentów w Colas Rail Sp. z o.o.
Firma | Wyzwanie | W czym pomogła enova365? |
Colas Rail Sp. z o.o. | Dane kadrowe i księgowe w różnych systemach informatycznych | Procesy są zintegrowane w jednym systemie ERP i w dużej mierze przebiegają automatycznie |
WYZWANIA
W spółce Colas Rail rozliczenia księgowe i kadrowo-płacowe prowadzone były w różnych systemach informatycznych. Naliczanie wynagrodzeń pracowniczych i przechowywanie umów czy danych kadrowych miało miejsce w innym programie kadrowym, a teczki pracownicze prowadzono w wersji papierowej. Do księgowości służył program jeszcze innego producenta.
ROZWIĄZANIE i EFEKTY
Firma XLE, Autoryzowany Partner enova365, wdrożyła w Colas Rail moduły systemu ERP z obszaru kadr i płac, handlu i księgowości. System ERP pozwala między innymi na:
- automatyczne księgowanie dokumentów na kontach, bez potrzeby ręcznej dekretacji,
- automatyczne wystawianie faktur,
- szybki obieg dokumentów i zadań, dzięki odejściu od papieru i integracji procesów oraz danych w jednym systemie,
- szybszą obsługę umów, rozliczeń, nieobecności,
- łatwe generowanie raportów, dopasowanych do potrzeb zarządu.
Czytaj także: Colas Rail i enova365 – udane wdrożenie ERP w branży budownictwa infrastruktury kolejowej
Elastyczność systemu ERP – ważny czynnik przy wyborze systemu
Wiesz już, jakie funkcje powinien mieć zintegrowany system ERP dla firm budowlanych. Standardowe systemy ERP nie zawsze jednak są wystarczająco elastyczne, żeby dać dostosować się łatwo do zmieniających się potrzeb firmy.
Tymczasem elastyczny interfejs systemu enova365 i otwarte API sprawiają, że rozwiązanie jest gotowe do sprostania kolejnym potrzebom klienta, kiedy się tylko pojawią. Można więc powiedzieć, że system rośnie wraz z potrzebami firm. Nieoceniona jest przy tym rola wdrażających nasz program firm – Autoryzowanych Partnerów enova365 – którzy dopasowują oprogramowanie do różnorodnych modeli biznesowych naszych klientów.
Jesteś na etapie wyboru systemu ERP? Budownictwo to jedna z branż, w której mamy bogate doświadczenie. Jeszcze dziś umów się na bezpłatną prezentację online, w czasie której nasi konsultanci pokażą, jak system ERP enova365 usprawnia zarządzanie firmą.
