Kariera w księgowości wymaga szerokiego wachlarza umiejętności i nieustannego rozwoju. Chcesz zostać księgowym i zbudować satysfakcjonującą karierę w tej dziedzinie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź porady dra Łukasza Górki – prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego w Krakowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Spis treści:
- Kariera księgowego – na co się przygotować?
- Jak zostać księgowym – najważniejsze kompetencje
- Pierwsza praca a rozwój zawodowy w księgowości
- Kariera w księgowości: już wiesz jak wygląda codzienność w pracy księgowego
Kariera księgowego – na co się przygotować?
Współczesny samodzielny księgowy powinien posiadać szerokie kompetencje. Nie chodzi tylko o prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale także umiejętności analityczne, komunikacyjne czy negocjacyjne. W związku z tym, praca samodzielnego księgowego wymaga ciągłego uczenia się, rozwijania i nabywania nowych kompetencji.
Co więcej, zmienia się sposób, w jaki prowadzi się księgowość w biurach rachunkowych czy firmach. Wiele działań, które kiedyś wykonywano ręcznie, takich jak na przykład księgowanie dokumentów księgowych czy wysyłanie deklaracji podatkowych, zostało dziś zautomatyzowanych dzięki nowoczesnym narzędziom. Co zrobić, żeby otworzyć się na możliwości kariery w księgowości?

Jak zostać księgowym – najważniejsze kompetencje
Według Łukasza Górki, aby zostać księgowym i posiąść niezbędne umiejętności w księgowości, niezbędny jest rozwój w kilku obszarach:
· Kompetencje technologiczne
To absolutna podstawa, żeby zostać księgowym. Nowoczesne programy księgowe przyspieszają i automatyzują pracę. Dobry system księgowy wspiera księgowych, dzięki czemu są oni bardziej efektywni i mogą szybciej wykonywać codzienne obowiązki. Warto korzystać z wydajnych, nowoczesnych narzędzi jak system księgowy enova365, które nie tylko pozwalają pracować sprawniej, ale także są intuicyjne.
· Wiedza merytoryczna
Samodzielny księgowy, którego podstawowym zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, a już na pewno główny księgowy, muszą oczywiście znać przepisy podatkowe. Gruntowna znajomość prawa podatkowego jest zawodzie księgowego niezbędna. Jednak to nie wszystko. Potrzebne są również inne umiejętności.
· Kompetencje miękkie
To obszar zyskujący na znaczeniu, a posiadanie kompetencji miękkich poszerza możliwości kariery w księgowości. Niezbędne są rozwinięte zdolności komunikacji – umiejętność pozyskiwania informacji od członków zespołu, klientów czy kontrahentów, bo jednym z obowiązków księgowych jest weryfikacja dokumentów księgowych. Dodatkowo, jeżeli zawód księgowego jest Twoim wymarzonym, warto rozwijać umiejętność rozwiązywania konfliktów i negocjacji.
· Interdyscyplinarność
Zacznijmy od tego, że codzienność w pracy księgowego może się bardzo różnić, w zależności od miejsca pracy. Księgowość korporacyjna czy księgowość w sektorze BPO/SSC to zupełnie inna specyfika pracy niż księgowość w organizacjach non-profit czy księgowość w agencjach rządowych. Także księgowość w działach finansowych, która obejmuje zarządzanie finansami wymaga zupełnie innych umiejętności niż prowadzenie pełnej księgowości w przedsiębiorstwie.
Samodzielny księgowy to jednak zawsze osoba, która powinna posiadać wiedzę z różnych obszarów biznesu. Niezależnie od księgowej specjalizacji ważne, żeby być w stanie poruszać się sprawnie w obrębie różnych zagadnień i wyciągnąć wnioski dotyczące funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Pierwsza praca, a rozwój zawodowy w księgowości
Wiadomo, że pierwszy krok, żeby zostać księgowym to studia z zakresu rachunkowości. Co jednak doradzić studentom, którzy zastanawiają się nad karierą w księgowości? Jaka jest najlepsza pierwsza praca w tej branży? Łukasz Górka podkreśla, że warto poznać różne możliwości, aby móc świadomie wybrać odpowiednią ścieżkę rozwoju zawodowego.
Praca samodzielnego księgowego w biurze rachunkowym
Księgowość w biurze rachunkowym, ze względu na szeroki zakres obowiązków, to świetna możliwość spojrzenia na pełne spektrum form działalności i opodatkowania. W ciągu kilku miesięcy pracy – najpierw jako młodszy księgowy, a później samodzielny księgowy w biurze rachunkowym można poznać księgowość od A do Z – początkowo pracując z prostymi dokumentami w książce przychodów i rozchodów, a z czasem sporządzając sprawozdania finansowe w spółce. Pracując w biurze rachunkowym, dzięki możliwości zdobycia tak dużego doświadczenia, można świadomie wybrać jak ma wyglądać ścieżka kariery i jaka ma być dalsza praca.
Księgowy w dziale księgowości dużej organizacji
Księgowość korporacyjna to złożone zagadnienie. Warto pamiętać, że w przypadku pracy w dziale księgowości dużej firmy trudno jest przejść pełną ścieżkę – od młodszego do głównego księgowego w krótkim czasie. Zdobycie doświadczenia porównywalnego z tym w biurze rachunkowym może w tym przypadku potrwać nawet kilkanaście lat.
Nieustające doskonalenie zawodowe
Niezależnie od wyboru ścieżki, rozwój zawodowy w księgowości oznacza doskonalenie zawodowe, które zawsze powinno obejmować kursy doszkalające dla księgowych.
Gdzie szukać wiedzy i jak zdobywać umiejętności? Warto opierać się na sprawdzonych instytucjach, które zapewniają dostęp do aktualnej wiedzy.
Dla przykładu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) stara się mocno wspierać swoich członków w nieustającym rozwoju, oferując różnorodne kursy doszkalające dla księgowych, w tym szkolenia z systemu enova365.
Jest to doskonała okazja, aby pod okiem doświadczonych trenerów zdobyć praktyczne umiejętności w obsłudze programu, który wspiera księgowych w codziennych obowiązkach i podnoszeniu efektywności pracy.
Szczegółowe informacje oraz terminy szkoleń z enova365 oferowanych np. przez Oddział Okręgowy w Krakowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce znajdują tutaj.
Łukasz Górka podkreśla, że choć wśród księgowych popularna jest praca zdalna, w procesie kształcenia warto wybierać także szkolenia stacjonarne, ponieważ umożliwiają zadawanie pytań na żywo i networking.
W kontekście doskonalenia zawodowego warto także wspomnieć o certyfikatach, takich jak certyfikaty CMA, certyfikaty CFA, certyfikaty CPA czy certyfikaty ACCA. Chociaż nie są one wymagane, to bez wątpienia są potwierdzeniem realizowania swojej kariery zawodowej w sposób przemyślany i zorganizowany.
Technologia i praktyka
Czy nadal, mimo rozwoju technologii, będzie wysoki popyt na księgowych? Łukasz Górka przekonuje, że nowoczesne technologie nie zastąpią pracy samodzielnego księgowego, a możliwości kariery w księgowości nadal będzie dużo. Młodszy księgowy, czy główny księgowy mogą wspierać się technologią, korzystać z niej, żeby pracować szybciej i efektywniej, ale jest to wartość dodana, jaką dają narzędzia. Choć sztuczna inteligencja jest już bardzo popularna, to nie radzi sobie z ekspercką wiedzą.
Korzystanie ze sprawdzonych narzędzi, takich jak system księgowy enova365, pozwala przyspieszyć pracę i działać efektywnie. Nadal jednak najważniejsza jest wiedza i umiejętności, o jakich wspomnieliśmy wcześniej.
Kariera w księgowości: już wiesz jak wygląda codzienność w pracy księgowego
Rozwój kariery w księgowości to proces wymagający zaangażowania w ciągły rozwój. Niezbędne jest nie tylko to, żeby śledzić przepisy podatkowe, ale też nieustanne rozwijanie kompetencji technologicznych. W obu aspektach pomagają kursy doszkalające dla księgowych. Trzeba też pamiętać o tym, żeby rozwijać umiejętności analityczne w księgowości, ale też miękkie kompetencje oraz dążyć do posiadania umiejętności interdyscyplinarnych. Ważny jest ponadto świadomy wybór pierwszych doświadczeń zawodowych oraz korzystanie ze wsparcia renomowanych instytucji. Nowoczesne narzędzia, jak na przykład system ERP enova365 zaznacza Łukasz Górka, są sprzymierzeńcem w osiąganiu efektywności pracy, która jest fundamentalna w zawodzie księgowego. Jeszcze dziś wypróbuj, jak taki program działa w praktyce.
