7 grudnia 2020

Biznes pokochał chmurowe ERP

data center, serwerownia - banner na stronie system enova365 w chmurze
Chmura coraz częściej staje się środowiskiem pierwszego wyboru dla firm poszukujących systemów ERP. Zyskują w ten sposób elastyczny dostęp do w pełni funkcjonalnych systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem, nie martwiąc się o wydajność infrastruktury, aktualizacje czy bezpieczeństwo.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) jeszcze przed pandemicznym zamieszaniem, jakie wybuchło na początku 2020 roku, zaczęła być uznawana w świecie biznesowego IT za nową codzienność. To samo można powiedzieć o powiązanym z chmurą subskrypcyjnym modelu rozliczeń, w którym klienci używają potrzebnych im systemów, płacąc za nie jedynie miesięczny abonament. Dla wielu startupów cloud jest często jedynym środowiskiem informatycznym. Panuje zatem fałszywe przeświadczenie, że chmura nie sprawdzi się w większej firmie. Przewrotnie to właśnie duże organizacje od dłuższego czasu realizują strategię cloud-first, w ramach której to chmura, w przeciwieństwie do on-premise, staje się domyślną lokalizacją dla systemów i danych. Jedynie przedsiębiorstwa z najbardziej regulowanych sektorów – banki, ochrona zdrowia czy energetyka – wydają się być spóźnione o pół kroku. Jednak nie wynika to z ich opieszałości a braku regulacji prawnych na rynku polskim, ale i to się zmienia. Wydany w styczniu br. komunikat chmurowy Komisji Nadzoru Finansowego otwiera przed polską bankowością zupełnie nowe możliwości w tym obszarze.

Rozwiązania oparte na technologii cloud computing to tak naprawdę rozwiązania dla każdej firmy. Chmura cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko korporacji, ale również średnich i mniejszych przedsiębiorstw, umożliwiając im dostęp do zaawansowanych technologicznie rozwiązań. – mówi Jadwiga Wojtas, Dyrektor Produkcji i Rozwoju systemu ERP enova365. Cloud stanowi również swoisty motor, a przynajmniej jeden z kluczowych elementów wielu strategii transformacji cyfrowej – dodaje.

Nie dziwi więc, że globalne wydatki na cloud computing rosną z roku na rok – dotyczy to zarówno chmury publicznej jak i rozwiązań umożliwiających budowę środowisk prywatnych i hybrydowych. Co więcej, wydaje się że wyzwania związane z pandemią dodatkowo przyspieszyły migrację, ponieważ w dobie pracy zdalnej chmura ułatwia zapewnienie pracownikom wygodnego i bezpiecznego dostępu do kluczowych aplikacji oraz danych. Jednocześnie wzrasta wykorzystanie wszystkich modeli cloud: SaaS (Software as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz IaaS (Infrastructure as a Service). Choć pierwszy z nich, SaaS, w którym wynajmujemy gotową do użycia aplikację, wydaje się rosnąć najszybciej, to rozwijają się także dwa pozostałe: PaaS i IaaS, w których w postaci usługi dostarczane są odpowiednio – kompletne platformy IT, na których klient uruchamia własne aplikacje albo gotowa infrastruktura, na której klient może uruchomić swoje oprogramowanie.

Według analityków Gartnera, przychody dostawców chmury publicznej wzrosną w 2020 roku o 6,3% i będą rosły w podobnym tempie w kolejnych latach, żeby w 2022 osiągnąć wartość 364 mld USD. W tej liczbie największy udział będą miały usługi SaaS – blisko 140 mld w 2022 roku. Raporty Computerworld TOP 200 pokazują, że dynamika wzrostu rynku chmury publicznej w Polsce w ostatnich trzech latach była jeszcze większa, bo dwucyfrowa. Według edycji raportu 2020 w 2019 roku ta dynamika wyniosła 30%.

Elastyczne wsparcie biznesu

Korzyści płynące z cloud computingu nie ograniczają się wyłącznie do systemów pocztowych, oprogramowania biurowego czy wykonywania kopii zapasowych. W chmurze dostępne są dzisiaj praktycznie wszystkie systemy informatyczne wykorzystywane przez biznes. Dotyczy to także systemów ERP, stanowiących prawdziwy fundament informacyjny biznesu.

Uruchomienie oprogramowania ERP w chmurze zapewnia kadrze menedżerskiej i pracownikom dostęp do zasobów firmy z dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smartfona – o każdej porze dnia i nocy, z każdego zakątka świata, do którego dociera Internet.

Obok powszechnego dostępu do informacji model chmurowy niesie za sobą też inne korzyści dla przedsiębiorstwa. Wygodny model rozliczeń w formie cyklicznego abonamentu niweluje potrzebę inwestowania z góry w licencje, niezbędny sprzęt czy usługi zarządzania tym sprzętem. Nie trzeba także zatrudniać specjalistów do obsługi rozwiązania, ponieważ kompetencje w zarządzaniu dostarczaną usługą gwarantuje dostawca. Wybierając chmurę otrzymujemy dostęp do pełnej funkcjonalności wysokiej klasy systemu ERP, w zamian za miesięczną opłatę za zużyte zasoby oraz wykorzystywane oprogramowanie ERP.

Korzystając z ERP w chmurze nie trzeba się martwić o aktualizowanie oprogramowania, ponieważ za to odpowiada zespół specjalistów dostawcy. Podobnie nie trzeba optymalizować wydajności infrastruktury – zajmują się tym administratorzy firmy, która udostępnia usługę. Nie trzeba wreszcie zastanawiać się, jak efektywnie obsłużyć okresowe wzrosty zapotrzebowania na moc obliczeniową – chmura to jedyne miejsce, w którym można zapewnić na żądanie odpowiednią ilość procesorów czy dysków. Po stronie dostawcy usługi pozostaje również odpowiedzialność za właściwe zabezpieczenie danych, nie tylko w kontekście ryzyka ich uszkodzenia, ale także zapewnienia zgodności z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Na tym właśnie polega wygoda modelu cloudowego – klient korzysta z systemu ERP w formie usługi, pozostawiając odpowiedzialność za jej poprawne, wydajne i bezpieczne funkcjonowanie po stronie dostawcy.

Decydując się na oprogramowanie ERP w formie usługi użytkownik zyskuje kompletny produkt – kwestie ciągłości działania aplikacji, administrowanie infrastrukturą potrzebną do jej uruchomienia, odpowiednie zabezpieczenie danych czy tworzenie kopii zapasowych oddaje w kompetencje dostawcy usługi w cenie tej usługi – komentuje Jadwiga Wojtas, Dyrektor Produkcji i Rozwoju systemu ERP enova365. Co więcej, w cenie miesięcznego abonamentu klienci otrzymują aktualizacje oprogramowania do najnowszych wersji, co w przypadku systemów ERP czy systemów księgowych jest szczególnie istotne w kontekście zmian w przepisach. Użytkownik otrzymuje tym samym gwarancję pracy na oprogramowaniu zawsze zgodnym z przepisami i gotowym do pracy. – dodaje Jadwiga Wojtas.

Oczywiście, systemy ERP dostępne są nie tylko w modelu SaaS, jako gotowe oprogramowanie w postaci usługi w chmurze publicznej, z której korzysta się przez Internet. W zależności od specyficznych potrzeb i uwarunkowań konkretnej firmy, ERP można również uruchomić także w lokalnej chmurze prywatnej albo hybrydowej. Dostawcy najlepszych systemów ERP na rynku umożliwiają klientom nie tylko dostosowanie systemu do ich wymagań, pozwalając na wybór rozwiązania z niezbędnych modułów, ale także wybór dowolnego modelu chmurowego, w którym zostaną uruchomione.

Wehikuł cyfrowej transformacji

System ERP w chmurze to doskonała opcja nie tylko dla firm, które dotychczas nie posiadały takiego systemu, ale także dla organizacji zainteresowanych modernizacją swojej przestarzałej instalacji. W prosty sposób, bardzo szybko, bez konieczności dokonywania znaczących inwestycji można otworzyć sobie drogę do najnowszych funkcji i technologii, np. stałego dostępu do danych, pulpitów business intelligence, a nawet algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Z tej perspektywy, systemy ERP w chmurze jawią się jako wehikuły cyfrowej transformacji. Dostarczając w czasie rzeczywistym kompletnych, wiarygodnych i aktualnych informacji o biznesie, pozwalają podejmować lepsze decyzje, zwiększać elastyczność i szybciej reagować na zmiany, a także uruchamiać innowacyjne przedsięwzięcia. Wszystko to przekłada się ostatecznie nie tylko na zwiększenie kontroli nad organizacją, ale także na przyspieszenie jej wzrostu – do tego przecież dąży każdy biznes. I w tej sytuacji także najlepszą odpowiedzią będzie chmura. Przecież niewiele jest środowisk IT, które mogłyby konkurować z cloudem pod względem skalowalności.

 

Artykuł został opublikowany na łamach Computerworld>

Zobacz inne z kategorii Informacje prasowe

23.01.2023

PKO Bank Polski i Soneta łączą siły - sprawna obsługa klientów korporacyjnych w enova365

PKO Bank Polski i Soneta łączą siły - sprawna obsługa klientów korporacyjnych w enova365.

7.07.2022

Obsługa konta bankowego klientów korporacyjnych Santander Bank Polska teraz także w enova365

Narzędzie iBiznes24 Connect dla dużych firm i korporacji pozwala na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy systemem finansowo-księgowym a bankiem.

11.01.2022

Komunikat - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

Implementacja przepisów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

27.09.2021

Ruszyła kampania Zawsze masz wybór!

We wrześniu wystartowała najnowsza kampania reklamowa systemu enova365 pod hasłem "Zawsze masz wybór!".

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365