Status VAT kontrahenta bezpośrednio w Twoim systemie ERP

1 stycznia 2017 weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, zezwalająca Naczelnikowi urzędu skarbowego na usuwanie firm z rejestru VAT. Obowiązek weryfikacji statusu kontrahentów spada na każdego podatnika. Pomocą jest rozwiązanie w enova365 dzięki któremu automatycznie sprawdzisz czy Twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku fiskus wykreślił z rejestru blisko 40 tys. firm

Nowelizacja nie nakłada na organy skarbowe obowiązku informowania podatnika o odebraniu mu statusu czynnego podatnika VAT, dlatego nieświadomy utraty statusu podmiot nadal może  wystawiać faktury swoim kontrahentom. 

Co ważne to podatnik jest zobowiązany do zweryfikowania czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. W przypadku gdy przedsiębiorca nie dokona tego obowiązku, urząd ma prawo odmówić rozliczenia podatku VAT a nawet nałożyć na nas dodatkowe sankcje karne. Jeszcze większe nieprzyjemności grożą nam gdy okaże się, że nieświadomie nawiązaliśmy współpracę z firmą będącą częścią karuzeli finansowej. W takim wypadku nowelizacja ustawy wprowadza sankcje w podwyższonej wysokości 100% w stosunku do podatników odliczających VAT.

Aktualny status VAT kontrahenta można sprawdzić w Portalu Podatkowym udostępnionym przez Ministerstwo Finansów lub w przypadku podmiotów zagranicznych w bazie VIES. Jednak ręczne sprawdzenie każdego kontrahenta, przy każdej fakturze jest bardzo czasochłonne, co więcej przedsiębiorca nie może być pewien czy każdy z jego pracowników będzie pamiętał o tej czynności za każdym razem gdy wystawia lub przyjmuje fakturę.

Sprawdź status swojego kontrahenta!

Poznaj rozwiązania enova365, dzięki którym:

 

  • Indywidualnie lub zbiorczo sprawdzisz status kontrahenta w bazie VAT MF
  • Uzyskasz dostęp do historii statusów VAT
  • Uzyskasz informację o aktualnym statusie podatnika w momencie wystawiania faktury dla klienta czy przyjmowania faktury sprzedaży od dostawcy
  • Sprawdzisz status podmiotów zagranicznych w bazie VIES

Zobacz film przygotowany przez konsultanta enova365 i sprawdź jak to działa.

Zamów bezpłatnie DEMO enova365

enova365 to kompleksowy system ERP, używany przez prawie 10 tys. firm w Polsce. Pobierz wersję demonstracyjną lub napisz do nas na kontakt(at)enova.pl aby dowiedzieć się więcej.

Formularz feedback

Strona 1
Akceptuję regulamin*

Akceptuję regulamin

Zgoda na marketing

Wyrażam zgodę na wysyłkę informacji handlowej środkami komunikacji elektronicznej.

 

Wypełnij formularz, a dane dostępu do systemu zostaną wysłane bezpośrednio na Twój adres mailowy

 

www.enova.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej >